Iga Świątek skrytykowała Anastasiję Potapową za wspieranie Rosji

0
152
Obecna rakieta numer 1 na świecie, Polka Iga Świątek, była jedną z osób, które zakwestionowały wybór Potapowej: "Byłam zaskoczona, bo myślałam, że ona wie, że nie powinna, nawet jeśli kibicuje tej drużynie, w tej chwili wyrażać swojej opini" - powiedziała Świątek na konferencji prasowej. (zdjęcie: Instagram, Twitter)

Zdenerwowanie w Indian Wells wywołała Rosjanka Anastasija Potapowa, która wystąpiła w koszulce piłkarskiej Spartak Moskwa. Iga Świątek przewodziła krytyce wspierania kraju podczas inwazji na Ukrainę, a WTA oficjalnie upomniała rosyjską tenisistkę.

Potapowa przed niedzielnym meczem 1/16 finału turnieju w Indian Wells z Jessicą Pegulą chodziła w koszulce Spartaka Moskwa. Rozgniewało to kibiców i uczestników turnieju, ponieważ ten klub łączony jest z Władimirem Putinem, na którego rozkaz Rosja ponad rok temu zaatakowała Ukrainę.

Świątek powiedziała: „Takich sytuacji można było łatwo uniknąć”.

„Szczerze mówiąc, byłam zdziwiona, bo myślałam, że ona zdaje sobie sprawę z tego, że nie powinna w takich czasach pokazywać swoich poglądów. Nawet jeśli jest fanką tej drużyny. Nie wiedziałam, co WTA zrobi i jakie będą konsekwencje takiego zachowania” – powiedziała Świątek na konferencji prasowej.

Czytaj: Iga awansowała do ćwierćfinału Indian Wells

„Rozmawiałam z WTA i w pewnym sensie dowiedziałam się, że tych sytuacji prawdopodobnie będzie mniej. Federacja wytłumaczy innym zawodnikom, że nie można promować żadnych rosyjskich drużyn w obecnych czasach, co mnie trochę uspokoiło. Z drugiej strony myślę, że taki komunikat powinien być o wiele wcześniej – dodała Polka.

21-letnia Potapowa rozmawiała z szefem WTA, Steve’em Simonem. Powiedziała, że od 13 roku życia wspiera drużynę rosyjskiej Premier League, Spartak Moskwa i nie widzi w tym celowej prowokacji.

Jednak to nie był pierwszy taki incydent z jej udziałem. Rok temu w trakcie eliminacji w Cincinatti, Potapowa przerwała spotkanie, bo zobaczyła na trybunach kobietę z flagą Ukrainy. Kibicka została wyproszona.

Czytaj: Dlaczego na Bernabeu zagrali kultowy hymn Liverpoolu You’ll Never Walk Alone?

Zdjęcie Potapowej w koszulce:

Sytuacja ta miała miejsce po tym, jak ukraińska zawodniczka Łesia Curenko wycofała się z Indian Wells z powodu ataku paniki.