Eilidh Doyle: Szkocka lekkoatletka i medalistka olimpijska przechodzi na emeryturę

0
391
To koniec niesamowitej kariery dla Eilidh Doyle. Lekkoatletka ogłosiła przejście na emeryturę. Zdjęcie: Twitter

Medalistka olimpijska Eilidh Doyle w wieku 34 lat przechodzi na emeryturę.

Szkotka urodziła swoje pierwsze dziecko, syna Campbella, w styczniu 2020 roku i planowała powrót na tor.

Jednak teraz zdecydowała się „odejść szczęśliwa ze świadomością, że to właściwy czas dla mnie”.

Wśród wyróżnień Doyle’a znalazł się brązowy medal w sztafecie 4×400 m w Rio 2016 oraz tytuł mistrza Europy w biegu na 400 m przez płotki w 2014 roku.

Ogłaszając przejście na emeryturę w mediach społecznościowych, napisała: „Pamiętam wyraźnie, że miałam dziewięć lat i dołączyłam do Pitreavie Athletics Club trochę dla zabawy. Nigdy w najśmielszych snach nie mogłam sobie wyobrazić, gdzie sport zabierze mnie w ciągu następnych 25 lat”.

„Nie wszystko było łatwe, ale moja miłość do lekkoatletyki zawsze była niezmienna i taka jest do dziś”.

„Zabieram ze sobą tak wiele niesamowitych wspomnień, ale co najważniejsze, odchodzę szczęśliwa, wiedząc, że to właściwy czas dla mnie. Nie mówię, że była to łatwa decyzja do podjęcia, ale była to właściwa i jestem wdzięczna, że mogłam wybrać, kiedy to się stało”.

„Sport przyniósł mi o wiele więcej niż tylko medale. Zaprzyjaźniłam się z wieloma osobami na całe życie, doświadczyłam niesamowitej atmosfery, stworzyłam historię, a nawet dzięki temu poznałam mojego męża”.

„Uważam za stosowne, że moim ostatnim międzynarodowym konkursem było zdobycie srebrnego medalu przed własną publicznością w Glasgow”.

Doyle była brązową medalistą World Indoor na dystansie 400 m w 2018 roku i zdobyła srebrny medal European Indoor w tej samej imprezie w 2013 roku.

Zdobyła trzy srebrne medale na 400 m przez płotki z Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 2010, 2014 i 2018 roku i została wybrana na kapitana Szkocji przed własną publicznością w Glasgow 2014.

Eilidh Doyle. Zdjęcie: Instagram

Jej inne sukcesy w sztafecie 4x400m z Wielką Brytanią to trzy medale Mistrzostw Świata (dwa srebrne, jeden brązowy), trzy medale europejskie (jeden złoty, dwa brązowe), jeden brązowy halowy na świecie i trzy kolejne miejsca na podium w halowych w Europie (jeden złoty, dwa srebrne).

Mark Pollard, szef zespołu Scottish Athletics, podziękował Doyle’owi za „ogromny wkład” w sport.

„Jest klasycznym przykładem młodej osoby przechodzącej przez system klubowy w Pitreavie AAC, a następnie wspinającej się na wyższe poziomy i osiągającej szczyt swojego sportu” – powiedział Pollard.

„Ogromną cechą kariery Eilidh była jej zdolność do maksymalizacji swojego talentu dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu”.

„Ma tak wiele doświadczenia i wiedzy do przekazania, chcielibyśmy wykorzystać to, aby pomóc następnemu pokoleniu podążać jej śladami”.

Eilidh Doyle. Zdjęcie: Instagram

Czytaj: Marcin Lewandowski ustanowił nowy halowy rekord Polski