Koniec wielkiej ery. Arsene Wenger odchodzi z Arsenalu!

0
835
Na zdjęciu Arsene Wenger.

Wraz końcem obecnego sezonu Arsene Wenger przestanie być trenerem piłkarzy Arsenalu Londyn. Po 22 latach pracy postanowił zakończyć współpracę. Wenger zostanie zapamiętany jako trener, który odmienił londyński klub i cały angielski futbol. Francuski szkoleniowiec o swojej decyzji poinformował w specjalnym oświadczeniu. 

Oświadczenie Arsene’a Wangera:

Po starannym przemyśleniu i dyskusji z klubem czuję, że to właściwy moment, abym ustąpił ze stanowiska po zakończeniu sezonu. Jestem wdzięczny, że mogłem służyć klubowi przez tak wiele niezapomnianych lat. Prowadziłem drużynę z pełnym zaangażowaniem i uczciwością. Chciałem podziękować pracownikom, piłkarzom, dyrektorom oraz kibicom, którzy sprawiają, że ten klub jest wyjątkowy. Wzywam fanów do wiary w drużynę, by jak najlepiej zakończyć sezon. Niech wszyscy miłośnicy Arsenalu dbają o klubowe wartości. Moja miłość i wsparcie na zawsze” – napisał Wenger w oświadczeniu opublikowanym przez klub.

Arsène Wenger przejdzie do historii futbolu jako najdłużej pracujący szkoleniowiec Arsenalu w historii. Pełnił tę funkcję od 1 października 1996 roku.

To jeden z najtrudniejszych dni, jakich doświadczyliśmy w trakcie naszej działalności w piłce. Jednym z głównych powodów, dla których zatrudniliśmy Arsene’a, było to, co wniósł do naszego klubu na boisku i poza nim. Nigdy nie da się dorównać jego długowieczności i utrzymywania się na najwyższym poziome przez tak długi czas – powiedział Stan Kroenke, większościowy udziałowiec Arsenalu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Niebywałe spotkanie w Neapolu! Gol Stępińskiego oraz doskonały występ Milika.

Arsenal pod jego wodzą mistrzostwo zdobywał w 1998, 2002 i 2004 roku. W tej ostatniej kampanii Arsenal nie poniósł ani jednej porażki. Z 38 spotkań wygrał 26, dołożył do tego 12 remisów.

Jako menedżer prowadził klub w 823 spotkaniach. Wygrał 473 z nich. Trzykrotnie triumfował w rozgrywkach Premier League, a siedmiokrotnie Pucharu Anglii.

Z kolei ostatnie lata nie były najlepsze dla londyńczyków. W poprzednim sezonie zajęli piąte miejsce – najgorsze od przyjścia Wengera – i zabrakło Arsenalu w Lidze Mistrzów. Obecny sezon najprawdopodobniej zakończą na 6 miejscu, ale awans do Champions League mogą jeszcze wywalczyć triumfując w Lidze Europy. W półfinale czeka ich dwumecz z Atletico Madryt.

Kto zastąpi Francuza w Arsenalu? Tego jeszcze nie wiadomo.