Kto zostanie nowym właścicielem Manchesteru United?

0
35
Inwestorzy z Arabii Saudyjskiej weszli do wyścigu o zakup Manchesteru United. (zdjęcie: unitedbox, twitter)

Glazerowie chcą co najmniej 5 miliardów funtów za Man Utd, ale Katarczycy postanowili nie przepłacać; osoba poufna powiedziała, że „nie będą tańczyć do melodii Glazerów, jeśli zdecydują się licytować”; Katarczycy są gotowi wydać znaczne sumy, aby przywrócić dawną świetność drużynie i infrastrukturze klubu.

Inwestorzy powiązani z katarską rodziną królewską złożą w piątek ofertę kupna Manchesteru United.

Inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej będą również ubiegać się o klub, wraz z grupą INEOS Sir Jima Ratcliffe’a, która już zdecydowała się złożyć ofertę publiczną.

Raine Group, grupa inwestycyjna, która organizuje potencjalną sprzedaż w imieniu rodziny Glazerów, poprosiła o złożenie wstępnych ofert do godziny 22:00 czasu brytyjskiego w piątek.

Glazerowie chcą sprzedać klub za co najmniej 5 miliardów funtów, ale informator powiedział Sky Sports News, że żadna ze stron nie będzie chciała pójść na całość ze swoją początkową ofertą.

Oferta Kataru za Manchester United doprowadziłaby do znacznych inwestycji w drużynę, Old Trafford i miasto Manchester.

Czytaj: Daily Mail: Grupa inwestorów kupi Manchester United i całkowicie przebuduje Old Trafford

Old Trafford i pole treningowe United w Carrington wymagają przebudowy, a Katarczycy są gotowi wydać znaczne sumy na przywrócenie drużyny i infrastruktury klubu do dawnej świetności.

Chociaż rodzina Glazerów chce za United co najmniej 5 miliardów funtów, Katar jest zdeterminowany, by nie przepłacać. Jeden z informatorów mówi, że „nie będą tańczyć do melodii Glazerów”.

Oferta Kataru miałaby błogosławieństwo emira Kataru, szejka Tamima bin Hamada al-Thaniego, który jest kibicem Manchesteru United.

Oczekuje się, że Katar i oferta z Arabii Saudyjskiej będą jedynymi, które nie będą polegać na pożyczonych pieniądzach w celu sfinansowania transakcji.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Elon Musk, do tej pory milczał na temat doniesień, że rozważa złożenie oferty. Musk jest kibicem United i żartował w przeszłości na Twitterze – platformie mediów społecznościowych, której jest teraz właścicielem – o kupnie klubu.

Kolejnym oferentem, który zadeklarował zainteresowanie United, jest miliarder Ratcliffe. Pracuje on nad umową z amerykańskimi bankami inwestycyjnymi Goldman Sachs i JP Morgan.

Gdyby Katar miał kupić Man United, pozostałby również zaangażowany w Paris Saint-Germain, którego właścicielem jest Qatar Sports Investments (QSI), spółka zależna katarskiego państwowego funduszu majątkowego Qatar Investments Authority.

Aby spełnić przepisy UEFA dotyczące posiadania wielu klubów, Manchester United byłby własnością inwestorów lub funduszy powiązanych z katarską rodziną królewską.

Czytaj: Ujawniono, czy UEFA będzie blokować inwestorów z Kataru przed zakupem Manchesteru United

QSI kupił 70 procent udziałów w PSG latem 2011 roku. Resztę udziałów w PSG kupili następnego lata w ramach umowy, która wyceniła klub na 100 milionów euro. Latem 2011 roku wydali na piłkarzy 80 mln euro. Według magazynu Forbes, PSG jest obecnie warte 2,6 mld funtów.

Plany QSI w PSG zostały udaremnione przez fakt, że stadion Parc des Princes, który chcą przebudować, jest własnością miasta Paryż. Oferta Kataru za Man United oznaczałaby, że staliby się właścicielami Old Trafford i mogliby go przebudować, ściśle współpracując z lokalną radą i kibicami.

Katar jest zdeterminowany, aby w tym roku kupić lub posiadać udziały w klubie Premier League, aby wykorzystać to, co uważają za sukces mundialu.

Chociaż są zadowoleni z tego, co osiągnęli z PSG, przychody Premier League są trzykrotnie większe niż Ligue 1, a światowy profil angielskiego futbolu jest znacznie wyższy niż futbolu francuskiego.

Jeśli Katarczycy zdecydują, że chcą kupić Manchester United, zrobią wszystko, aby to zrobić.

Katarczycy są wyjątkowo bogatymi ludźmi, ale nie będą szastać pieniędzmi – chcą umowy, która ma dla nich sens. To dlatego, że tak dużo pieniędzy trzeba zainwestować w Man United – zwłaszcza w infrastrukturę.

Jeśli chodzi o UEFA, obowiązuje zasada, że dwa kluby tego samego właściciela nie mogą grać w tych samych europejskich rozgrywkach. Więc jeśli Man United i PSG były własnością Qatari Sports Investments, to nie mogą grać przeciwko sobie w Liga Mistrzów.

Istnieją sposoby obejścia tej zasady UEFA – widzieliśmy RB Salzburg i RB Leipzig regularnie grające w Lidze Mistrzów i oba są własnością Red Bulla. Aby to obejść, musisz udowodnić, że klub nie jest własnością tych samych ludzi i struktury zarządzania.

Pomocne jest również to, że prezydent PSG jest w Komitecie Wykonawczym UEFA. Zbadał, co jest, a co nie jest możliwe.

Oczekuje się, że Sir Jim Ratcliffe będzie ubiegał się o Manchester United ze swoją grupą INEOS. Dorastał, wspierając United i wiele zainwestował w różne sporty.

Jest w podobnej sytuacji jak PSG, ponieważ jego grupa INEOS jest właścicielem Nicei, więc może dojść do konfliktu interesów, jeśli klub Ligue 1 i Manchester United miałyby brać udział w tych samych europejskich rozgrywkach, gdyby był właścicielem obu klubów.