Hansi Flick został zwolniony

0
4
Hansi Flick

Kiedy Niemcy przegrywają trzy mecze z rzędu, jest to wyraźny znak, że dzieje się tam coś złego.

Reprezentacja Niemiec została wygwizdana po wczorajszej upokarzającej porażce u siebie z Japonią 1:4. Była to trzecia porażka z rzędu „Die Mannschaft” z drużyną, która przemierzyła pół świata i wyraźnie odczuwała zmęczenie spowodowane zmianą strefy czasowej.

Kraj ten będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy latem przyszłego roku i Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB) uznał za konieczne podjęcie działań na tym etapie. Flick jest pierwszym niemieckim menadżerem zwolnionym od chwili objęcia tej funkcji w 1926 roku.

Były napastnik Rudi Völler, obok Hannesa Wolfa i Sandro Wagnera, poprowadzi wtorkowy mecz towarzyski z Francją.

CZYTAJ: Nerwowo na konferencji prasowej Fernando Santosa, po przegranym meczu z Albanią

Flick jest głównym trenerem Niemiec od lata 2021 roku, po tym jak opuścił Bayern Monachium, który odniósł wielki sukces. Flick, zakontraktowany do 2024 roku, miał poprowadzić „Die Mannschaft” z powrotem na szczyt po kilku kiepskich wynikach w mistrzostwach. Pierwszy egzamin odbył się na Mistrzostwach Świata 2022 – z oceną niedostateczną.

Teraz Flick miał skoncentrować się na barażach o mistrzostwo Europy w 2024 roku, porażki z Polską, Kolumbią, a teraz Japonią w meczach treningowych nie wskazywały na to, że „Die Mannschaft” awansuje w kolejnych mistrzostwach.

W niedzielę Niemiecki Związek Piłki Nożnej potwierdził, że Flick został zwolniony ze skutkiem natychmiastowym wraz z asystentami trenerów Marcusem Sorgiem i Dannym Röhlem.

„Organy DFB podzielają ten sam pogląd, że reprezentacja narodowa potrzebuje teraz nowego impulsu” – stwierdził w oświadczeniu prezes DFB Bernd Neuendorf. „Widząc przyszłoroczne Euro, potrzebujemy entuzjastycznego nastroju i pewności siebie”.

CZYTAJ: Robert Lewandowski przeprasza kibiców za słaby mecz z Albanią

58-latek opuścił Bayern w maju 2021 roku, zastępując Joachima Löwa w reprezentacji, podpisując trzyletni kontrakt, który miał zapewnić mu dokończenie Euro 2024, jednak po 12 zwycięstwach w 25 meczach Flick odszedł. Wcześniej przez osiem lat był asystentem Löwa, zanim dołączył do Bayernu na tym samym stanowisku, aż do awansu na głównego trenera.

Sobotni wieczór nie był pierwszą porażką Niemiec Flicka z Japonią w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na Mistrzostwach Świata w Katarze zostali pokonani 2:1, a w fazie grupowej odpadli różnicą bramek.

Wszystko zaczęło się dobrze dla Flicka, wygrywając swoje pierwsze osiem meczów, ale potem odniósł cztery zwycięstwa w ostatnich 17 meczach u steru, których kulminacją było ostatnie upokorzenie ze strony Japonii.

Niemiecka FA oświadczyła, że dąży do jak najszybszego znalezienia następcy. Jednym z potencjalnych kandydatów jest Julian Nagelsmann, który zastąpił Flicka w Bayernie. Spędził niecałe dwa lata na stanowisku trenera Allianz Arena i pozostaje bez pracy, ale w międzyczasie Völler, który na początku stulecia spędził cztery lata jako główny trener Niemiec, poprowadzi sztab trenerski.

„Najpilniejszą rzeczą jest zatem sprowadzenie trenera kadry narodowej, który w krótkim czasie będzie mógł przekierować naszą drużynę i przygotować ją na wielki turniej Euro w przyszłym roku” – powiedział Völler. „Oczekujemy od drużyny, podobnie jak cały kraj, pozytywnych impulsów. Trenera, który może podnieść nasz poziom do poziomu, który znamy i jakiego oczekujemy.”