Jake Daniels krytykuje przejście Jordana Hendersona do Arabii Saudyjskiej

0
1
Jordan Henderson; zdjęcie: Anfield Watch: Twitter

Jake Daniels wyraził swoją dezaprobatę dla przeprowadzki Jordana Hendersona do Saudi Pro League, nazywając jego zachowanie „policzkiem w twarz” dla społeczności LGBTQ+.

Jake Daniels (18 lat) z Blackpool, jedyny zawodowy piłkarz w Anglii otwarcie przyznający się do homoseksualizmu od czasu Justina Fashanu w 1990 roku, wyraził swoją dezaprobatę dla przejścia Jordana Hendersona do Saudi Pro League, nazywając to „policzkiem w twarz” dla społeczności LGBTQ+.

Henderson, który publicznie poparł prawa osób LGBTQ+, dołączył do Al-Ettifaq latem, wywołując zdziwienie i krytykę ze strony niektórych kręgów.

CZYTAJ: Robert Kubica za kierownicą Ferrari! Polski kierowca dołącza do AF Corse

W wywiadzie dla BBC, Daniels ujawnił, że Henderson wysłał mu wiadomość w zeszłym roku, wyrażając wsparcie, gdy Daniels się ujawnił. Jednak Daniels uważa, że przeprowadzka Hendersona do Arabii Saudyjskiej przedkłada korzyści finansowe nad zasady.

„Henderson wysłał mi wiadomość, kiedy wszystko zdradziłem. Popierał mnie i powiedział: „Jesteśmy dumni z tego, czego dokonałeś”. Widok jego przeprowadzki do Arabii Saudyjskiej jest dla mnie trochę tak, jakby uderzył mnie w twarz. Oczywiście, było to frustrujące” – stwierdził Daniels.

Henderson (33 l.) został skrytykowany przez niektórych działaczy LGBTQ+ w związku z przeniesieniem go do Arabii Saudyjskiej, gdzie aktywność seksualna osób tej samej płci jest nielegalna, po tym, jak wcześniej publicznie okazywał wsparcie dla społeczności LGBTQ+.

Henderson był jednym z kilkudziesięciu elitarnych zawodników czołowych europejskich klubów, którzy przenieśli się do Al-Ettifaq, drużyny Saudi Pro League w ramach ogromnej inwestycji państwa w krajowe rozgrywki.

Henderson, który podpisał lukratywny kontrakt o wartości 700 000 funtów tygodniowo z Al-Ettifaq, konsekwentnie stwierdza, że jego decyzja o przeprowadzce do Arabii Saudyjskiej nie była motywowana wyłącznie względami finansowymi. We wrześniowym wywiadzie dla The Athletic, Henderson przyznał, że istnieją kontrowersje wokół jego przeprowadzki, ale podkreślił swoje zaangażowanie w przyczynianie się do globalnego rozwoju piłki nożnej.

Henderson powiedział we wrześniu, że został „naprawdę zraniony” krytyką, jaką otrzymał, podkreślając, że jego intencją „zawsze było pomaganie sprawom i społecznościom” oraz że „nie zmienił się jako osoba”.

Daniels powiedział, że „frustrujące” było także to, że w lipcu były pomocnik Liverpoolu Steven Gerrard został menadżerem Al-Ettifaq.

„Spotkałem go osobiście i powiedział: «Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał się ze mną skontaktować, napisz do mnie».

Chociaż posunięcie Jordana Hendersona wywołało debaty na temat zderzenia piłki nożnej z kwestiami praw człowieka, uwypukliło również wyzwania, przed którymi stoją sportowcy LGBTQ+, radząc sobie ze złożonymi kwestiami w sporcie. Henderson wrócił teraz do Arabii Saudyjskiej po wypełnieniu swoich obowiązków międzynarodowych z Anglią w eliminacjach do Mistrzostw Europy przeciwko Malcie i Macedonii Północnej.

CZYTAJ: Reprezentacja Polski już wie z kim zagra o Euro 2024

„Coming out to najlepsza rzecz, jaką zrobiłem”

Daniels powiedział, że „naprawdę zmagał się” ze swoim zdrowiem psychicznym przez sześć miesięcy, zanim był w stanie zaakceptować swoją seksualność i ujawnić się.

„Mając w szkole wielu przyjaciół płci męskiej, czułem, że bycie gejem jest złe, a to oczywiście utrudniało mi życie, ponieważ czułem, że gdybym zrobił coming out, straciłbym wszystkich przyjaciół” – powiedział Daniels.

„Skupiałem się na piłce nożnej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ponieważ to była jedyna rzecz, która odwracała moje myśli od wszystkiego innego”.

Ale Daniels powiedział, że kiedy zrobił coming out i najpierw wysłał wiadomość do mamy i siostry na czacie grupowym, poczucie ulgi sprawiło, że „tańczył po pokoju”.

„Od czasu ujawnienia się nastąpiło szaleństwo” – powiedział Daniels. „Nie sądziłem, że wybuchnie to tak bardzo. Przyjęcie, jakie spotkałem, ludzie, których poznałem, to było szalone doświadczenie.”

„Coming out był najlepszą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobiłem. Teraz gram lepiej”.

Chociaż reakcja, jaką otrzymał Daniels, była w przeważającej mierze pozytywna, powiedział, że decyzję o ujawnieniu się utrudniał brak innych znanych gejów w piłce nożnej.

Jakub Jankto z Czech został w lutym dopiero drugim na świecie zawodowym piłkarzem najwyższej klasy otwarcie przyznającym się do homoseksualizmu, po zawodniku Adelaide United Joshem Cavallo w październiku 2021 roku.

Australijczyk Cavallo (24 l.) powiedział w marcu BBC Sport, że nadal otrzymuje groźby śmierci po ujawnieniu się jako gej.

„To było wyruszenie w nieznane i o to właśnie chodziło” – powiedział Daniels BBC.

„Były chwile, kiedy zastanawiałem się, czy to będzie miało wpływ na moje ruchy. Jeśli zostanę wypożyczony do innego klubu, czy nie będę się bał przebywać w szatni ze starszymi zawodnikami, którzy mogą mieć inne zdanie na temat gejów?”

„Było wiele rzeczy do rozważenia, ale doznałem kontuzji, nie odżywiałem się prawidłowo, nie spałem. To tylko pogorszyło wszystko. Po prostu wiedziałem, że muszę dokonać coming outu”.

Daniels ma nadzieję, że doświadczenia jego, Cavallo i Jankto sprawią, że więcej piłkarzy płci męskiej poczuje się na tyle komfortowo, że będzie mogło ujawnić swoją orientację.

Jednak ciągłe wyzwania stojące przed społecznością LGBTQ+ w piłce nożnej zostały uwydatnione decyzją o organizacji Mistrzostw Świata w 2022 r. w Katarze, gdzie homoseksualizm jest nielegalny, ponieważ jest uważany za niemoralny w świetle islamskiego prawa szariatu.

Arabia Saudyjska będzie gospodarzem turnieju w 2034 roku, a tamtejsza Pro League staje się coraz bardziej atrakcyjna dla piłkarzy.

Daniels ma jednak nadzieję, że w Wielkiej Brytanii będzie można nadal osiągać stopniowy postęp, a zwłaszcza w Premier League, w której nie ma żadnych jawnie homoseksualnych graczy.

„Chciałbym, aby inny piłkarz najwyższej klasy ujawnił się jako gej” – powiedział.

„Mielibyśmy małą grupę, która mogłaby popchnąć sprawy. Chcę być wzorem do naśladowania, ale chcę też zmienić grę tak bardzo, jak tylko mogę”.

Stosunkowo powolny postęp w grze mężczyzn kontrastuje z piłką nożną kobiet.

Około 13% zawodniczek biorących udział w Mistrzostwach Świata Kobiet 2023 zidentyfikowało się jako osoby LGBTQ+, co stanowi silną reprezentację na najwyższym poziomie w grze.

„W męskiej piłce nożnej wszystko sprowadza się do siły” – powiedział Daniels. „Mam wrażenie, że gracze, którzy ujawnią się jako geje, obawiają się, że będą postrzegani jako słabi.”

„Chcę porozmawiać z piłkarzami o tym, dlaczego łatwiej jest ujawnić się”.

Daniels miał wzorce do naśladowania w innych dyscyplinach sportowych, w tym mistrz olimpijski w nurkowaniu Tom Daley, który zainspirował go do podjęcia decyzji o ujawnieniu się jako gej.

„Bardzo mi pomógł” – powiedział Daniels. „Kiedy dokonałem coming outu, napisał do mnie wiadomość, a ja zadałem mu pytania na temat reakcji ludzi na jego ujawnienie.”

„Widząc go takim, jakim jest, jako geja, a także olimpijczyka lub sportowca takiego jak ja, udowodniłem, że możesz być sobą, możesz robić, co chcesz, a opinie ludzi nie mają znaczenia”.

CZYTAJ NA F7DOBRY.COM – Siemens Energy zbuduje w Polsce elektrownię za 2,3 miliarda złotych