Australian Open: udział Novaka Djokovica w Melbourne wciąż niepewny

0
248
Zawodnicy rezygnują z Australian Open, bo nie chcą się szczepić. Kiedy decyzję podejmie Novak Djoković? Źródło: Twitter

Organizatorzy Australian Open wciąż nie są pewni, czy broniący tytułu mistrza mężczyzn, Novak Djokovic, zagra w Grand Slam w przyszłym miesiącu.

34-letni Serb Djokovic nie mówił publicznie o swoim statusie szczepień.

Wszyscy zawodnicy i personel Australian Open muszą być zaszczepieni lub mieć zwolnienie lekarskie przyznane przez niezależny panel ekspertów.

Jeśli pojawi się Novak, zostanie zaszczepiony lub otrzyma zwolnienie lekarskie” – powiedział dyrektor wielkoszlemowego turnieju Australian Open, Craig Tiley.

Tiley jest przekonany, że Hiszpan Rafael Nadal się pojawi, pomimo pozytywnych testów Covid-19 w tym tygodniu.

Czytaj: Rafael Nadal ma pozytywny wynik testu na Covid-19 po powrocie do Hiszpanii

Australian Open rozpocznie się w Melbourne 17 stycznia, a gracze zaczną przyjeżdżać do tego kraju w przyszłym tygodniu na rozgrzewkę.

Djokovic, który walczyłby o rekordowy 21. tytuł Grand Slam mężczyzn i 10. tytuł Australian Open, jest na liście zgłoszeń.

Jest również powołany do gry w Serbii w Pucharze ATP, który rozpocznie się w Sydney 1 stycznia.

Tiley powiedział, że „niewielki procent” niezaszczepionych graczy i personelu otrzyma zwolnienia lekarskie. I że jak na razie nie wie o żadnym przypadku, by ktoś z tenisistów otrzymał zwolnienie z obowiązku szczepienia.

Tennis Australia powiedział, że wnioski o zwolnienie zostaną wstępnie rozpatrzone przez niezależny panel lekarzy z dziedzin immunologii, chorób zakaźnych i ogólnej praktyki.

Wnioski spełniające krajowe wytyczne określone przez Australijską Grupę Doradczą ds. Szczepień (ATAGI) zostaną poddane drugiemu przeglądowi, przeprowadzonemu przez wyznaczony przez rząd panel ekspertów medycznych, Independent Medical Exemption Review Panel.

Ze względu na te zasady nie ma wciąż potwierdzenia, czy zagra Djokovic.

Chcemy mieć tutaj najlepszych graczy, bardzo chciałbym mieć tutaj Novaka. Jeśli spełni te warunki, to świetnie, jeśli nie, to rozczarowuje” – dodał dyrektor naczelny Tennis Australia.

„Z medycznego punktu widzenia z nikim o tym nie rozmawia. Nie zamierzam go o to pytać, to nie moja sprawa.”

Serb odmawia ujawnienia informacji, czy jest zaszczepiony, a w przeszłości nie krył niechęci wobec takiego rozwiązania.

„Jeśli on tu będzie, będę wiedział, że spełnia jeden z tych warunków”.

Nadal, który jest remisowany z Djokoviciem i szwajcarskim Rogerem Federerem na 20 głównych tytułach, uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19 po powrocie do Hiszpanii z Mistrzostw Świata w tenisie Mubadala w Abu Zabi.

„Jestem pewny, że Rafa tu będzie. Zawodnicy, którzy obecnie mają potwierdzone zakażenie odczekają odpowiedni okres aż przestaną zarażać i nic im nie będzie. Jeśli masz mieć pozytywny wynik testu pod kątem COVID-19 i chcesz wziąć udział w Australian Open, to teraz jest ten czas” – zaznaczył Tiley.

Nadal był czwartym graczem, który miał pozytywne wyniki po podróży.

Mistrzyni Wielkiej Brytanii tegorocznego US Open Emma Raducanu wycofała się przed rozpoczęciem turnieju z powodu pozytywnego wyniku badania, podczas gdy Szwajcarka Belinda Bencic i reprezentantka Tunezji Ons Jabeur miały pozytywne wyniki na Covid-19 w ostatnich dniach.