Kolejne kłopoty Ajaxu. Klub zawiesił dyrektora generalnego

0
4
Kolejna afera w Ajaxie. Dyrektor generalny klubu zawieszony. (zdjęcie: Vandaag Inside, x)

Ajax Amsterdam tymczasowo zawiesił w pełnieniu obowiązków dyrektora generalnego Alexa Kroesa. W oficjalnym komunikacie klubu wspomniano, że rozważają oni możliwość trwałego rozstania się z Kroesem.

Ajax odkrył, że Kroes kupił sporą liczbę akcji klubu na tydzień przed nominacją na stanowisko dyrektora generalnego w ubiegłym roku.

Ajax zawiesił dyrektora generalnego Alexa Kroesa ze skutkiem natychmiastowym w przypadku „silnego podejrzenia” wykorzystywania informacji poufnych. Rada nadzorcza klubu twierdzi, że Kroes kupił ponad 17 000 akcji Ajaxu na tydzień przed ogłoszeniem jego planowanej nominacji 2 sierpnia ubiegłego roku.

Po konsultacjach z ekspertami prawnymi, Ajax doszedł do wniosku, że Kroes dopuścił się wykorzystywania informacji poufnych, co jest uznawane za przestępstwo. Klub będzie współpracował z organami ścigania.

Takie działanie jest niezgodne z holenderskim prawem, ponieważ Kroes wiedział już wówczas, że zostanie dyrektorem generalnym. Wykorzystał więc dane poufne do osiągnięcia własnego zysku.

 – Działania Alexa Kroesa nie są zgodne z tym, co reprezentujemy w Ajaxie. Spółka giełdowa nie może tolerować łamania prawa, zwłaszcza jeśli chodzi o członka zarządu – powiedział przewodniczący rady nadzorczej Ajaxu, Michael van Praag, cytowany przez klubowe media.

CZYTAJ: Na Netflixie pojawił się serial dokumentalny o historycznym sezonie Manchesteru City

Obowiązki i odpowiedzialność Kroesa przejmą jego koledzy z zarządu. Wkrótce odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym omówione zostaną dalsze kroki klubu.

Ajax po 27 kolejkach zajmuje obecnie piąte miejsce w tabeli Eredivisie. Dodatkowo klub odpadł z fazy grupowej Ligi Europy i przegrał z Aston Villą w 1/8 finału Ligi Konferencji Europy.

CZYTAJ: Zdeklasował rywali. Polak wygrał Rajd Safari!

Latem Ajax będzie miał nowego głównego trenera. Najprawdopodobniej stanowisko to obejmie Pep Lijnders, asystent Jürgena Kloppa w Liverpoolu.