FIFA pozbawiła ich organizacji mistrzostw świata mężczyzn do lat 20

0
24
Prezydent FIFA zapowiada surowe kary za rasistowskie zachowania. (zdjęcie FIFA: Gianni Infantino)

Indonezja została pozbawiona możliwości organizacji mistrzostw świata mężczyzn do lat 20 w środę z powodu zamieszania politycznego związanego z udziałem Izraela.

FIFA poinformowała, że Indonezja nie jest gotowa do zorganizowania 24-drużynowego turnieju, który ma rozpocząć się 20 maja.

Czytaj: Kolejne kłopoty Tottenhamu

Decyzja zapadła po spotkaniu w Doha między prezesem FIFA Gianni Infantino i prezesem indonezyjskiej federacji piłkarskiej Erickiem Thohir.

Izrael zakwalifikował się do swoich pierwszych mistrzostw świata do lat 20 w czerwcu. Udział tego kraju w zaplanowanym na piątek losowaniu na Bali wywołał w tym miesiącu sprzeciw polityczny.

Indonezja jest najludniejszym na świecie krajem z większością muzułmańską i nie ma formalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, choć publicznie popiera sprawę palestyńską.

Gospodarstwo Indonezji zostało poddane w wątpliwość w niedzielę, kiedy FIFA przełożyła losowanie.

Nie jest jasne, kto mógłby teraz być gospodarzem turnieju, który miał zostać rozegrany na sześciu stadionach w Indonezji.

Indonezyjska gazeta The Jakarta Post poinformowała wcześniej w marcu, że gubernator Bali, Wayan Koster napisał do Ministerstwa Młodzieży i Sportu, wzywając je do „przyjęcia polityki zakazującej drużynie izraelskiej rywalizacji na Bali” z powodu trwającego konfliktu z Palestyną.

List ten został również zaadresowany do indonezyjskiej federacji piłkarskiej, która napisała w oświadczeniu: „Wcześniej gubernator Bali, Wayan Koster, odrzucił obecność reprezentacji Izraela na Mistrzostwach Świata FIFA U-20… To może być powód, dla którego FIFA odwołała losowanie Mistrzostw Świata U-20.”

„Ponieważ dla FIFA odmowa gubernatora jest równoznaczna z anulowaniem gwarancji organizacyjnej wydanej przez rząd prowincji Bali”.

Czytaj: „Chcę zostać w Realu Madryt do końca życia”

Turniej z udziałem 24 drużyn odbędzie się od 20 maja do 11 czerwca w sześciu miastach, a Izrael miał zadebiutować w rozgrywkach.

Na początku tego miesiąca w Dżakarcie – stolicy Indonezji – odbył się protest, gdzie protestujący maszerowali i machali flagami Indonezji i Palestyny oraz domagali się, aby Izrael nie został dopuszczony do udziału w turnieju.