95 lat temu ruszył pierwszy wyścig kolarski Tour de Pologne

0
7
Rafał Majka; zdjęcie: Tour de Pologne: Twitter

Tour de Pologne, coroczna impreza kolarska w Europie Środkowej, ma bogatą historię, która sięga jej powstania 7 września 1928 roku w Warszawie. Z biegiem lat stała się jedną z najważniejszych imprez sportowych w regionie. Czesław Lang, obecny dyrektor generalny Tour de Pologne, podkreśla znaczenie zarówno zachowania dziedzictwa, jak i patrzenia w przyszłość.

W pierwszym wyścigu, który oficjalnie nazwano „I Bieg Kolarski Dookoła Polski”, wzięło udział 71 kolarzy, którzy przejechali ośmioetapową trasę o łącznej długości 1491 km. Ostatecznie w Warszawie metę przekroczyło 43 zawodników, a zwycięzcą okazał się Feliks Więcek.

Przeczytaj także: Mistrzostwa Europy w siatkówce 2023: Polacy pokonali Czarnogórę!

Szosowy wyścig kolarski Tour de Pologne przeżywał wzloty i upadki, nawet w czasach komunizmu, gdy rywalizował o uwagę ze słynnym Wyścigiem Pokoju. Niemniej jednak pozostał symbolem narodowej dumy i odporności, podbijając serca zarówno sportowców, jak i widzów.

Organizacją imprezy zajął się w 1993 roku Czesław Lang, były srebrny medalista olimpijski. Jego wizja zakładała przekształcenie Tour de Pologne w wyścig na światowym poziomie, co było marzeniem, które stało się rzeczywistością. Wyścig zajmuje obecnie prestiżowe miejsce w UCI World Tour, przyciągając najlepsze zespoły kolarskie i międzynarodowe uznanie.

Przeczytaj także: Młody słoweński napastnik RB Lipsk na radarze Barcelony

Ponieważ Tour de Pologne stale się rozwija, jest nie tylko widowiskiem sportowym, ale także platformą promocji Polski i jej biznesów. Sukces wyścigu jest powodem do dumy dla Langa, który rozumie związaną z nim odpowiedzialność. Tour de Pologne pozostaje cenioną tradycją, szanującą swoją przeszłość i gwarantującą perspektywiczną ekscytującą przyszłość.