Fenomenalny finisz Kamila Stocha. Tak nie wygrywał nawet Adam Małysz.

0
927
Na zdjęciu Kamil Stoch z Kryształową Kulą

Kamil Stoch zwyciężył Puchar Świata z przewagą 373 punktów nad Richardem Freitagiem, który uplasował się na drugiej pozycji. Z tak dużą przewagą nie zdominował nawet Adam Małysz w swoich najlepszych latach rywalizacji.

Kamil Stoch jest po prostu mistrzem. 22 występy, 9 zwycięstw, łącznie 13 miejsc na podium – to znakomity bilans polskiego skoczka w Pucharze Świata 2017/18. Polak drugi raz zdobył Kryształową Kulę i rywali zostawił daleko w tyle. Richard Freitag, drugi w Pucharze Świata zdobył o 373 mniej punktów od Stocha.

To szósta najwyższa przewaga zwycięzcy cyklu Pucharu Świata nad drugim zawodnikiem. Tylko pięciu innych skoczków zdominowało rywalizację jeszcze bardziej: Martin Schmitt, Thomas Morgenstern, Gregor Scglierenzauer, Andreas Goldberger i Peter Prevc. Słoweniec zdobył aż 813 punktów przewagi nad Severinem Freunda w sezonie 2015/16.

Warto dodać, że w roku olimpijskim rozegrano mniej indywidualnych konkursów Pucharu Świata, a Kamil Stoch prawie całą przewagę zdobył w ostatniej części sezonu. Jeszcze przed igrzyskami wygrywał z Richardem Freitagiem o 43 punkty i wydawać by się mogło, że walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej będzie się rozgrywać pomiędzy tą dwójką.

W rzeczywistości zupełnie tak nie było. Kamil Stoch zwyciężył w pięciu z siedmiu konkursów Pucharu Świata rozegranych po igrzyskach i dodał 330 punktów przewagi nad Freitagiem. W międzyczasie zwyciężył cykl Raw Air i Planica 7.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kamil Stoch dostał wyjątkowy prezent od norweskiej telewizji NRK.

Najwyższe przewagi nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata: