Igrzyska Olimpijskie w Tokio: ogłoszono stan wyjątkowy wraz ze wzrostem liczby przypadków Covid

0
246
Stan wyjątkowy potrwa do 22 sierpnia. AFP VIA GETTY IMAGES

Japonia ogłosiła w Tokio stan wyjątkowy, który będzie obowiązywał przez całe Igrzyska Olimpijskie.

Premier Yoshihide Suga powiedział dziennikarzom, że stan wyjątkowy będzie obowiązywał do 22 sierpnia, ale nie podał szczegółów dotyczących ograniczeń.

Infekcje koronawirusem rosną w Tokio, gdy zbliża się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich 23 lipca.

W Japonii istnieje powszechny sprzeciw wobec igrzysk, mieszkańcy wzywają do ich odroczenia lub odwołania.

„Biorąc pod uwagę wpływ wariantów koronawirusa i aby nie dopuścić do ponownego rozprzestrzenienia się infekcji na resztę narodu, musimy wzmocnić nasze środki zaradcze” – powiedział premier.

„Biorąc pod uwagę sytuację, ogłosimy stan wyjątkowy dla Tokio”.

Ogłoszenie zostało ogłoszone po spotkaniu komitetu organizacyjnego, rządu i przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha, który właśnie przybył do Japonii.

Igrzyska Olimpijskie mają odbyć się w stolicy Japonii między 23 lipca a 8 sierpnia. Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się od 24 sierpnia do 5 września.

Co się dzieje z Covid w Japonii?

Nowa fala infekcji rozpoczęła się w kwietniu, ale ogólnie w kraju odnotowano stosunkowo niską liczbę przypadków i około 14 900 zgonów.

W środę w kraju zgłoszono 2180 nowych przypadków. Około 920 z nich znajdowało się w Tokio, w porównaniu z 714 w zeszłym tygodniu.

Wiele osób w Japonii jest przeciwnych Igrzyskom Olimpijskim. PHOTOSHOT

Rozpowszechnianie szczepień w Japonii jest powolne, a nieco ponad 15% kraju jest w pełni zaszczepionych. Rośnie zaniepokojenie zagrożeniem ze strony wariantu Delta.

W Tokio i Osace, dwóch miastach najbardziej dotkniętych niedawnym wzrostem, władze mają nadzieję, że osoby powyżej 65. roku życia zostaną w pełni zaszczepione do końca lipca.

Wjazd do Japonii obcokrajowców ze 159 krajów – w tym Wielkiej Brytanii – jest obecnie zabroniony.

Czytaj: Igrzyska Olimpijskie w Tokio: brak widzów to „mniej ryzykowna” opcja

Czy ludzie w Japonii chcą Igrzysk?

Istnieje wiele sprzeciwów wobec Igrzysk, które zostały już przełożone o rok z powodu Covid-19 i doświadczyły niepowodzeń, w tym ogromnych przekroczeń budżetu.

Z czerwcowego sondażu w wiodącej gazecie Asahi Shimbun wynika, że ponad 80% populacji chce, aby Igrzyska zostały odwołane lub przełożone.

Gazeta również wezwała do anulowania Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Publiczne miejsca dla widzów zostały rozmontowane, a firmy niechętnie podchodzą do reklam związanych z igrzyskami z powodu powszechnego sprzeciwu wobec tego wydarzenia.