Aresztowanie w Rwandzie z powodu skandalu w siatkówce kobiet

0
277
Jean de Dieu Bagirishya, znany również jako Jado Castor, jest wiceprezesem Federacji Siatkówki Rwandy. Źródło: Twitter

Wiceprzewodniczący Federacji Siatkówki Rwandy (FRVB), Jean de Dieu Bagirishya, został aresztowany po wykluczeniu kraju z Mistrzostw Afryki Kobiet.

Rwanda, która była gospodarzem imprezy, została w niedzielę wyrzucona z turnieju za wystawienie czterech nieuprawnionych zawodniczek.

„Bagirishya Jean de Dieu znany jako „Jado Castar”, został aresztowany 20 września pod zarzutem posługiwania się sfałszowanymi dokumentami” – powiedział BBC Thierry Murangira, rzecznik Biura Śledczego Rwandy (RIB).

„Dochodzenia nadal ustalają rolę innych członków federacji” – dodał.

Sprawa Jado Castar jest związana z toczącym się śledztwem w sprawie tego, dlaczego Narodowa Drużyna Siatkówki Kobiet została wyeliminowana z Mistrzostw Afryki w piłce siatkowej w Kigali City.

– Toczy się wobec niego śledztwo i jest ścigany za wykorzystywanie sfałszowanych dokumentów do wykonywania swoich obowiązków – powiedział rzecznik Murangira.

Powiedział także, że śledztwo jest w toku w stosunku do innych członków FRVB, którzy są również podejrzani o udział w sprawie.

Bagirishya nie skomentował zarzutów przeciwko niemu.

Teraz może być przetrzymywany w areszcie do pięciu dni, ponieważ prowadzone jest dochodzenie, zanim sprawa zostanie przekazana prokuratorom, którzy zdecydują o wniesieniu oskarżenia lub zwolnieniu go.

Dochodzenie zostało wszczęte po tym, jak Nigeria i Maroko złożyły skargi dotyczące wykorzystania przez Rwandę czterech brazylijskich zawodniczek, ponieważ gospodarze pokonali obie drużyny w fazie grupowej mistrzostw.

Nawet dyrektor FRVB, Me Ngarambe Raphaël, został wezwany przez RIB, przesłuchany, ale wrócił.

Reprezentacja Rwandy w piłce siatkowej kobiet została zwolniona podczas Pucharu Afryki w piłce siatkowej w Kigali między 10 a 20 września 2021 r., oskarżona o grę z niewykwalifikowanymi zawodniczkami z Brazylii.

Turniej, który zakończył się 19 września 2021 roku, wygrał Kamerun.

Aline Siqueira, Apolinario Caroline Taiana, Mariana Da Silva i Moreira Bianca Gomes z Brazylii, które po raz pierwszy miały grać dla Rwandy, zostały zidentyfikowane jako niekwalifikowane zawodniczki przed meczem z Senegalem w czwartkowy wieczór.

Ministerstwo Sportu zapewniło, że zamierza włączyć się w śledztwo mające na celu ściganie sprawców.

Jado Castar został aresztowany jako pierwszy, ale śledztwo wciąż trwa. Jeżeli zostanie skazany za fałszerstwo, podlega karze na podstawie art. 276 Kodeksu karnego, który podlega karze pozbawienia wolności od co najmniej pięciu lat, ale nieprzekraczającą siedmiu lat, oraz grzywnę nie mniejszą niż trzy miliony, ale nie wyższą niż pięć franków ruandyjskich.

Czytaj: Romeo Beckham: syn byłego gracza Man Utd i Anglii debiutuje w profesjonalnej piłce

 

Brak postów do wyświetlenia