Harry Maguire właśnie ujawnił hipokryzję Garetha Southgate

0
105
Nie brakuje opinii, że Harry Maguire to najgorszy kapitan w historii klubu piłkarskiego Manchester United. Źródło: Twitter

Można by pomyśleć, że Harry Maguire miał imponujący początek nowego sezonu Premier League.

Pomimo tego, że został zamrożony przez nowego menedżera Manchesteru United, Erika ten Haga po dwóch fatalnych występach przeciwko Brighton i Brentford w pierwszych dwóch meczach sezonu, Gareth Southgate nadal trzymał się 29-latka, wybierając go do ostatnich meczów Ligi Narodów UEFA z Włochami i Niemcami.

Powodem obu pierwszych dwóch goli Niemiec przeciwko Anglii wczoraj wieczorem był brak akcji Maguire’a na poziomie klubowym po tym, jak spóźnił się o wiele metrów. Rzeczywiście, obrońca został zmuszony do przeprosin w mediach społecznościowych za swoje „błędy” przeciwko Niemcom.

Czytaj: Finał Euro 2020: ojciec Harry’ego Maguire’a ma dwa złamane żebra

A jeszcze dziwniejszy był fakt, że Fikayo Tomori, który odegrał kluczową rolę w wygranym przez AC Milan Serie A w zeszłym sezonie, nie mógł nawet znaleźć się na ławce rezerwowych, podczas gdy Ben White, lider ligi z Arsenalem, po prostu siedział w domu.

Trent Alexander-Arnold został również przeoczony przez angielskiego menedżera, nie po raz pierwszy w swojej karierze. Jednak w obronie Southgate nie jest tajemnicą, że prawy obrońca Liverpoolu nie osiągnął poziomu osiągniętego w poprzednich latach i walczył o the Reds w ostatnich tygodniach. Problem polega na tym, że wydaje się, że istnieje inny zestaw zasad dla jednego gracza i dla drugiego.

W rozmowie z Daily Telegraph w 2017 r. szef Three Lions powiedział: „Nigdy nie czepiam się reputacji – w tym musi pojawić się forma. Musisz przyjrzeć się przeciwnikom i typowi gry, której oczekujesz, i wybrać graczy, którzy najlepiej się do tego nadają”. Po pięciu latach wygląda na to, że takie podejście do wyboru zespołu legło w gruzach.

Ilekroć pytano go o to, dlaczego nie chciał dać więcej okazji Alexandrowi-Arnoldowi, pojawia się ta sama odpowiedź. Zamiast wymieniać, co musi zrobić prawy obrońca The Reds, aby wbić się do zespołu, Southgate zamiast tego postanawia zwrócić uwagę na inne opcje, jakie ma do dyspozycji.

Mamy czterech prawych obrońców, którzy są super jakości – powiedział przed wczorajszym meczem na Wembley. „W tej chwili Kieran Trippier gra wyjątkowo dobrze, a Reece James był jednym z wybitnych graczy w Premier League na początku sezonu. Ale wiemy, że Trent jest bardzo, bardzo dobrym piłkarzem i dlatego wybraliśmy go w oddziale.”

Gary Neville odrzucił pomysł, że 52-latek faworyzuje wybranych na arenie międzynarodowej, stwierdzając: „Nie znam żadnego menedżera z Anglii w ciągu ostatnich 30 lat, który wybierałby lepiej niż Gareth Southgate, bez względu na to, z jakiego klubu pochodzisz. Przez cały czas był sprawiedliwy i równy. Wspiera Harry’ego Maguire’a po prostu dlatego, że jest jednym z najlepszych dwóch lub trzech środkowych obrońców w kraju.”

Oferując inny pogląd, legenda Liverpoolu, Jamie Carragher, uważa, że pozycja kapitana klubu United mogła stać się nie do utrzymania po kolejnym występie poniżej normy. „Krytyka jego występu przeciwko Niemcom jest słuszna i uzasadniona, a Southgate musi ocenić, czy Maguire ma silną psychikę do Mistrzostw Świata, pokazując, że może postawić za sobą wszystkie problemy. W przeszłości Maguire zmagał się z tym problemem”.

To, czy Alexander-Arnold będzie w stanie przypomnieć Southgate o swojej jakości w nadchodzących tygodniach przed Mistrzostwami Świata, okaże się, choć istnieje duża szansa, że nawet najbardziej stanowcze odpowiedzi mogą nie wystarczyć, aby przekonać angielskiego menedżera.