FIFA stawia czoła żądaniom usunięcia Iranu z Mistrzostw Świata

0
123
Grupa "Open Stadiums" wezwała FIFA do zakazu reprezentacji Iranu w nadchodzących Mistrzostwach Świata. Zdjęcie: Twitter/Naija

FIFA stawia czoła żądaniom usunięcia Iranu z Mistrzostw Świata na 52 dni przed zmierzeniem się z Anglią w Katarze.

Ruch walczący o prawa kobiet „Open Stadiums” wzywa FIFA do wykluczenia Iranu z piłkarskich mistrzostw świata w Katarze z powodu złego traktowania kobiet w tym kraju.

Gianni Infantino został poproszony o wyrzucenie Iranu z Mistrzostw Świata przez grupę „Open Stadiums” w niezwykłym liście, która oskarża prezydenta FIFA o „puste słowa i gesty”, jeśli chodzi o działanie przeciwko naruszeniom praw człowieka, z jakimi spotykają się kobiety w republice islamskiej.

Czytaj: Organizacja apeluje do Beckhama. Chodzi o łamanie praw człowieka w Katarze

Open Stadiums, grupa wzywająca kobiety do wzięcia udziału w meczach w Iranie, wysłała list do Infantino wzywając do usunięcia kraju z listopadowego turnieju. W grupie B zmierzą się z Anglią, Walią i Stanami Zjednoczonymi – w tym 21 listopada w meczu otwarcia przeciwko drużynie Garetha Southgate.

List pojawia się po przerażających scenach w całym Iranie, po śmierci w areszcie 22-letniej Mahsy Amini, zatrzymanej przez policję za złamanie surowego kodeksu ubioru. W dużych miastach wybuchły gwałtowne protesty, w których potwierdzono ponad 76 zgonów.

„Piłkarska Federacja Islamskiej Republiki Iranu jest nie tylko wspólnikiem zbrodni reżimu. To bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa kobiet w Iranie i gdziekolwiek gra nasza reprezentacja na świecie. Piłka nożna powinna być bezpieczną przestrzenią dla nas wszystkich. Dlatego jako irańscy fani piłki nożnej musimy z ciężkim sercem wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie udziałem Iranu w nadchodzącym mundialu? Dlaczego FIFA miałaby zapewnić państwu irańskiemu i jego przedstawicielom globalną scenę, skoro nie tylko odmawia poszanowania podstawowych praw człowieka i godności ludzkiej, ale obecnie torturuje i zabija swoich własnych obywateli? Dlatego też wzywamy FIFA do natychmiastowego wykluczenia Iranu z mistrzostw świata 2022 w Katarze, zgodnie z art. 3 i 4 jej statutu” – napisano w liście.

Cytowane artykuły dotyczą praw człowieka i niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię i inne kwestie, przy czym naruszenia mogą podlegać karze zawieszenia lub wykluczenia z grona członków FIFA.

Drużyna Iranu zajęła stanowisko w meczu towarzyskim przeciwko Senegalowi w środku tygodnia, zakrywając odznakę zespołu podczas hymnów narodowych, ale od tego czasu gracze zostali ostrzeżeni, że każdy gest solidarności z protestującymi spowoduje, że zostaną pominięci w składzie drużyny Pucharu Świata.

„Przez ponad cztery dekady irańskim kobietom odmawiano podstawowych wolności. Zabroniono nam uprawiania sportu, oglądania meczów na stadionach i kibicowania naszym ulubionym drużynom piłkarskim” – napisał ruch Open Stadiums w czterostronicowym liście wysłanym do Infantino i opublikowanym w Internecie.

Twierdzą, że irański związek piłkarski złamał artykuły 3 i 4 swojego statutu i wierzą, że FIFA powinna „natychmiast usunąć” Iran z mistrzostw świata.

Zwracając się bezpośrednio do Infantino, w liście możemy przeczytać: „Wielokrotnie składałeś publiczne zobowiązanie, że FIFA rozwiąże to rażące naruszenie praw człowieka, ale niestety doszliśmy do wniosku, że były to puste słowa i obietnice.”

„Nic się nie zmieniło – irańskie kobiety pozostają wyłączone z naszej »pięknej gry« i jesteśmy systematycznie represjonowane, gdy próbujemy wejść na stadiony w Iranie”.

Grupa powiedziała, że pani Amini została zabita w areszcie, gdzie kobiety są często przyprowadzane i torturowane, jeśli próbują wziąć udział w meczu piłki nożnej.

Dalej możemy przeczytać w liście: „Zarówno trwające powstanie po zabójstwie Mahsy Amini, jak i brutalne represje reżimu wobec protestującego narodu irańskiego są, niestety, bardzo nam znane i przywołują wiele przerażających wspomnień fankom piłki nożnej w Iranie”.

Open Stadiums zapewniły również ostrzeżenie dla kibiców podróżujących na mundial – ponieważ oczekują, że irańscy tajni agenci będą monitorować w Doha zwolenników, którzy mogą rozważyć akt protestu.

Dodały: „Nie ma wątpliwości, że Katar zobaczy silną obecność agentów państwowych Republiki Islamskiej, którzy będą podróżować potajemnie przez Zatokę Perską wyłącznie po to, aby utrzymać w ryzach irańskie kobiety i obywateli, stwarzając potencjalnie niebezpieczne konsekwencje w następstwie turnieju dla podróżujących irańskich kibiców, którzy udają się w tę podróż”.