Lewis Hamilton rasowo maltretowany online po wygraniu Grand Prix Wielkiej Brytanii

0
318
Zwycięstwo Lewisa Hamiltona na Silverstone zmniejszyło przewagę Maxa Verstappena w mistrzostwach do ośmiu punktów. Zdjęcie: Getty Images

Lewis Hamilton stał się celem rasistowskich nadużyć w mediach społecznościowych po swoim zwycięstwie w niedzielnym Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Hamilton otrzymał 10-sekundową karę po zderzeniu z tytułowym rywalem Maxem Verstappenem podczas pierwszego okrążenia wyścigu, co doprowadziło do upadku Holendra.

Mercedes, F1 i organ zarządzający FIA potępili rasistowskie nadużycia „w najostrzejszych możliwych słowach”.

„Tych ludzi nie ma w naszym sporcie” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

„Wzywamy, aby odpowiedzialni za swoje czyny ponieśli odpowiedzialność.

„Formuła 1, FIA, kierowcy i zespoły pracują nad stworzeniem bardziej zróżnicowanego i integracyjnego sportu, a takie niedopuszczalne przypadki nadużyć w Internecie muszą zostać podkreślone i wyeliminowane”.

„Widzieliśmy to w piłce nożnej w Mistrzostwach Europy, nadużycia, które są absolutnie nie do przyjęcia, i to samo zdarzyło się wczoraj, i wciąż zastanawiam się, czy niektórzy po prostu tego nie rozumieją” – powiedział szef zespołu Mercedesa, Toto Wolff.

„To nie do przyjęcia i zareagujemy na to”.

Czytaj: Antonio Rudiger: kampanie antyrasistowskie nic nie zmieniają

Zespół Verstappena powiedział, że był „zniesmaczony i zasmucony” nadużyciami skierowanymi przeciwko Hamiltonowi.

„Chociaż możemy być zaciekłymi rywalami na torze, wszyscy jesteśmy zjednoczeni przeciwko rasizmowi” – ​​powiedział zespół w oświadczeniu. „Potępiamy wszelkie rasistowskie nadużycia wobec naszego zespołu, naszych konkurentów i naszych fanów.

„Nigdy nie ma dla tego żadnego usprawiedliwienia, z pewnością nie ma na to miejsca w naszym sporcie, a osoby odpowiedzialne powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności”.

Facebook, który jest właścicielem Instagrama, powiedział w oświadczeniu: „Rasistowskie nadużycia skierowane przeciwko Hamiltonowi podczas i po Grand Prix w Wielkiej Brytanii są niedopuszczalne i usunęliśmy wiele komentarzy z Instagrama.

„Żadna rzecz nie rozwiąże tego wyzwania z dnia na dzień, ale jesteśmy zaangażowani w pracę, aby chronić naszą społeczność przed nadużyciami”.

Verstappen został zabrany do szpitala na kontrolę zapobiegawczą po uderzeniu 51G w wypadku, ale później został zwolniony bez większych obrażeń.

10-sekundowa kara Hamiltona sprawiła, że ​​spadł na czwarte miejsce po postoju, ale siedmiokrotny mistrz świata walczył, by na dwa okrążenia przed metą wyprzedzić Charlesa Leclerca z Ferrari, aby zapewnić sobie zwycięstwo.

Verstappen nazwał później Hamiltona „bez szacunku” i „niesportowego” za świętowanie zwycięstwa, podczas gdy Holender leżał w szpitalu.

Incydent miał miejsce tydzień po tym, jak angielscy piłkarze Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka stali się celem rasistowskich nadużyć w mediach społecznościowych po tym, jak wszyscy nie trafili w rzutach karnych w ostatniej porażce w rzutach karnych Trzech Lwów przeciwko Włochom.

Mural ku czci napastnika Manchesteru United, Rashforda, również został zniszczony, chociaż naprawiono go następnego dnia, a później pokryto go setkami listów poparcia.

Rząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że chce, aby osoby uznane za winne nadużyć wobec piłkarzy online miały zakaz uczestniczenia w meczach piłki nożnej, a ustawa o bezpieczeństwie online zrobi więcej, aby zmusić firmy z mediów społecznościowych do działania.

W odpowiedzi na nadużycia skierowane przeciwko graczom z Anglii, Twitter powiedział, że usunął 1000 postów i zablokował konta udostępniające nienawistne treści, a także posiada narzędzia i filtry, które można aktywować, aby uniemożliwić posiadaczom kont oglądanie obraźliwych treści.