Strona główna Lekkoatletyka HMŚ w Birmingham: Polska sztafeta 4×400 ustanowiła nowy halowy rekord świata i...

HMŚ w Birmingham: Polska sztafeta 4×400 ustanowiła nowy halowy rekord świata i zdobyła złoto!

0
1077

Niedziela należała zdecydowanie do Polski. Polska sztafeta mężczyzn 4×400 metrów w składzie Karol Zalewski, Łukasz Krawczuk, Rafał Omelko i Jakub Krzewina ustanowiła nowy rekord świata i sięgnęła po złoto!

W sobotę polska sztafeta mężczyzn bez problemu awansowała do finału halowych mistrzostw świata, pomimo że panowie wystąpili bez Rafała Omelko. Podczas rywalizacji o medale zawodnik zajął miejsce Patryka Adamczyka. Wraz z nim czwórkę stworzyli Karol Zalewski, Jakub Krzewina i Łukasz Krawczuk.

Sztafetę zaczynał Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn). Pałeczkę przejął po nim Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław), trzeci był Łukasz Krawczuk i ostatni Jakub Krzewina (obaj WKS Śląsk Wrocław).

Polacy od samego początku biegli na drugiej pozycji, tracąc do Amerykanów. Nic nie uległo zmianie przez 1200 metrów. Jednak gdy do rywalizacji ruszył Jakub Krzewina, strata do rywala z USA zaczęła się zmieniać. W pewnym momencie wyglądało tak, jakby Polak miał wyprzedzić Amerykana, na ostatnich metrach przyspieszył i tak się właśnie stało – wpadł na metę jako pierwszy!

Biało-Czerwoni nie dość, że sięgnęli po złoto, to także z czasem  3:01.77 ustanowili nowy rekord świata. Srebrny medal przypadł Amerykanom z czasem 3:01.97, a brąz wywalczyli Belgowie z czasem 3:02.51.

– Na 300. metrze uwierzyłem, że jestem w stanie jeszcze dojść Amerykanina. W tyle głowy przez cały czas miałem tylko myśl, żeby nie dać się wyprzedzić Kevinowi Borlee. On już w Pradze wcisnął mi głowę, w eliminacjach też zrobił ze mną, co chciał, a w niedzielę wiedziałem, że tym razem mu nie dam. Nie ma co ukrywać – czailiśmy się na srebrny medal i rekord Europy. To był nasz cel – przyznał zawodnik WKS-u Śląsk Wrocław.

Poprzednim najlepszym czasem w męskiej sztafecie 4×400 metrów było 3:02.13. Ustanowili go Amerykanie w 2014 roku w Ergo Arenie w Sopocie.

Zdobyte złoto było czwartym zwycięstwem polskiej reprezentacji w halowych mistrzostwach świata w Birmingham. W sobotę wygrał Adam Kszczot w biegu na 800 metrów, w niedzielę srebrny medal zdobył Marcin Lewandowski na 1500 metrów i sztafeta pań w składzie: Justyna Święty-Ersetic, Patra Wyciszkiewicz, Aleksandra Gaworska i Małgorzata Hołub-Kowalik. Pięknym zakończeniem imprezy był występ Piotra Lisek, który zdobył trzecie miejsce w skoku o tyczce.

Polacy wywalczyli w sumie pięć medali. Impreza trwała od czwartku do niedzieli.

Źródło: sportowefakty.wp.pl/sport.tvn24.pl/PAP/eurosport.interia.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Kamila Żuk została mistrzynią świata juniorek! Polka zdobyła złoty medal i zdeklasowała rywalki!