Cristiano Ronaldo i Nike idą w parze

0
287
Źródło: Twitter

Wszystkim 815 bramkom i 1122 meczom w karierze CR7 towarzyszyło logo Nike.

Cristiano Ronaldo od swojego debiutu 20 lat temu jest człowiekiem Nike. Przez całą swoją karierę piłkarską – wszystkie 815 bramek i 1122 mecze – Ronaldo nosił buty z logo Nike, prawie zawsze pozostając wiernym linii Mercurial, która wystartowała pod koniec lat 90. i została pierwotnie zaprojektowana dla jego brazylijskiego imiennika.

W 2015 roku związek Ronaldo z Mercurial wszedł w nową fazę, ponieważ rozpoczął serię współpracy podzielonej na „Rozdziały”. Począwszy od projektu „Savage Beauty” – inspirowanego miejscem urodzenia Madera – a skończywszy na siódmym rozdziale, nawiązującym do jego kultowego numeru 7.

Od czasu swojego pierwszego sygnowanego buta wprowadzonego na rynek w 2010 roku, Ronaldo i Nike produkowali nowy projekt prawie raz na cztery miesiące. Przez ten czas żaden inny sportowiec nie nosił żadnego z projektów z Ronaldo w swojej klasie, przynajmniej jeśli chodzi konkretnie o buty Mercurial.

Patrząc wstecz na jego 20-letnią karierę, oto historia jego romansu z linią Mercurial.

Nike Mercurial Vapor 'Chrome’

Źródło: Twitter

Na początku swojej kariery Ronaldo nosił buty Mercurial Vapor 1. Buty pojawiły się w najważniejszych momentach jego młodej kariery, w tym jasnopomarańczową para noszona podczas pierwszych meczów w Sporting Lizbona. Jednak kolorystyka „Chrome” pomogła zmienić bieg jego życia i historii futbolu. Mercurial Vapor Chrome były na nogach Ronaldo podczas słynnego meczu towarzyskiego z Manchesterem United, w którym Sir Alex Ferguson był przekonany o jego umiejętnościach i podjął decyzję o podpisaniu z nim kontraktu.

Nike Mercurial Vapor 'Gold’

Źródło: Twitter

Ronaldo trzymał się kolorystyki „Chrome” przez swoje początki w Premier League – w tym kiedy strzelił 1000. gola dla Manchesteru United w lidze – ale w swoim drugim sezonie zamienił srebro na złoto. Nowa kolorystyka butów pochodzi z serii R9, nazwanej na cześć innego Ronaldo, ale była noszona przez CR7 podczas portugalskiego Euro 2004 na ojczystej ziemi (zajęli drugie miejsce, przegrywając z Grecją) i podróży Manchesteru United do Pucharu Anglii, pokonując Millwall w finale.

Nike Mercurial Vapor III

Źródło: Twitter

Nike Mercurial Vapor III jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych butów w historii Nike i odegrał ważną rolę w ewolucji Ronaldo. W latach 2006-07 – jego drugim sezonie nosząc Mercurial Vapor III – Ronaldo w końcu zdobył swoje pierwsze trofeum w Premier League, prawie podwajając przy tym liczbę zdobytych bramek. W ciągu następnych kilku lat Ronaldo nosił różne kolorystyki – pojawiły się „Platinum”, „Argon Blue” i „Sport Red” – gdy Manchester United zdominował Premier League.

Nike Mercurial Vapor IV

Źródło: Twitter
Ronaldo nadal nosił linię Mercurial Vapor w 2008 roku, wypuszczając IV edycję w jasnej kolorystyce „Orange Peel” krótko przed strzeleniem swojego pierwszego hat-tricka dla Manchester United. Mercurial Vapor IV pozostały na nogach Ronaldo przez kilka iteracji, ponieważ pomarańczowy został zastąpiony przez „Sport Red”, „Pine Green”, „Marina/Volt” i „Citron”. Ronaldo na krótko zboczył z linii, nosząc specjalną edycję Mercurial SL, strzelając gola w normalnym czasie i rzut karny po zwycięstwie Manchesteru United w Lidze Mistrzów.

 

Czytaj: Premier League: Ralf Rangnick o przyszłości Cristiano Ronaldo w Manchesterze United

Nike Mercurial Vapor Superfly

Źródło: Twitter

Linia Mercurial Vapor wkroczyła w nową erę wraz z wprowadzeniem modelu Superfly, a Ronaldo ponownie znalazł się na czele i w centrum jego wydania. Nosząc parę „Max Orange” podczas późniejszych rund Ligi Mistrzów 2008-09, Ronaldo nosił również Superfly w kolorze czarnym, gdy został przedstawiony jako gracz Realu Madryt. Ostatecznie Ronaldo zmienił kolorystykę na „Orion Blue”, zdobywając 33 gole podczas swojego pierwszego sezonu Realu Madryt.

Nike Mercurial Vapor Superfly II

Źródło: footy-boots.com
Po raz kolejny Ronaldo zaktualizował swoje buty Mercurial Vaporfly o najnowsze i najlepsze produkty Nike. Wypuszczając Vapor Superfly II, Ronaldo początkowo nosił kolorystykę „Vaporfly Pop” w 2010 roku, zanim udał się na Mistrzostwa Świata 2010 w parze „Elite” zaprojektowanej specjalnie na boiska w RPA. Wracając z RPA, Ronaldo ubrał buty „Cactus” i „Cherry” przed pojawieniem się pierwszego buta z podpisem: Nike Mercurial Vapor Superfly II CR „Safari” pod koniec 2010 roku.

Nike Mercurial Vapor Superfly III

Źródło: ciriondo.com
Lata 2010 były erą butów sygnowanych przez Ronaldo, a po CR „Safari” pojawił się Mercurial Vapor Superfly III „Safari Black” niecałe sześć miesięcy później. Drugi charakterystyczny but Ronaldo był noszony, gdy Real Madryt wygrał Copa Del Rey w 2011 roku. Chociaż sezon był stosunkowo krótki, po raz pierwszy Ronaldo przekroczył barierę 50 bramek, zdobywając 53 na 54. Ronaldo trzymał się Mercurial Vapor Superfly III przez większą część przyszłego sezonu, ubierając je w przyciągający wzrok prążkowany wzór.

Nike Mercurial Vapor VIII

Źródło: Twitter
 Linia Superfly została zawieszona w 2012 roku, a Ronaldo zaczął nosić buty Mercurial Vapor VIII. W kwietniu tego samego roku Ronaldo strzelił swojego 40. gola w sezonie, osiągając kamień milowy drugi rok z rzędu, mając na sobie jasnopomarańczową kolorystykę. Zakończył ten sezon z 60 golami, zdobywając swój pierwszy tytuł La Liga w Realu Madryt. Buty Mercurial Vapor VIII pojawiły się również w biało-niebieskiej kolorystyce, zanim czarno-różowo-niebieski projekt został wykorzystany w jego kolejnej sygnowanej wersji na początku sezonu 2012-13.

Nike Mercurial Vapor IX

Źródło: Twitter
Na początku 2013 roku Ronaldo nosił buty Nike Mercurial Vapor IX CR SE, które pojawiły się w biało-pomarańczowej kolorystyce i wykończone detalami inspirowanymi sukcesami z poprzedniego roku. Ronaldo nosił buty Mercurial Vapor IX – w tym parę inspirowaną „Rainbow Jersey” – przez resztę sezonu 2012-13 i przez następny rok. Para Supernova pojawiła się w listopadzie 2013 roku, kiedy strzelił swojego setnego gola na wyjeździe w 106 meczach, zanim biało-złota i czarna para z limitowanej edycji została wypuszczona, aby uczcić drugie zwycięstwo Ronaldo.

Nike Mercurial Superfly IV

Źródło: Twitter

Ronaldo powrócił do linii Superfly w 2014 roku, nosząc buty FlyKnit podczas Mistrzostw Świata 2014. Pod koniec 2014 roku Ronaldo stał się najszybszym graczem La Liga, który strzelił 200 goli w lidze, mając na sobie czarną parę Superfly IV, zanim założył czarną i złotą parę na początku przyszłego roku, aby uczcić dwa zwycięstwa Ballon d’Or w dwa lata. Ronaldo pozostał wierny Superfly IV dzięki większej liczbie wydań specjalnych, w tym parze „Srebro” w 2015 roku, gdy pobił kolejne rekordy punktacji, parze „324k”, gdy został rekordzistą Realu Madryt (324 w 311) i dwa pierwsze rozdziały jego siedmioczęściowej współpracy z Nike.

Nike Mercurial Superfly V

Źródło: Twitter

Po uruchomieniu rozdziału „Natural Diamond” Superfly IV, Ronaldo podpisał nową długoterminową umowę z Nike – ogłoszenie odnosiło się do 60 butów, które nosił przez 13 lat – i wprowadził na rynek swój pierwszy sygnowany model Superfly V. Oficjalnie wypuścił buty w finale Ligi Mistrzów, strzelając zwycięski rzut karny, zanim wrócił do nich podczas letniego Euro 2016. Ronaldo odniósł kontuzję na początku gry i z ożywieniem obserwował z boku, jak Portugalia pokonała gospodarzy Francję i zdobyła swój pierwszy międzynarodowy honor. Buty Mercurial V była także gospodarzem trzeciego rozdziału jego współpracy, projektu „Discovery” inspirowanego jego przeprowadzką do Manchesteru United.

Nike Mercurial Superfly CR7

Źródło: Twitter

W tym momencie Ronaldo i linia Mercurial byli nierozłączni, a gracz wyszedł poza normalne „generacje” butów. Zamiast tego, każdy z nich został nazwany Mercurial Superfly CR7, zaczynając od biało-złotego Vitorias, który został poświęcony wygraniu Złotej Piłki, Ligi Mistrzów i Euro 2016 w ciągu jednego roku. Przyszłe wydania CR7 kontynuowały jego wydania tematyczne rozdziałów („Rozdział 4: Forged for Greatness” i „Chapter 5: Cut to Brilliance”), a także oznaczały główne osiągnięcia. W drugiej połowie 2017 roku Nike zadebiutowały Campeoes o tematyce portugalskiej, Melhor – zaczerpnięte od Portugalczyków jako „najlepszy” – oraz Quinto Triunfo, aby uczcić swoją piątą Złotą Piłkę.

Nike Mercurial Superfly 360

Źródło: Twitter

Ronaldo był częścią premiery Mercurial Superfly 360 na początku 2018 roku, opisując nowy projekt jako „najlepsze buty w historii”, po czym dodał, że „pasują od razu, materiał, projekt, nowa technologia, są niesamowite”. Miesiąc po tym, jak but pojawił się w oryginalnej, jasnopomarańczowej kolorystyce, stał się szóstym rozdziałem jego trwającej serii. Nazwany „Born Leader”, nowy album pojawił się w niebiesko-złotej kolorystyce i był poświęcony kapitanowi Ronaldo w Portugalii, w tym pobiciu rekordu dla większości kapitanów jego kraju.

Nike Mercurial Superfly CR7 SE 'Cristiano’

Źródło: Sneakers123

Po opuszczeniu Realu Madryt i przejściu do Juventusu, Ronaldo natychmiast wygrał Serie A, strzelając po drodze 21 ligowych goli. Jak w przypadku każdego innego osiągnięcia w jego karierze, Nike wypuścił but, aby uczcić tę okazję i upewnił się, że każdy, kto go zobaczy, zrozumie, dla kogo jest. Czerń i biel Juventusu została zreinterpretowana w czarną podstawę i absolutnie masywny biały tekst z napisem „CRISTIANO”. Jego zwycięstwo w Serie A było również odnoszone przez złote detale, w tym małe logo „7”.

Nike Mercurial Superfly CR7 'Safari’

Źródło: Twitter

Rok 2020 był pełną dekadą, odkąd Ronaldo wypuścił swój pierwszy sygnowany but Nike. Zaznaczając tak doniosły kamień milowy – i niekończący się strumień specjalnych wydań – Nike przywróciło oryginalny projekt „Safari”. Pod wieloma względami nowy projekt odtworzył wzór i jasnopomarańczowe detale oryginalnego wydania na sylwetce Mercurial Superfly CR7. Dalsze umacnianie więzi z Ronaldo obejmowało jednak również jego celebrację, podpis i logo.

Mercurial Superfly CR7 'Spark Positivity’

Źródło: Twitter

W przypadku opóźnionego Euro 2020 Cristiano nadal trzymał się Mercurial Superfly CR7. Nowy projekt został nazwany „Spark Positivity” i zawierał przyciągającą wzrok kolorystykę, która łączyła „Chile Red” z czarnymi, białymi i całkowicie pomarańczowymi hitami. But wziął swoją nazwę od nieustannego dążenia Ronaldo do wielkości, które zainspirowało jego fanów na całym świecie. Był to również jego 30. podpis mercuriala w ciągu zaledwie 11 lat i wskazywał na jeszcze więcej wydań obok logo Nike.