Igrzyska Olimpijskie w Tokio: kiedy i czy w ogóle się odbędą?

0
351
Japonia znajduje się w stanie wyjątkowym z powodu rozszerzającej się epidemii Covid-19, a za niecałe dwa miesiące mają tam się odbyć Igrzyska Olimpijskie. Zdjęcie: REUTERS

Igrzyska Olimpijskie w Tokio mają rozpocząć się za niecałe dwa miesiące, pomimo wzrostu liczby przypadków COVID-19 w Japonii.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) twierdzi, że igrzyska będą kontynuowane, mimo że Tokio znajduje się obecnie w stanie wyjątkowym.

Kiedy i gdzie odbywają się Igrzyska Olimpijskie?

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 odbędą się w stolicy Japonii, Tokio, w dniach 23 lipca – 8 sierpnia 2021 roku.

Zostały przełożone – podobnie jak wiele innych wydarzeń – z powodu COVID-19.

Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się od 24 sierpnia do 5 września.

Główne Igrzyska obejmują 33 konkursy i 339 wydarzeń odbywających się w 42 miejscach. Igrzyska Paraolimpijskie obejmują 539 wydarzeń z 22 dyscyplin sportowych, które odbywają się w 21 obiektach.

Większość wydarzeń odbędzie się w rejonie Greater Tokyo. Niektóre mecze piłki nożnej i maraton mają się odbyć w Sapporo na Hokkaido, które również znajduje się obecnie w stanie wyjątkowym.

Jak wygląda sytuacja z COVID-19 w Japonii?

W Japonii odnotowano stosunkowo niską liczbę przypadków Covid-19, ale nowa fala zakażeń rozpoczęła się w kwietniu. Od zeszłego roku było około 720 000 przypadków i 12 200 zgonów.

W wyniku gwałtownego wzrostu w dużej części kraju do końca maja znajduje się tam stan wyjątkowy, a na niektórych obszarach obowiązują ograniczenia do 20 czerwca.

Japonia zaczęła szczepić ludzi dopiero w lutym, później niż większość innych krajów rozwiniętych.

Jak dotąd tylko około 2,9 mln osób – czyli 2,3% populacji Japonii – jest w pełni zaszczepionych.

Program masowych szczepień rozpoczął się pod koniec maja w Tokio i Osace, dwóch miastach najbardziej dotkniętych falą. Władze mają nadzieję, że osoby w wieku 65 lat i starsze zostaną w pełni zaszczepione do końca lipca.

Masowe szczepienia dopiero zaczęły się w tym miesiącu w Japonii. Zdjęcie: REUTERS

Jakie środki bezpieczeństwa zostaną zastosowane na Igrzyska?

Granice Japonii są zamknięte dla obcokrajowców z powodu wirusa, co oznacza, że żaden międzynarodowy kibic nie może podróżować na mecze.

Kibice w kraju będą dopuszczeni, chociaż możliwe jest, że pogorszenie sytuacji Covid-19 może oznaczać, że konkursy będą odbywać się bez publiczności.

Międzynarodowi sportowcy i personel pomocniczy będą musieli przejść testy przed wyjazdem i po przylocie do Japonii.

Nie będą musieli poddawać się kwarantannie, ale będą musieli unikać kontaktu z miejscowymi.

Sportowcy również nie muszą się szczepić, chociaż przedstawiciele MKOl spodziewają się, że około 80% sportowców będzie zaszczepionych. Będą testowani codziennie podczas gry.

Czytaj: Japońska skoczka narciarska Sara Takanashi bije rekord, stając 109 razy na podium

Czy ludzie w Japonii chcą, aby igrzyska się rozpoczęły?

Ostatnie sondaże przeprowadzone w Japonii pokazały, że prawie 70% populacji jest przeciwna igrzyskom.

Kilka miast, które miały gościć sportowców w całym regionie Tokio podobno wycofało się ze strachu, że program może przyczynić się do rozprzestrzeniania się Covid i wywrzeć presję na system opieki zdrowotnej.

Wcześniej w maju związek lekarzy powiedział rządowi, że ze względu na pandemię „niemożliwe” jest zorganizowanie igrzysk.

Jeden z najwybitniejszych potentatów biznesowych Japonii również skrytykował decyzję o kontynuowaniu igrzysk.

W tweecie, który stał się popularny, dyrektor generalny SoftBank, Masayoshi Son, powiedział, że większość ludzi chce, aby igrzyska olimpijskie „zostały przełożone lub odwołane”, pytając „na podstawie jakiego autorytetu jest to forsowane?”.

Pod koniec maja czołowa gazeta Asahi Shimbun również wezwała do odwołania igrzysk.

Co powiedzieli przedstawiciele sportowców?

Wiele organów i ekspertów wyraziło zaniepokojenie Igrzyskami.

Światowe Stowarzyszenie Zawodników – które reprezentuje 85 000 sportowców w ponad 60 krajach – stwierdziło, że MKOl musi zrobić więcej, aby zapewnić sportowcom bezpieczeństwo. Chce bardziej precyzyjnych pomiarów dystansu fizycznego – oraz bardziej rygorystycznych i skutecznych testów.

Chce również, aby MKOl odwołał swoje żądanie podpisania przez sportowców zrzeczenia się jako warunku uczestnictwa.

Japońscy sportowcy w dużej mierze utrzymywali niski profil, ale największa gwiazda sportu w kraju, mistrzyni tenisa Naomi Osaka, powiedziała, że powinna odbyć się debata na ten temat.

„Zdrowie publiczne jest ważniejsze niż zysk ekonomiczny” – napisał w artykule New York Times Jules Boykoff, wzywający do odwołania igrzysk.

Co inne kraje myślą na ten temat?

Żadne duże kraje nie wypowiedziały się przeciwko igrzyskom.

Stany Zjednoczone wydały ostrzeżenie dotyczące podróży do Japonii po gwałtownym wzroście zachorowań na COVID-19, ale urzędnicy są przekonani, że ich sportowcy nadal będą uczestniczyć w igrzyskach.

Zespół GB pozostaje „w pełni zaangażowany w wysyłanie pełnego zespołu na Igrzyska Olimpijskie w Tokio”.

Prezydent Chin, Xi Jinping również zadeklarował swoje poparcie. Chiny mają być gospodarzem następnych igrzysk zimowych w lutym 2022 roku.

Czy igrzyska olimpijskie mogą zostać odwołane?

Tak, ale zwykle tylko w bardzo wyjątkowych okolicznościach, takich jak wojna lub zamieszki społeczne.

Co ważne, umowa między MKOl a miastem-gospodarzem Tokio jasno określa, że tylko MKOl może odwołać wydarzenie.

Uważa się, że MKOl zarabia około 70% swoich pieniędzy na prawach do transmisji i około 18% na sponsoringu. Jeśli Igrzyska nie odbędą się, może to poważnie zaszkodzić finansom MKOl i przyszłości ruchu olimpijskiego.

Biorąc pod uwagę, że MKOl wielokrotnie nalegał, aby Igrzyska mogły przebiegać bezpiecznie, nawet w stanie wyjątkowym, wydaje się, że jest niewielka szansa, że zdecyduje się odwołać igrzyska.

Wiele osób w Japonii nie chce, aby igrzyska się odbyły. Zdjęcie: PHOTOSHOT

Gdyby Tokio zerwało kontrakt i wypowiedziało się wbrew woli MKOl, ryzyko i straty spadłyby na stronę japońską.

Budżet na Tokio 2020 został ustalony na 12,6 mld USD (8,9 mld GBP), chociaż podano, że rzeczywisty koszt może być dwukrotnie wyższy.

Mimo że wszystkie strony uczestniczące w igrzyskach olimpijskich są mocno ubezpieczone, straty, jeśli igrzyska nie odbędą się, nadal będą wysokie.

Odroczenie i brak międzynarodowych kibiców już zrujnowały oczekiwane zyski z normalnych igrzysk olimpijskich zarówno dla kraju gospodarza, jak i MKOl.