3 grudnia 1977 roku w Wiśle urodził się Adam Małysz. Wszystkiego najlepszego!

0
442
Najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności. Zdjęcie: Twitter

Mieliśmy w historii wielu wybitnych sportowców, ale tylko jeden fenomen socjologiczny. Adam Małysz świętuje dziś 44. urodziny. Życzymy wszystkiego najlepszego!

44. urodziny obchodzi dziś Adam Małysz – utytułowany polski skoczek narciarski, zdobywca czterech medali olimpijskich, czterokrotny indywidualny mistrz świata i czterokrotny zdobywca Pucharu Świata. Małysz to jedna z największych gwiazd polskiego sportu.

Wedle słów trenera Jana Szturca, pierwszy skok oddany przez sześcioletniego Adasia był kompletnie nieudany, a przyszły mistrz świata i medalista olimpijski przy lądowaniu miał wypaść z butów.

Początki bywają trudne i tak było w przypadku Adama Małysza. Jako chłopiec ciężko trenował i czekał na swoją szansę. Po kilku startach w zawodach kombinacji norweskiej, jesienią 1994 roku zmienił uprawianą dyscyplinę na skoki narciarskie. Tutaj szybko pojawiły się sukcesy – Małysz wygrał w konkursie Pucharu Świata na skoczni w Holmenkollen w 1996 roku oraz zajął siódme miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów i sezonie 1995/96.

Po wielu udanych skokach pojawił się ogromne nadzieje i oczekiwania związane z Igrzyskami Olimpijskimi w Nagano. Niestety, nie poszło mu tam dobrze. Polak nie zakwalifikował się do serii finałowej, zarówno podczas rywalizacji na skoczni normalnej, jak i dużej.

Po tej porażce Małysz rozważał nawet możliwość zakończenia kariery sportowej i rozpoczęcia pracy jako dekarz. Sztabowi szkoleniowemu udało się przekonać młodego Polaka, żeby jeszcze dał sobie szansę. Zaczął pracować z nowym trenerem polskiej kadry, Apoloniuszem Tajnerem.

Dość szybko Małysz zaczął wygrywać. Zajął pierwsze miejsce podczas prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2000/2001. W kolejnych zawodach Pucharu Świata zwyciężał dziewięciokrotnie i na zakończenie sezonu w Planicy odebrał swoją pierwszą Kryształową Kulę za pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Czytaj: Adam Małysz obchodzi dziś urodziny. Zobaczcie 10 jego najlepszych skoków w historii

Cała Polska oszalała. Powstał fenomen socjologiczny – małyszomania. Codziennie podczas zawodów Pucharu Świata miliony Polaków zasiadało przed telewizorami, aby podziwiać fenomenalne skoki Małysza.

Reprezentant Polski wystartował łącznie w 17. edycjach Pucharu Świata w skokach narciarskich, z czego 4. razy wygrał klasyfikację generalną tych zawodów. Zdobył także cztery medale olimpijskie (trzy srebrne i jeden brązowy) oraz cztery tytuły mistrza świata, co czyni go najbardziej utytułowanym polskim sportowcem.

Sto lat Mistrzu!