FIFA testuje propozycje zmian w przepisach.

0
703

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) aktualnie testuje propozycje zmian w przepisach. Chcą wprowadzić m.in. żółte kartki dla członków sztabu szkoleniowego, inną formę wykonania tzw. piątki czy szybsze zmiany. 

FIFA to międzynarodowa organizacja pozarządowa, zrzeszająca 211 narodowych federacji piłki nożnej: 185 państw, 3 państwa nieuznawane, 9 autonomii i 14 terytoriów zależnych (według stanu na 13 maja 2016).

FIFA podczas turniejów młodzieżowych sprawdza zasadność wprowadzenia kilku zmian w przepisach. Najciekawszą propozycją jest wprowadzenie żółtych kartek dla członków sztabu szkoleniowego.

– Jak na razie trenerzy za nieodpowiednie zachowanie są od razu odsyłani na trybuny przez sędziego. Żółta kartka da im sygnał, że muszą się pilnować, bo inaczej następnym razem powędrują na widownię – mówi w wywiadzie dla „Sport Bild” zastępca sekretarza generalnego FIFA, Zvonimir Boban.

Dodatkowo, FIFA chciałaby wprowadzić szybsze zmiany.

– Nieraz zawodnicy chcieli w ten sposób zyskać na czasie i wybić z rytmu rywala, przechodząc przez środek boiska. Teraz sędzia będzie mógł poinstruować ich, którędy mają opuścić pole gry – oznajmia Chorwat.

Kolejnym nowym pomysłem jest możliwość wznowienia gry od bramki po niecelnym strzale. Konkretnie chodzi o podanie do kolegi z drużyny, który znajduje się w polu karnym.

– Zawodnicy zespołu przeciwnego będą musieli czekać poza polem karnym do momentu, aż piłkę odbierze od golkipera jeden z jego partnerów z zespołu – tłumaczy 50-latek.

Zvonimir Boban oznajmił również, że trwają prace nad usprawnieniem systemu VAR, który ma wspomóc sędziów podczas mistrzostw świata w Rosji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Już zadecydowane! System VAR wspomoże sędziów podczas mistrzostw świata w Rosji.

Czy żółte kartki dla trenerów byłyby dobrym rozwiązaniem? 

Źródło: sportbild.bild.de/PAP/sportowefakty.wp.pl
Zdjęcie główne: pixabay.com