Francja mistrzem świata!

0
1101
Francja

Francja pokonała w finale mistrzostw świata Chorwację 4:2. Przed spotkaniem wiele wskazywało na to, że starcie tych drużyn będzie niczym piłkarskie szachy i obie ekipy skupią się przede wszystkim na tym, żeby nie stracić bramki. Tymczasem kibice byli świadkami świetnego widowiska i był to bezsprzecznie jeden z najlepszych spotkań na tym mundialu.

Lepsze wrażenie na początku spotkania sprawiała Chorwacja. Piłkarze z Bałkanów byli częściej przy piłce i stwarzali większe zagrożenie. Francuzi jednak pokazali to, z czego słynęli na tym turnieju – wyrachowanie i skuteczność. Sędzie dał się nabrać na upadek Griezmanna, który nawet nie miał kontaktu z przeciwnikiem i odgwizdał rztut wolny. Sam poszkodowany wykonał stały fragment gry, po którym piłkę do własnej bramki niefortunnie skierował Mario Mandżukić.

Chorwaci jednak już 10 minut później wyrównali. W dużym zamieszaniu w polu karnym Francuzów Vida zgrał piłkę do Persicia, ten najpierw minął N’Golo Kante, a potem świetnym strzałem pokonał Hugo Llorisa. Jednak po kolejnych 10 minutach to Les Blues znowu mogło cieszyć się z gola. Ponownie bohaterem – jednak tym razem negatywnym – był Perisić, który zagrał piłkę ręką w swoim polu karnym. Sędzia Pitana początkowo chciał puścić akcję dalej, jednak po skorzystaniu z systemu VAR podyktował jedenastkę. Do piłki podszedł Griezmann i z zimną krwią pokonał Subasicia. Do przerwy na tablicy widniał wynik 2:1 dla Francji.

Początek drugiej połowy – tak samo jak pierwszej – należał do podopiecznych Zlatko Dalicia. Chorwaci stwarzali duże zagrożenie pod francuską bramką, jednak brakowało im skuteczności. W tym aspekcie perfekcyjni tego dnia byli z kolei Francuzi. W 59. minucie przeprowadzili błyskawiczny kontraktak. Wypuszczony prawym skrzydeł został Mbappe, podał do znajdującego się w polu karnym Griezmanna, a ten zgrał do Pogby. Zawodnik Manchesteru United oddał strzał, który został zablokowany, jednak dobitka znalazła już drogę do bramki Chorwatów. Ten gol podłamał piłkarzy z Bałkanów. 6 minut później bramkę na 4:1 zdobył Mbappe, tym samym skreślając marzenia Modricia i spółki na zdobycie mistrzostwa świata.

Wiarę w serca Chorwatów wlał jeszcze gol Mandżukicia, który wykorzystał błąd Llorisa. To jednak wszystko na co było stać podopiecznych Dalicia w tym meczu. Pod koniec było widać, że mają w nogach przebiegnięte 90 minut więcej od Francuzów i nie byli w stanie stworzyć większego zagrożenia. Rozegrali jednak świetny mecz, jak i cały turniej. Swoim zaangażowaniem oraz wolą walki zdobyli serca kibiców na całym świecie.

Piłkarzem meczu został wybrany Antoine Griezmann, który miał bezpośredni udział przy dwóch bramkach Francuzów. Zawodnik Atletico został również zwycięzcą klasyfikacji kanadyjskiej mistrzostw, zdobywając 7 punktów (4 bramki + 3 asysty). Król strzelców mistrzostw, Harry Kane, zdobył 2 bramki więcej, ale ani razu zaliczył ostatniego podania przy bramkach kolegów z drużyny. Griezmann aż 6 z 7 zdobytych punktów zdobył w fazie pucharowej rozgrywek.

Najlepszym piłkarzem mistrzostw został wybrany Luka Modrić. Zawodnik Realu zaliczył świetny turniej. Rządził w środku pola i przez niego przechodziła znaczna większość akcji chorwackiej drużyny. Miał zdecydowanie największy wpływ na dotarcie ekipy z Bałkanów aż do finału. Co ciekawe po raz 6. z rzędu „Złotą Piłkę” otrzymał zawodnik, który nie cieszył się ze zwycięstwa w całym mistrzostwach. Wcześniej w podobnej sytuacji znaleźli się m.in. Oliver Kahn na mundialu w 2002 roku, Zinedine Zidane w 2006 roku czy Leo Messi 4 lata temu.

Drugie miejsce w kategorii na najlepszego piłkarza turnieju zajął Eden Hazard, a trzecie Antoine Griezmann. Najlepszym młodym zawodnikiem został Kylian Mbappe, który poza golem w finale, strzelił m.in. dwie bramki w 1/8 finału przeciwko Argentynie. Złote rękawice trafiły z kolei do rąk Thibaut Courtois.

Źródła: sport.onet.pl, sportowefakty.wp.pl