Bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie jest nieistotny, mówi Macron

0
233
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że nie planują udziału w dyplomatycznym bojkocie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022, które rozpoczęły się pod przywództwem USA. Źródło: Twitter

Francja nie planuje przyłączenia się do dyplomatycznego bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie, powiedział prezydent Emmanuel Macron.

Macron powiedział, że każdy taki ruch byłby nieistotny i jedynie symboliczny.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada i Australia oświadczyły, że nie wyślą przedstawicieli rządu na lutowe igrzyska z powodu obaw o prawa człowieka w Chinach.

Obejmuje to zarzuty nadużyć wobec Ujgurów i innych mniejszości.

Stosunki są również napięte z powodu tłumienia wolności politycznych w Hongkongu i obaw związanych z chińską tenisistką Peng Shuai, której nie widziano przez kilka tygodni po tym, jak oskarżyła najwyższego urzędnika państwowego o napaść na tle seksualnym.

Chiny twierdzą, że kraje, które bojkotują igrzyska, „zapłacą cenę za swoje błędne działania”.

Czytaj: Pekin 2022: protest na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich podczas zapalania pochodni

Tymczasem sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, powiedział, że przyjął zaproszenie do wzięcia udziału w otwarciu igrzysk.

Na rozszerzonej konferencji prasowej w czwartek Macron powiedział, że igrzyska olimpijskie nie powinny być upolitycznione i że woli działania, które przynoszą „użyteczny efekt”.

„Aby było jasne: albo masz całkowity bojkot i nie wysyłasz sportowców, albo próbujesz coś zmienić za pomocą użytecznych działań” – powiedział.

Prezydent dodał, że Francja będzie współpracować z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim nad kartą ochrony sportowców, w zawoalowanym nawiązaniu do Peng Shuai.

„Nie sądzę, że powinniśmy upolityczniać te tematy, zwłaszcza jeśli chodzi o podejmowanie nieistotnych i symbolicznych kroków” – powiedział.

W szeroko zakrojonej rozmowie z dziennikarzami pan Macron poruszył również następujące kwestie:

  • Powiedział, że chce, aby Unia Europejska skupiła się na obronie i ochronie granic, a także na reformie układu z Schengen o swobodnym przepływie – Francja obejmuje w styczniu sześciomiesięczną rotacyjną prezydencję UE.
  • Powiedział, że UE powinna przemyśleć swoje zasady budżetowe, aby zachęcić do inwestycji, gdy świat wychodzi z pandemii Covid-19.
  • Powiedział, że rząd Wielkiej Brytanii nie dotrzymał słowa w sprawie Brexitu, ale w ostatnich tygodniach nastąpił postęp w rozmowach.
  • Rola Wielkiej Brytanii w forsowaniu paktu bezpieczeństwa Aukus z USA i Australią, który skłonił Australię do anulowania kontraktu na okręt podwodny z Francją, „nie była najbardziej oczywistym znakiem przyjaźni”.