Już zadecydowane! System VAR wspomoże sędziów podczas mistrzostw świata w Rosji.

0
1097

Prezydent FIFA Gianni Infantino potwierdził, że w trakcie mundialu do dyspozycji sędziów będzie system VAR (Video Assistant Referee).

Wiele meczów wskazywało pomyłki sędziów, które wynikają z tego, że sędzie to też człowiek i ma prawo się pomylić. System VAR ma skutki takich ograniczeń zminimalizować.

Każdy fan piłki nożnej może wymienić chociaż jedną sytuację, w której przydałby się system VAR, aby wskazać właściwą, zgodną z kodeksem drogę postępowania sędziego.

Kontrowersyjnych, spornych momentów w tym sporcie jest naprawdę wiele, a najwięcej emocji wzbudzają bramki, które padły, ale przez sędziów nie zostały uznane. Z różnych powodów, np. odbicie piłki od poprzeczki tak, że cały obwód futbolówki przekracza linię bramkową i wraca do pola gry. Oczywiście takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale mimo wszystko są. Historia sportu zna kilka takich przypadków. W tym przypadku sędzie niesłusznie nie uznał bramki. Sami zobaczcie:

Na powtórkach widać, że bramka padła. Niestety sędziowie nie uchwycili tego momentu, w którym piłka przekracza linię bramkową całym obwodem i powraca na boisko. Mimo wszystko, w tym przypadku dla Anglików, decyzja sędziego była krzywdząca.

System VAR, opierający się na działalności dodatkowych kamer obsługiwanych przez dodatkowe osoby pozwoli na uchwycenie słabo zauważalnych drobiazgów, które mogą przesądzić o decyzji arbitra. System VAR ma być pomocny we wszystkich takich sytuacjach.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: o piłce nożnej – f7sport.pl

Mundial w Rosji będzie pierwszym mundialem w historii, w którym system VAR wspomoże arbitrów. Decyzja została ogłoszona podczas kongresu w Bogocie. VAR został zaakceptowany przez IFAB (Międzynarodowa Rada Piłkarska, która tworzy przepisy i nadzoruje zasady funkcjonowania sędziów).

– Jesteśmy zadowoleni z podjęcia tej decyzji – mówił prezydent FIFA Gianni Infantino dla sport.onet.pl. VAR jest już testowany w kilku ligach w tym sezonie. Sędziowie mogą z niego korzystać m.in. w Bundeslidze, Serie A czy polskiej ekstraklasie. System często wzbudza kontrowersje, ale jak pokazują statystyki ,sprawia, że odsetek poprawnych decyzji sędziów wzrósł do 93-99%, co podkreślała już FIFA.

System ma wyeliminować sytuacje, w których sędziowie dyktują niekorzystne i błędne decyzje dla piłkarzy, które przesądzają o losach całego spotkania. Bo sędzia to nie rzeczownik, o którym wspomniał Piotr Zelt w filmie „Job – ostatnia szara komórka”, ale przede wszystkim człowiek.

Mamy więc nadzieję, że system VAR podczas mundialu w Rosji przyczyni się do tego, że kontrowersji sędziowskich będzie jak najmniej.

 

Źródło: antyweb.pl/sport.onet.pl
Zdjęcie główne: bbc.com