Jennifer Hermoso krytykuje RFEF za wykluczenie jej z reprezentacji Hiszpanii

0
4
Jennifer Hermoso poza kadrą Hiszpanii po pocałunku Luisa Rubialesa. (zdjęcie: LUSAMWA LUSAMWA, twitter)

Hiszpańska gwiazda futbolu Jennifer Hermoso wyraziła krytykę pod adresem RFEF za wykluczenie jej z reprezentacji Hiszpanii.

Reprezentantki Hiszpanii już w piątek odbędą spotkanie pierwszej kolejki fazy grupowej Ligi Narodów ze Szwecją. Na razie w kadrze mistrzyń świata panuje jednak totalny chaos. Hiszpańska gwiazda futbolu Jennifer Hermoso wyraziła swoją krytykę pod adresem Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej (RFEF) za jej wykluczenie z reprezentacji Hiszpanii, jak podał portal GOAL. Hermoso, zdobywczyni Pucharu Świata, należy do grupy zawodniczek, które zadeklarowały, że nie wystąpią w narodowych barwach, dopóki w federacji nie nastąpią gruntowne zmiany.

Decyzja ta została podjęta po kontrowersyjnym incydencie podczas ceremonii wręczenia medali po zwycięstwie Hiszpanii 1:0 nad Anglią w Mistrzostwach Świata FIFA Kobiet w Australii. Były prezes RFEF Luis Rubiales pocałował Hermoso podczas ceremonii, a incydent ten doprowadził do tego, że różne zawodniczki, w tym wszystkie 23 członkinie zwycięskiej drużyny Pucharu Świata w 2023 roku, wskazały, że nie będą reprezentować drużyny narodowej, dopóki Rubiales pozostanie u sterów. Po tym Rubiales zrezygnował ze stanowiska, ale sytuacja wciąż jest pod napięciem.

CZYTAJ: Hiszpańskie zawodniczki mogą zostać zdyskwalifikowane na pięć lat

Prokuratura prowadzi także śledztwo przeciwko byłemu już prezesowi w związku z podejrzeniem o molestowanie seksualne. Oskarżony zaprzecza zarzutom, a prokuratura wystąpiła o wydanie zakazu zbliżania się 46-latka do Hermoso na odległość mniejszą, niż 500 metrów.

CZYTAJ: Mistrzostwa Świata Kobiet: Luis Rubiales złoży zeznania w sądzie w sprawie napaści na tle seksualnym

Według hiszpańskich mediów, RFEF wysłała do piłkarek ultimatum, w którym zapewniała, że jeśli wrócą do drużyny narodowej, to w ciągu miesiąca zwolni wszystkich pracowników, których one wskażą. Było to ważne do niedzieli do północy, ale RFEF nie doczekało się odpowiedzi od zawodniczek.

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono listę powołanych na najbliższe mecze Ligi Narodów. Zaproszenia na zgrupowanie nie otrzymała Jennifer Hermoso. 

Oto co na jej temat powiedziała trenerka Montse Tomé.

Jesteśmy z Jennifer w tym wszystkim. Wierzymy, że aby pomóc piłkarkom, trzeba być z nimi. Uważamy, że najlepszym sposobem na ochronę Jenni było jej niepowoływanie.

Jennifer odpowiedziała: „Ochrona przed czym i kim? To kolejna strategia manipulacyjna, prowadząca do podziałów i manipulacyjna, mająca na celu zastraszenie nas i grożenie nam. To potwierdza, że w dalszym ciągu nic się nie zmieniło.”

Hermoso zarzuciła RFEF, że zawodniczki postrzegają to jako „strategię podziału i manipulacji” i oskarżyła RFEF o próbę zastraszenia i grożenia im konsekwencjami prawnymi i sankcjami gospodarczymi.

Zgodnie z hiszpańską ustawą o sporcie zawodnikom, którzy odmówią udziału w reprezentacji narodowej, grozi kara grzywny do 30 000 euro i zawieszenie licencji federacyjnych na okres od dwóch do 15 lat. Szef hiszpańskiej narodowej agencji sportowej Victor Francos podkreślił, że rząd może być zmuszony zastosować prawo, jeśli zawodniczki nie stawią się na służbę.

Brak postów do wyświetlenia