Były sędzia Premier League ucieka z Egiptu

0
42
Były sędzia Premier League, Mark Clattenburg, opuszcza Egipt po groźbach ze strony fanów po tym, jak prezydent Zamalek SC, Mortada Mansour, błędnie stwierdził, że jest w związku homoseksualnym. Zdjęcie: Twitter

Były sędzia Premier League Mark Clattenburg ucieka z Egiptu – porzucając pracę za 170 000 zł miesięcznie – po tym, jak prezes drużyny stwierdził, że jest w związku homoseksualnym, a groźby ze strony fanów sprawiły, że obawia się o swoje bezpieczeństwo.

Mark Clattenburg zrezygnował z pracy jako szef egipskiej komisji sędziowskiej ze względów bezpieczeństwa po rzekomym otrzymaniu gróźb od grupy kibiców i osobistych ataków ze strony prezesa tego samego klubu.

Były sędzia Premier League objął tę funkcję w sierpniu ubiegłego roku, gdzie miał za zadanie poprawić wydajność urzędników w Egipcie.

Czytaj: Szymon Marciniak najlepszym sędzią finałowym mistrzostw świata w historii

Ale Clattenburg został mocno skrytykowany przez Mortada Mansour, prezesa Zamalek Sporting Club, 14-krotnego zwycięzcy egipskiej Premier League.

Mansour skrytykował rolę Clattenburga w egipskim futbolu, według The Sun.

Prezydent Zamalek SC postawił również zarzuty dotyczące życia osobistego Clattenburga, który jest w separacji ze swoją żoną Claire.

Mansour błędnie stwierdził, że opuścił żonę, aby rozpocząć związek homoseksualny.

Chociaż aktywność seksualna osób tej samej płci nie jest wyraźnie uznana za przestępstwo w Egipcie, osoby LGBT były w przeszłości ścigane pod zarzutem „rozpusty”, a homoseksualizm jest słabo akceptowany przez społeczeństwo.

Podobno 47-latek spotkał się również z groźbami ze strony zwolenników Zamalek SC, co skłoniło go do odejścia.

Clattenburg miał również obawy, że jego nominacje sędziowskie zostały zmienione przez ligę, podczas gdy on walczył o przekonanie zagranicznych urzędników do podróży do kraju w celu nadzorowania ważnych meczów.

Były sędzia podobno nie otrzymał wypłaty za dwa miesiące z jego 170 000 zł miesięcznej pensji.

Czytaj: Oferuje Bellinghamowi więcej niż Haalandowi

Egipski Związek Piłki Nożnej potwierdził, że Clattenburg zrezygnował ze stanowiska, ale organizacja twierdzi, że jego odejście nadal wymaga ratyfikacji.

„Anglik Mark Clattenburg, szef Komisji Sędziowskiej Egipskiego Związku Piłki Nożnej, złożył we wtorek wieczorem rezygnację ze stanowiska” – czytamy w oświadczeniu.

„Rada Dyrektorów Egipskiego Związku Piłki Nożnej zwoła nadzwyczajne posiedzenie w środę, aby podjąć decyzję w sprawie rezygnacji Clattenburga.”

Egipska gazeta Al-Ahram poinformowała, że egipska federacja była „zaskoczona” rezygnacją Clattenburga.

Organizacja zaprzeczyła zmianie nominacji sędziowskich i powiedziała, że „wspiera jego powrót”.

FA stwierdziła również, że obawy o jego bezpieczeństwo były „przesadą”, określając kraj jako „najbezpieczniejszy na świecie”.

Clattenburg pełnił wiele ról za granicą od czasu rezygnacji z funkcji sędziego Premier League w 2017 roku.

Początkowo objął stanowisko szefa sędziowania w Arabii Saudyjskiej, które wcześniej pełnił inny były urzędnik Premier League, Howard Webb.

Od tego czasu Clattenburg pracował w Chinach i Grecji, zanim objął stanowisko w Egipcie.

Były sędzia był postrzegany jako jeden z najlepszych sędziów w Europie w swojej karierze, co znalazło odzwierciedlenie w nadzorowaniu przez niego finałów Ligi Mistrzów i Mistrzostw Europy w 2016 roku.

Clattenburg upamiętnił swoje osiągnięcia tatuażami, w tym trofeum Ligi Mistrzów wytatuowane na lewym nadgarstku z napisem Final Milano 2016 poniżej.