Król strzelców Francji kończy reprezentacyjną karierę

0
0
Najlepszy strzelec w historii Francji kończy reprezentacyjną karierę! (zdjęcie: Actu Ligue 1, x)

W półfinałowym meczu Mistrzostw Europy 2024 przeciwko Hiszpanii, był to ostatni międzynarodowy występ francuskiego napastnika Oliviera Girouda. Piłkarz ogłosił odejście z kadry narodowej.

37-latek jest najlepszym strzelcem w historii francuskiej kadry.

Trener Didier Deschamps wyraził ubolewanie po meczu, stwierdzając: „To niefortunne, ponieważ Giroud mógł triumfalnie zakończyć swoją karierę. Tak byłoby lepiej. Chcę mu podziękować za wszystko, czego zrobił. W naszym zespole mamy wielu młodych zawodników, którzy pomogą nam w przyszłości”.

CZYTAJ: „Mieliśmy ostatnią szansę” – trener Francji o półfinale z Hiszpanią

„Olivier Giroud opuszcza reprezentację Francji jako najlepszy strzelec wszechczasów z 57 golami w 137 występach. Zdobywca Pucharu Świata, prawdziwa legenda, która jest teraz gotowa na nowy rozdział w MLS w LAFC” – napisał Fabrizio Romano na X.

Giroud zadebiutował w reprezentacji narodowej w wieku 25 lat. 3 listopada 2011 roku pod okiem trenera Laurenta Blanca, Olivier Giroud został powołany na mecze towarzyskie ze Stanami Zjednoczonymi i Belgią. Zaledwie osiem dni później wszedł na boisko w drugiej połowie meczu przeciwko USA, zastępując Kevina Gameiro.

W swoim trzecim meczu dla Francji, Giroud po raz pierwszy wystartował i strzelił swojego pierwszego gola dla reprezentacji, trafiając do siatki przeciwko Niemcom w 21. minucie.

Co ciekawe, Olivier Giroud przed swoim debiutem w seniorskiej drużynie narodowej nigdy nie grał w reprezentacji Francji na żadnym innym szczeblu młodzieżowym. W 2001 roku został powołany przez trenera Pierre’a Mankowskiego do kadry narodowej U16 na zgrupowanie w akademii Clairefontaine, jednak w tej drużynie nie zagrał. Potem Giroud nie został powołany do żadnej młodzieżowej reprezentacji.

W seniorskiej reprezentacji Francji, Olivier Giroud rozegrał 137 meczów i strzelił 57 goli, ustanawiając rekord drużyny narodowej. Giroud pobił rekord Thierry’ego Henry’ego i został królem strzelców Francji. Ten kamień milowy został osiągnięty podczas Mundialu 2022 w meczu 1/8 finału z Polską. Najbliżej poprawienia wyniku Girouda jest Kylian Mbappe, który strzelił już w kadrze 46 goli.

CZYTAJ: Kylian Mbappé skomentował swój występ na Euro 2024

Wraz z reprezentacją, Giroud trzykrotnie dotarł do finału najważniejszych turniejów. W 2016 roku przegrali w finale Euro; w 2022 roku zdobyli srebro Pucharu Świata, a główne zwycięstwo odnieśli w 2018 roku, kiedy zdobyli złoto Pucharu Świata. Co ciekawe, Giroud nie strzelił ani jednej bramki w tym turnieju.

4 czerwca 2019 roku prezydent Emmanuel Macron przyznał Legię Honorową wszystkim zawodnikom reprezentacji Francji.

– Zawsze mówiłem, że zakończę, kiedy moje ciało mnie o to poprosi. Myślę, że pozostały mi dwa dobre lata. Jednak jeśli chodzi o francuską kadrę, myślę, że to czas na koniec – przyznał.

– Muszę zrobić miejsce dla młodych zawodników. Trzeba też uważać, aby nie rozegrać jednego sezonu za dużo. Potrzebna jest odpowiednia równowaga… – dodał Giroud.