Jan-Krzysztof Duda mistrzem Europy w szachach błyskawicznych

0
239
Jan-Krzysztof Duda został mistrzem Europy w szachach błyskawicznych. Katowice, 17.12.2021r. Źródło: Twitter

Jan-Krzysztof Duda udowodnił swoją formę w katowickim Spodku. Kapitalny wyczyn Polaka!

Jan-Krzysztof Duda zdobył w piątek złoty medal mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych. Drugie miejsce zajął Maciej Klekowski, a trzecie Rosjanin Anton Demczenko.

To nie pierwsze zwycięstwo Dudy, najwyżej klasyfikowanego w światowym rankingu polskiego szachisty. Polak stawał już na podium mistrzostw Europy rozgrywanych w Polsce. W 2014 roku we Wrocławiu zdobył drugie miejsce. Zwyciężył wtedy Czech, David Navara.

Czytaj: Paryż 2024: ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich odbędzie się nad Sekwaną

Przed rokiem turniej również odbył się w Katowicach, ale w formie online w dwóch etapach – kołowe eliminacje i system pucharowy dla czołowej szesnastki. Zwyciężył wtedy Anglik Gawain Jones, który w finale pokonał gracza reprezentującego Hiszpanię Aleksieja Szyrowa, a trzecie miejsce zdobył Niemiec Matthias Bluebaum.

Najlepszy wśród Polaków był Radosław Wojtaszek, który niestety przegrał z Niemcem Georgiem Meierem w 1/8 finału. Duda musiał się wycofać z fazie eliminacji z powodu problemów technicznych.

Za to w tym roku wystartował bez problemu i pokonał wszystkich! A w tym roku w katowickich mistrzostwach wzięło udział 529 zawodników.

Jan-Krzysztof Duda w środku. Źródło: Twitter