Dakota Południowa głosuje za zakazem kobiet trans-płciowych w sportach kobiecych

0
376

Stan Dakota Południowa w Stanach Zjednoczonych uchwalił nowe prawo zabraniające osobom trans-płciowym udziału w zawodach sportowych w płci, której nie przydzielono im po urodzeniu.

Senat Dakoty Południowej głosował 20-15 za ustawą HB1217. Ustawę poparła gubernator Dakoty Południowej, Kristi Noem. Uważa się za prawdopodobne, że ustawa zostanie zaskarżona do sądów federalnych.

Od kilku lat toczy się ożywiona debata na temat udziału kobiet trans-płciowych w zawodach sportowych kobiet. Sugeruje się, że kobiety, które urodziły się biologicznie jako mężczyźni, ale teraz identyfikują się jako kobiety lub przeszły procedury zmiany płci, mają nieodłączną przewagę nad kobietami, które urodziły się jako kobiety.

Twierdzi się również, że kobiety uprawiające sporty przeciwko osobom trans-płciowym urodzonym jako mężczyźni mogą doznać poważnych obrażeń. Osoby przypisane do płci męskiej po urodzeniu mają zwykle znacznie wyższy poziom masy mięśniowej, gęstości kości i wzrostu.

Czytaj: Igrzyska Olimpijskie 2032 – wspólna oferta Korei Południowej i Północnej

Noem napisała na Twitterze:

„W Południowej Dakocie świętujemy Międzynarodowy Dzień Kobiet broniąc kobiecych sportów! Nie mogę się doczekać podpisania tej ustawy w najbliższym czasie”.

Niektóre grupy praw człowieka i aktywiści trans-płciowi potępili nowe prawo jako „trans-fobiczne”.

Kampania Praw Człowieka napisała na Twitterze w odpowiedzi na prawo:

„Transseksualne dziewczyny i ich rodziny są Twoimi wyborcami. Używasz swojej mocy, by wykluczać dzieci i sprawiać, że czują się gorsi, a to nie jest powód do dumy”.

Dyrektor Kampanii na rzecz Praw Człowieka w stanie Mississippi, Rob Hill, powiedział CNN:

„Wszystko, co robi ta ustawa, to narażenie młodzieży trans-płciowej na zastraszanie, wykluczenie i zwiększone niebezpieczeństwo, podczas gdy dyskryminacja i przemoc wobec osób trans-płciowych są w tym kraju rekordowo wysokie. Gdyby ustawodawcy po prostu słuchali ekspertów medycznych i sportowców trans-płciowych, mogliby wiedzieć że przejście ze względu na przewagę konkurencyjną jest po prostu nierealne. Podobnie jest z ideą, że sportowcy trans-płciowi w ogóle uzyskują rzekomą przewagę”.

Niektórzy sugerowali, że posunięcie to jest bardziej politycznym chwytem, biorąc pod uwagę, że tylko jedna trans-płciowa kobieta w całym stanie Dakota Południowa faktycznie brała udział w lekkoatletyce kobiet w ciągu ostatnich 10 lat i nie zdominowała tego sportu ani sprawy obrażenia innych.

Jest prawdopodobne, że jeśli ustawa nabierze politycznej trakcji, inne konserwatywne stany w całych Stanach Zjednoczonych również mogłyby próbować nałożyć własne zakazy dla kobiet trans-płciowych uczestniczących w sportach kobiecych.