Gracze z Australii zgłaszają obawy związane z trasą Sri Lanki

0
314
Australijscy gracze zgłaszają obawy etyczne dotyczące trasy krykieta na Sri Lankę. Źródło: Twitter/Ada Derana

Australijscy gracze zgłaszali obawy etyczne dotyczące trasy krykieta na Sri Lankę w czerwcu i lipcu, ale trasa będzie kontynuowana.

Australia ma polecieć na Sri Lankę w przyszłym tygodniu, a wyspiarski kraj pogrążył się w kryzysie gospodarczym i niepokojach politycznych.

Sri Lanka jest ogarnięta kryzysem gospodarczym, który prowadzi do niedoboru podstawowych produktów, takich jak paliwo i lekarstwa.

Na początku tego miesiąca Sri Lanka została objęta godziną policyjną po tym, jak protesty okazały się śmiertelne, i chociaż zostały one zniesione, rosnąca inflacja i niedobory kluczowych zasobów nadal stanowią problem.

Będzie to pierwsza trasa Australii po Sri Lance od 2016 roku.

„Gracze są świadomi sytuacji na Sri Lance” – powiedział Todd Greenberg, prezes Australijskiego Stowarzyszenia Krykieterów.

„Ostatecznie nasi gracze chcą nadal grać w krykieta i będą otrzymywać wskazówki i porady od Cricket Australia dotyczące organizacji i planowania tras”.

Demonstracje odbywają się na Sri Lance od marca, a niektóre z nich stają się gwałtowne.

„Można śmiało powiedzieć, że podróżowanie w warunkach, które kontrastują z tymi, z którymi borykają się mieszkańcy Sri Lanki, takich jak rosnące ceny żywności, przerwy w dostawie prądu i racjonowanie paliw, powoduje pewien poziom dyskomfortu” – dodał Greenberg.

Czytaj: Mężczyzna złapał piłkę do krykieta z wysokości 119,86 metra i pobił rekord świata

Urzędnicy Cricket Australia otrzymali w zeszłym tygodniu kolejne zapewnienia, że trasa jest bezpieczna, po kwietniowym rozpoznaniu kraju przez ich własnego szefa bezpieczeństwa.

Graczy cieszy również fakt, że pierwsza od 24 lat trasa Australii do Pakistanu odbyła się bez żadnych dramatów związanych z bezpieczeństwem, pomimo przypadków rozlewu krwi w tym kraju. Uważa się jednak, że niektórzy gracze wyrazili zaniepokojenie moralnością związaną z trasą na Sri Lance w obecnych okolicznościach.

Trzymeczowa seria Twenty20 zostanie rozegrana pod światłami w stolicy Kolombo, kraju, w którym występują przerwy w dostawie prądu. Uważa się, że ostatnio rozważano, że mecze można zmienić na mecze dzienne, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Istnieje jednak również przekonanie, że planowana trasa może pomóc gospodarce Sri Lanki, a oficjalne dane wskazują na rekordową inflację na poziomie 33,8% w kwietniu. Australia nie występowała w tym kraju od 2016 roku i oczekuje się, że przyciągnie tłumy na meczach w Kolombo, Pallekele i Galle.