Daily Mail: Grupa inwestorów kupi Manchester United i całkowicie przebuduje Old Trafford

0
71
Katarczycy chcą Manchester United. "Zdmuchną rywali". Mogą nawet zburzyć Old Trafford. (foto: united, twitter)

Jak zdradza Daily Mail, inwestorzy z Kataru planują dać niewiarygodne ogromne pieniądze dla Manchesteru United i chcą dać menedżerowi Erikowi ten Hagowi wsparcie finansowe, aby poprowadzić klub z powrotem na szczyt.

Źródła ujawniły, że grupa prywatnych, zamożnych osób mieszkających w państwie bogatym w ropę naftową, wspierana przez Katar jako gospodarz mistrzostw świata, skupiła się na klubie, który uważają za „klejnot w koronie futbolu”.

Złożą ofertę za United w nadchodzących dniach, przed terminem wyznaczonym przez Glazerów na połowę lutego i są przekonani, że ich oferta zdmuchnie konkurencję.

Właściciele United domagają się dla klubu ponad 6 miliardów funtów, a istnieje perspektywa kolejnego ogromnego rachunku za przebudowę Old Trafford lub zburzenie kultowego obiektu i zbudowanie nowego, najnowocześniejszego obiektu. Taki projekt mógłby kosztować ponad 2 miliardy funtów, ale to nie byłby problem dla grupy z Kataru.

Zaangażowanie kibiców leży u podstaw ich oferty i równie dobrze mogą zasięgnąć opinii kibiców na temat przyszłości stadionu.

Czytaj: Jeden z najlepszych napastników na świecie wkracza do bram Old Trafford za 1,3 miliarda dolarów

Inwestorzy z Kataru złożą w najbliższych dniach ogromną ofertę za Manchester United.

Jedną potencjalną przeszkodą jest posiadanie Paris Saint-Germain przez Qatar Sports Investments. Jeden podmiot nie może posiadać dwóch klubów w tych samych rozgrywkach – a United i PSG mogłyby spotkać się w Europie.

Oferta za United pochodziłaby od oddzielnych, indywidualnych inwestorów z Kataru. Nie ma zainteresowania przejęciem częściowego pakietu akcji, mówi się jedynie o pełnym przejęciu. Grupa z Kataru chce wykorzystać wiedzę zdobytą podczas organizacji mundialu i poszukuje nowego projektu.

„Są dostępne znaczne fundusze” – powiedzieli ludzie z Kataru. „Ci ludzie są poważni. Chcą mieć pewność, że United jest tam, gdzie powinien być i są pewni, że ich oferta będzie najsilniejsza.”

„Chcą wzmocnić skład, aby przywrócić go na szczyt, ale chcą też, aby było to dla dobra społeczności.”

Czytaj: Nietypowa sprawa. Manchester United czekał na to 56 lat

Chcą też budować na sukcesie mundialu. Uznali, że Manchester United jest największym klubem piłkarskim na świecie, klejnotem koronnym, i jest w nich niezłomna determinacja, by go kupić i doprowadzić tam, gdzie powinien, czyli na sam szczyt.

Właściciele United, Joel i Avram Glazer, chcą sprzedać klub za 6 miliardów funtów.

Udana oferta sprawiłaby, że dwa kluby Manchesteru znalazłyby się po przeciwnych stronach rywalizacji Katar-Abu Zabi. Spowodowałoby to również, że należący do Kataru United zmierzy się z należącym do Arabii Saudyjskiej Newcastle. Sąsiedzi z Zatoki są zaciekłymi rywalami.

Przejęcie wymagałoby zgody Premier League i może spotkać się ze sprzeciwem w niektórych kręgach, biorąc pod uwagę obawy dotyczące praw człowieka w tym kraju.

Czytaj: Kolejny gracz Man United musi przeczekać następny mecz

Emir Kataru, syn emira Hamada, szejk Tamim bin Hamad Al Thani, jest oddanym kibicem United, doskonale znającym historię klubu.

W 2011 roku ogłoszono, że rodzina Al Thani zaproponowała ofertę ponad 1 miliarda funtów za United odrzuconą przez Glazerów.

W tym samym roku kupili 70 procent udziałów w PSG. Chociaż francuscy giganci nie zdobyli jeszcze tytułu Ligi Mistrzów, pieniądze z Kataru przekształciły klub w największy w kraju i uczyniły z niego światową siłę.

Katarczycy zmierzą się ze znaczącym rywalem w osobie Jima Ratcliffe’a, najbogatszego człowieka w Wielkiej Brytanii. Inni prawdopodobnie również złożą oferty, ale właściciel Ineos i wieloletni kibic United był pierwszym, który upublicznił zamiar zakupu klubu.

Amerykańscy bankierzy kupieccy Raine, którzy zajmują się tym procesem, a także nadzorowali sprzedaż Chelsea, już podzielili się informacjami finansowymi z zainteresowanymi stronami przed przejściem do następnego etapu.

Nie określono żadnych ram czasowych zakończenia, ale Katarczykom zależy na szybkim zakończeniu procesu.