Brighton pobiło rekord angielskiej piłki. Świetne wyniki klubu Premier League

0
1
Brighton pobiło rekord angielskiej piłki. Niebywały wynik klubu Jakuba Modera. (zdjęcie: Football Talk, x)

Klub Jakuba Modera jest jednym z najlepiej zarządzanych klubów na świecie. Widać to po ostatnich wynikach finansowych angielskiego klubu, które są świetne. Klub Premier League Brighton w swoim raporcie finansowym za ubiegły rok ogłosił zysk.

Wszystkie kluby w kwietniu muszą przedstawić rozliczenia finansowe w Anglii. Każda drużyna Premier League opublikowała już szczegółowy raport. Najlepszymi wynikami może pochwalić się Brighton.

Na swojej oficjalnej stronie internetowej, „Mewy” ujawniły zysk w wysokości 122,8 miliona funtów w porównaniu do 21,1 miliona funtów w roku poprzednim. Co więcej, liczba ta nie obejmuje opłat transferowych otrzymanych za pomocnika Kaicedo i bramkarza Roberta Sancheza.

Dodatkowo dyrektor generalny Brighton, Paul Barber, podpisał nową umowę z klubem obowiązującą do czerwca 2030 roku.

W okresie 2022-2023 „Mewy” zarobiły aż 123 miliony funtów po opodatkowaniu. Jest to najlepszy wynik w historii angielskiego futbolu.

Zysk Brighton wynoszący 122 miliony funtów pobija rekord Anglii utrzymywany przez Tottenham.

Duży wpływ na tak dobre wyniki finansowe Brighton miały liczne transfery wychodzące. Działacze, z prezesem Tonym Bloomem na czele, sprzedali piłkarzy za 144 miliony funtów.

Korzystne okazało się też odejście Grahama Pottera. Z tytułu przejścia Anglika do Chelsea Brighton zarobiło aż 23 miliony funtów.

Wszystko to udało się osiągnąć przy wzroście płac. Koszty wynagrodzenia w klubie wzrosły o 10%.

CZYTAJ: Dwaj obrońcy Manchesteru United wypadają z gry na co najmniej miesiąc

Warto dodać, że Chelsea opublikowała także roczny raport finansowy za rok kończący się 30 czerwca 2023 roku. Na oficjalnej stronie londyńskiego klubu podano, że w ostatnim roku rozliczeniowym Chelsea wykazała ponad 120 milionów funtów straty.

„Chelsea ujawniła swoje rachunki za ostatni rok pod rządami Romana Abramowicza, kiedy klub musiał stawić czoła „nadzwyczajnym wydatkom i utracie dochodów” z powodu sankcji. Ogłoszono ogólną stratę netto w wysokości 121,3 miliona funtów, pomimo wygenerowania 123,2 miliona funtów zysku z handlu graczami” – napisała na swoim twitterowym profilu Chelsea.

Warto wspomnieć, że Aston Villa ogłosiła także swoją sytuację finansową za poprzedni sezon, który zakończył się 31 maja 2023 roku.

CZYTAJ: Aston Villa ogłosiła rekordowe straty