„FIFA 22” będzie ostatnią grą FIFA w historii

0
367
Zdjęcie: FIFA 22 / EA

Tak, to prawda! EA Sports porzuca znany na całym świecie tytuł FIFA z serii gier wideo i zastępuje go czymś, co będziemy musieli pokochać.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy coraz więcej słyszy się w mediach na temat konfliktu między twórcami gier FIFA i samym FIFA.

FIFA chce jeszcze więcej pieniędzy

Światowa federacja piłkarska miała postawić EA Sports bardzo niekorzystne warunki dalszej współpracy, żądając przy tym gigantyczną sumę za przedłużenie wiążącej ich umowy.

Dotychczas opłata za ten przywilej wynosiła 0,5 miliarda dolarów za każde cztery lata. Teraz FIFA oczekuje 1 miliarda za analogiczny czas, a do tego chce nieco ograniczyć możliwość korzystania z tego tytułu przez producenta znanej gry komputerowej.

Czytaj: Robert Lewandowski wygrał nagrodę dla najlepszego piłkarza roku FIFA

Nowa nazwa

Obecna licencja na korzystanie z nazwy FIFA wygasa w 2023 roku, a to oznacza, że EA zostało naprawdę niewiele czasu na dogadanie się z FIFA.

Podczas pokazu Grubbsnax w Giant Bomb, specjalista z branży gier, Jeff Grub, powiedział, że nowym tytułem będzie EA Sports Football Club, czyli EA Sports FC.

Producent już zastrzegł znak towarowy o nazwie EA Sports FC, więc jak widzimy, decyzja już raczej zapadła.

Zdjęcie: FIFA 22 / EA

Nazwa może niektórych zaskoczyć, ale jest to nieuniknione. Doniesienia o zmianach krążą od zeszłego roku, wynikające z kilku kontrowersji w organizacji FIFA.

Dyrektor generalny EA, Andrew Wilson, powiedział podczas wywiadu: „Spoglądając w przyszłość, chcemy rozwijać franczyzę, a jak na ironię, licencja FIFA była w tym przeszkodą”.

Dodał: „Zamierzamy nad tym pracować, będziemy rozważni i chcemy być dobrymi partnerami z FIFA, ale nie zdziwiłbym się, gdybyśmy ostatecznie ruszyli w innym kierunku. Pod koniec dnia myślę, że może to być nawet lepsze dla naszych graczy niż kontynuowanie tych czterech liter na pudełku.”

Zdjęcie: FIFA 22 / EA

Sugeruje to, że EA widzi, że jedyne, co wnosi FIFA, to tylko te cztery litery, co jest interesującym stwierdzeniem.

Co sądzisz o zmianie nazwy? Choć może nie jest to najlepszy tytuł, czy dla EA dobrze jest odejść od niespokojnej organizacji sportowej?