F1: Kubica wrócił i 1. dnia testów jest lepszy od kolegi z teamu

0
1086
zdjęcie/źródło: https://www.eska.pl/sport/robert-kubica-w-williamsie-2019-kiedy-wyscig-w-f1-kiedy-pojedzie-kubica-aa-q8HE-8L9k-sQfQ.html

W zeszłym tygodniu spełniło się największe marzenie polskich fanów szybkiej jazdy. Po 8 latach od tragicznego wypadku, Robert Kubica powraca do formuły 1. We wtorek przeszedł pierwsze testy po powrocie.

Po tym, jak w 2011 roku Kubica uległ tragicznemu wypadkowi, w wyniku którego na stałe uszkodził rękę, Mark Webber stwierdził, że jego powrót jest niemożliwy. 8 lat później Webber napisał na twitterze – Człowiek Polski powraca…co za wojownik i wytrwały koleś. Kocham to -.

Powrót Kubicy do formuły 1 to z pewnością jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w historii. W formule 1 przychodzi mi na myśl tylko jeden tak spektakularny come-back. Mowa oczywiście o Nikim Laudzie.

1 sierpnia 1976 roku podczas Grand Prix Niemiec, Lauda wypadł z trasy, uderzył w bandę i zderzył się z bolidem Bretta Lungera. Bolid Laudy następnie stanął w płomieniach, a rajdowiec został uwięziony we wraku. Kierowcy Arturo Merzario i Guy Edwards razem z Brettem Lungerem wyciągnęli Laudę z bolidu. Kierowca doznał ekstremalnie dotkliwych poparzeń i nawdychał się gorących toksycznych gazów, które uszkodziły mu płuca. Lauda, mimo iż był przytomny zaraz po wypadku, zapadł później w śpiączkę, a ksiądz udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych. Lauda nie tylko przeżył, ale wrócił do wyścigów 6 tygodni po wypadku, gdy tylko pozwolił na to stan jego płuc i nałożenie kasku na głowę było możliwe. Lauda doznał stałego uszkodzenia ucha i skóry twarzy orazgłowy.

Determinacja Laudy i Kubicy wydaje się bardzo podobna. Obydwaj przeżyli wypadki i rehabilitacje, po których większość świata nie dawała im szans na powrót do formuły 1. Oni udowodnili jednak, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko będzie się ciężko, cierpliwie i aż do skutku pracować.

Williams wita!

Wieloletnia walka Kubicy o formę umożliwiającą powrót do formuły 1 się opłaciła. W czwartek 22 listopada zespół Williamsa ogłosił, że Kubica zostanie ich nowym kierowcą w sezonie 2019. Pierwszy wyścig Polaka został zapowiedziany na marzec.

Powrotem Kubicy zachwycił się cały świat. Zagraniczne media nie mogą wyjść z podziwu dla osiągnięcia Polaka. BBC określa powrót Polaka do formuły 1, jako jeden z najlepszych w historii. Guardian określa to wydarzenie po prostu wspaniałym i nadzwyczajnym. Dokonanie Polaka doceniają też m.in. Brazylijczycy czy Niemcy.

W powrocie do formuły 1 pomógł Kubicy koncern PKN Orlen. Orlen został sponsorem Williamsa, wykładając na miejsce Kubicy w zespole 10 milionów euro. Należy jednak pamiętać, że to przede wszystkim dzięki determinacji Kubicy doszło do jego powrotu do formuły 1. Przy tak poważnym uszkodzeniu ręki powrót ten nie byłby możliwy za żadne pieniądze, gdyby nie samozaparcie Kubicy.

Kubica lepszy od Russella

We wtorek 27 listopada odbył się pierwszy dzień testów w Abu Zabi. Dla Kubicy był to pierwszy test w roli kierowcy od ogłoszenia przez Williamsa jego powrotu. Wcześniej, między 2017 a 2018 rokiem, Kubica brał udział w różnych testach formuły 1 oraz pełnił funkcję kierowcy rezerwowego Williamsa.

Podczas pierwszego dnia testu opon w Abu Zabi Kubica przejechał 32 okrążeń i został sklasyfikowany na 9 miejscu. Był nieco lepszy od swojego kolegi z zespołu, debiutanta George’a Russella.

zdjęcie: źródło

Kubica powraca do formuły 1 po 8 latach przerwy. Dążył do powrotu, ponieważ uważał, że gdyby istniała jakakolwiek szansa ponownego ścigania, a on by z niej nie skorzystał, to żałowałby tego do końca życia. Niestety droga, jaką musiał przebyć, aby osiągnąć swój cel była niezwykle trudna.

Data: 06.02.2011

6 lutego 2011 roku Kubica uległ wypadkowi podczas rajdu Ronde di Andora. Polak doznał wielomiejscowych złamań prawej ręki i nogi oraz uszkodzenia kości dłoni. Został przewieziony do szpitala i zoperowany jeszcze tego samego dnia. Operacja trwała 7 godzin. 9 lutego Kubica przeszedł kolejny zabieg operacyjny ręki i nogi. Potem rozpoczęła się rehabilitacja sportowca. Po pierwszych tygodniach ćwiczeń zapowiedziano, że rehabilitacja potrwa od 6 do 8 miesięcy. Kubica miał powrócić do ścigania w styczniu 2012. Zgodnie z zapowiedzią Kubica wrócił do jazdy w rajdach w podanym terminie. Niestety stan jego ręki nie pozwalał na powrót do wyścigów formuły 1.

Od daty wypadku do powrotu do rajdów w styczniu 2012 roku Polak przeszedł aż 20 operacji. Ręka Kubicy nigdy nie będzie w 100% sprawna. Jednak, jak to się mówi, dla chcącego nic trudnego.

Nie boję się!

Podczas konferencji prasowej Williamsa na której został ogłoszony powrót Kubicy, Polak zapewnił:

Wiem, jak to jest być topowym kierowcą F1 i nie boję się tego. Wymaga to wiele pracy i poświęcenia. Jestem gotowy. Nie boję się powrotu po długiej przerwie […] Gdybym nie był w stanie jechać wystarczająco szybko, to by mnie tu nie było […] Osoby, które mają pojęcie o motorsporcie i widziały moje nagrania pokładowe z rajdów, zdają sobie sprawę, że jazda w wyścigu, w deszczu, to żaden problem […] Wielkim wyzwaniem był powrót do F1, jeszcze większym będzie spełnienie oczekiwań, ale jak mówiłem: nie boję się i jestem gotowy!

cytat: źródło

 

 

 

 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl

Źródło artykułu: przeglądsportowy, sport.pl, sport.pl