Debbie Hewitt zostanie pierwszą kobietą przewodniczącą Związku Piłki Nożnej

0
282
Debbie Hewitt była jednomyślnym wyborem siedmioosobowego panelu selekcyjnego. Zdjęcie: Twitter

Debbie Hewitt ma zostać pierwszą kobietą przewodniczącą Związku Piłki Nożnej po tym, jak została nominowana na miejsce Grega Clarke’a.

Angielski Związek Piłki Nożnej zatrudnił Debbie Hewitt z The Restaurant Group jako przewodniczącą, czyniąc ją pierwszą kobietą, która zajęła stanowisko w organie zarządzającym sportem.

Hewitt rozpocznie tę funkcję w styczniu 2022 roku, z zastrzeżeniem ratyfikacji przez Radę FA.

Nominacja ma miejsce siedem miesięcy po tym, jak Greg Clarke został zmuszony do opuszczenia roli za używanie „niedopuszczalnego” języka przed brytyjskimi parlamentarzystami.

Hewitt, która otrzymała MBE w 2011 roku za swoje usługi dla biznesu i sektora publicznego, została określona jako „wybitny kandydat” przez Kate Tinsley, niezależną nie wykonawczą dyrektor FA i przewodniczącą komisji selekcyjnej.

Tinsley dodała, że Hewitt „od razu zademonstrowała swoją pasję i umiejętność pozytywnego wpływania na kierunek FA”.

Czytaj: Eilidh Doyle: Szkocka lekkoatletka i medalistka olimpijska przechodzi na emeryturę

Hewitt powiedziała, że była „zachwycona”, że została nominowana.

Hewitt przejmuje władzę, gdy sport stara się odzyskać siły po finansowym ciosie pandemii, który w dużej mierze odstraszał fanów od stadionów od marca zeszłego roku.

„Jak pokazały wydarzenia z ostatnich miesięcy, jest to ważny moment dla angielskiego futbolu, z wyraźnym celem dla wszystkich zainteresowanych, aby zapewnić długoterminową kondycję gry na wszystkich poziomach” – powiedziała Hewitt.

FA ma również na celu zwiększenie udziału i liczby widzów w kobiecej piłce nożnej, która stała się głównym celem po dziesięcioleciach zaniedbań.

– Od najmłodszych lat pasjonuję się piłką nożną i jestem podekscytowana możliwością odegrania swojej roli w kształtowaniu przyszłości czegoś, co tak wiele znaczy dla tak wielu – powiedziała Hewitt.

FA, który powstał w 1863 roku, powiedział, że Hewitt była jednomyślnym wyborem. Pracę rozpocznie w styczniu.

Rada FA zostanie poproszona o formalną ratyfikację nowego przewodniczącego na następnym posiedzeniu 22 lipca, przy czym Peter McCormick, prawnik i były tymczasowy przewodniczący Premier League w latach 2014-15, będzie do tego czasu pełnił funkcję przewodniczącego FA.

McCormick wkroczył, by zastąpić Clarke’a, który odniósł się do „kolorowych” piłkarzy podczas składania zeznań parlamentarzystom i powiedział, że geje dokonali „życiowego wyboru” w odniesieniu do swojej seksualności.

„FA wybrała Debbie ze względu na jej rozległą wiedzę na temat ludzi w wielu sektorach biznesowych i nie ma wątpliwości, że TRG skorzystało z tego doświadczenia” – powiedział Andy Hornby, dyrektor generalny The Restaurant Group.