Caster Semenya została skazana za przekroczenie prędkości

0
326
Caster Semenya. Zdjęcie: Twitter

Mistrzyni olimpijska Caster Semenya została skazana na 50 godzin pracy społecznej za przekroczenie prędkości podczas jazdy w RPA, poinformowali prokuratorzy w środę.

Biegaczka została aresztowana w ubiegły czwartek i zwolniona za kaucją w wysokości 35 dolarów, podała Krajowa Prokuratura w oświadczeniu dla Associated Press.

Semenya stanęła w sądzie w stolicy, Pretorii, w piątek i przyznała się do popełnienia przestępstwa.

W sierpniu czeka jej druga rozprawa sądowa, na której władze poinformują, czy zakończyła pracę społeczną.

30-letnia Semenya to dwukrotna olimpijka i trzykrotna mistrzyni świata na dystansie 800 metrów, której karierę przerwały kontrowersyjne zasady regulujące naturalny poziom testosteronu u biegaczek.

Czytaj: Caster Semenya nie wystąpi na Mistrzostwach Świata. „Biologicznie jest mężczyzną”

Światowa Lekkoatletyka nie pozwoliła Semenyi i innym kobietom z podobnie wysokim poziomem naturalnego testosteronu na udział w jakichkolwiek ważnych międzynarodowych zawodach w wyścigach od 400 metrów do 1,6 km, chyba że zgodzą się na sztuczne obniżenie poziomu hormonów poniżej określonego progu.

Wysoki poziom naturalnego testosteronu daje im niesprawiedliwą przewagę nad innymi biegaczkami.

Semenya odmówiła przestrzegania zasad i przegrała dwa odwołania, jeden w sądzie najwyższym sportowym w Szwajcarii w 2019 roku, a drugi w sądzie najwyższym w 2020 roku.

Czytaj: Caster Semenya usłyszała wyrok. To koniec

Jej prawnicy ogłosili w lutym, że będzie kontynuować walkę z przepisami, które nazywa dyskryminującymi, przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Jest to postrzegane jako ostateczne wyzwanie prawne i jest mało prawdopodobne, aby przesłuchanie odbyło się przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Tokio w lipcu, co oznacza, że Semenya prawie na pewno nie będzie w stanie obronić swojego tytułu.

Semenya od dwóch lat nie prowadziła wyścigu na najwyższym poziomie na 800 metrów.

Niedawno przeszła na nieznane imprezy długodystansowe, ale odniosła ograniczony sukces. W zeszłym miesiącu wygrała 5000 metrów na mistrzostwach RPA, ale była daleko poza kwalifikacjami olimpijskimi.

Semenya powiedziała na tych mistrzostwach, że może ponownie spróbować zakwalifikować się do igrzysk olimpijskich w 5000, ale „jeśli nie, to nie jest to koniec świata”.