Lewandowski i Mbappe krytycznie o rozgrywaniu Pucharu Świata co dwa lata

0
298
Robert Lewandowski z Bayernu i Kylian Mbappé z PSG na ⁣ 16. Międzynarodowej Konferencji Sportowej w Dubaju ⁣⁣⁣⁣ , 27 grudnia 2021 r. Źródło: Twitter

Napastnik Polski Robert Lewandowski i napastnik Francji Kylian Mbappe wyrazili obawy dotyczące organizowania Pucharu Świata co dwa lata.

FIFA zaproponowała organizowanie Pucharu Świata co dwa lata, zamiast organizowania go co cztery lata w ramach odnowionego kalendarza.

Organ zarządzający powiedział delegatom na szczycie, że odbywające się co dwa lata mistrzostwa świata przyniosą ponad 3,3 miliarda funtów dodatkowych przychodów w czteroletnim cyklu.

Puchar Świata to Puchar Świata – powiedział napastnik Paris St-Germain, Mbappe.

„To wyjątkowa rzecz, ponieważ odbywa się to co cztery lata”.

Planom sprzeciwiły się UEFA, największe europejskie ligi i organizacja zarządzająca futbolem południowoamerykańskim Conmebol.

Caf, afrykański organ zarządzający, udzielił swoje poparcie.

Napastnik Bayernu Monachium, Robert Lewandowski, wypowiada się krytycznie o rozgrywaniu mundialu co dwa lata. Polak ma obawy dotyczące wymagań stawianych graczom, jeśli Mistrzostwa Świata będą rozgrywane co dwa lata. Obaj przemawiali podczas rozdania nagród Globe Soccer Awards w Dubaju.

– Mamy tyle meczów każdego roku, tyle ciężkich tygodni, nie tylko meczów, ale przygotowań do sezonu, przygotowań do wielkich turniejów – powiedział 33-letni Lewandowski.

Jeśli chcemy grać co dwa lata na mistrzostwach świata, to wtedy czas gry zawodników na najwyższym poziomie będzie coraz krótszy. Jest to fizycznie i psychicznie niemożliwe – ocenił Lewandowski.

– Mundial co dwa lata zapewne jest możliwy logistycznie, ale występy na najwyższym poziomie będą ciężkie. Potrzeba czasu, aby się wyciszyć, odpocząć. Tym bardziej, że w tych czasach patrzy się na statystyki – strzelisz, to grasz dobrze, w przeciwnym wypadku jesteś słaby.

Bardzo podobnie myśli Mbappe.

„To najlepsza rzecz, najlepsze zawody na świecie” – dodał 23-letni Mbappe, który pomógł Francji wygrać Mistrzostwa Świata w 2018 roku.

„Jeśli ludzie chcą zobaczyć jakość gry, emocje, zobaczyć, co stanowi o pięknie futbolu, myślę, że musimy szanować zdrowie graczy”.

– Kalendarz jest przepełniony meczami, a teraz mistrzostwa świata to wyjątkowy turniej. Czekasz na niego przez cztery lata. To nie jest coś zwyczajnego. Niektórzy piłkarze przeżywają to tylko raz w swojej karierze, nie zmieniajmy tego – zaapelował Mbappe.

– Poza tym, zgadzam się z Robertem. Już dziś gramy po 60 meczów w roku, jest Euro, mundial, teraz jeszcze Liga Narodów. Jest tak wiele rozgrywek… Oczywiście, że cieszy nas możliwość gry, ale za dużo to za dużo. Jeśli ludzie chcą po prostu oglądać mecze w telewizji, to w porządku, będziemy grali. Ale jeśli chcą widzieć wysoki poziom, emocje, piękno futbolu, to musimy też szanować zdrowie piłkarzy – podkreślił Francuz, który w Katarze będzie bronił tytułu mistrza świata.

Czytaj: Argentyńskie media piszą o Lewandowskim. Tego nikt się nie spodziewał