„Jürgen Klopp uczynił mnie lepszym menadżerem”

0
1
W sobotę Manchester City podejmie u siebie Liverpool w absolutnym hicie 13. kolejki Premier League. (zdjęcie: Anfield Edition, Twitter)

Pep Guardiola z Manchesteru City uważa, że Jürgen Klopp z Liverpoolu uczynił go „lepszym menadżerem” i pochwalił Niemca przed sobotnim meczem w Premier League pomiędzy tymi dwoma klubami.

Stale rosnąca rywalizacja pomiędzy Guardiolą i Kloppem rozciąga się na okres 10 i pół roku, podczas którego ten pierwszy objął stery zarówno Man City, jak i Bayernu Monachium, a drugi zarządzał zarówno Liverpoolem, jak i Borussią Dortmund.

Z nikim Pep Guardiola i Jürgen Klopp nie rywalizowali częściej, niż między sobą. Mierzyli się ze sobą łącznie 28 razy, z czego przewaga jednej wygranej jest po stronie Niemca, choć większe sukcesy w światowym futbolu osiągał Hiszpan. W sobotę kolejny fascynujący rozdział tej – także taktycznej – historii współczesnego futbolu.

CZYTAJ: Alexander-Arnold zdradza cel Liverpoolu w tym sezonie

Odkąd Guardiola przybył na Etihad Stadium latem 2016 roku, doszło do wielu pamiętnych bitew pomiędzy Man City a Liverpoolem, dwoma najbardziej dominującymi angielskimi klubami w ostatnich latach zarówno na scenie krajowej, jak i kontynentalnej.

Chociaż Liverpool zdobył w tym okresie tylko jeden tytuł mistrza Premier League, a sezon 2022–2023 był poniżej normy, The Reds przebudowali się i wygląda na to, że będą gotowi rzucić wyzwanie Man City – którzy zdobyli pięć z ostatnich sześciu tytułów mistrzowskich najwyższej klasy rozgrywkowej – po raz kolejny w tej kadencji, a drużyna Kloppa po 12 meczach zajmuje drugie miejsce i tylko jeden punkt za podopiecznymi Guardioli na szczycie.

Przemawiając na piątkowej konferencji prasowej, Guardiola omówił swoje relacje z Kloppem i pochwalił wpływ Niemca na Liverpool.

„Myślę, że jesteśmy przyjaciółmi” – powiedział kataloński szef. „Znamy się całkiem dobrze. Oczywiście czas płynie naprzód. Jurgen spędził w Liverpoolu osiem lat i oczywiście od początku nie są ci sami gracze. Odbudował zespół.”

Zapytany, czy Klopp namawiał go, aby stał się lepszym menadżerem, Guardiola powiedział: „Bez wątpienia dzięki niemu stałem się lepszy, po części dlatego, że pracujemy w tym biznesie od wielu lat, on i jego zespoły, Man City i Borussia Dortmund zawsze były wielkimi rywalami.”

„Dzięki swoim zespołom uczynił mnie lepszym menadżerem i oczywiście sposób, w jaki gramy, jest dobry, jeśli chodzi o przejścia i biegi. To fantastyczny zespół, bez wątpienia czołowa drużyna”.

„Jürgen Klopp uczynił mnie lepszym menadżerem”.

Omawiając znaczenie sobotnich zawodów dla Man City, Guardiola dodał: „Dzięki naszym zawodnikom musimy narzucać swoją grę, wiedząc, jak trudno jest przeciwko Liverpoolowi u siebie, a zwłaszcza na wyjeździe.”

„Oczywiście rozegraliśmy już 11 lub 12 trudnych meczów, szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że na początku sezonu będziemy w takim miejscu”.

„W grudniu dużo się dzieje. Mamy Klubowe Mistrzostwa Świata w Arabii Saudyjskiej. Styczeń jest spokojniejszy. Mamy pozytywną energię na tę chwilę”.

CZYTAJ: Manchester City chce zatrzymać Erlinga Haalanda pomimo zawiłości kontraktowych

Man City, które w niedzielę mogłoby wystawić do selekcji Erlinga Haalanda, 14 razy rywalizowało z Liverpoolem w najwyższej klasie rozgrywkowej pod wodzą Guardioli, przy czym The Citizens wygrali pięć, The Reds cztery mecze, a pozostałe pięć zakończyło się remisami.