Mauricio Pochettino żąda cierpliwości od fanów Chelsea

0
9
Mauricio Pochettino prosi fanów o cierpliwość. (zdjęcie: spurs, twitter)

Mauricio Pochettino nalega, aby kibice Chelsea zachowali cierpliwość. Dowiedz się, jak menedżer czerpie inspirację z wczesnych zmagań Zidane’a.

Menedżer Chelsea Mauricio Pochettino porównał sytuację wielu nowych piłkarzy do wczesnych zmagań Zinedine’a Zidane’a w Realu Madryt, aby podkreślić potrzebę cierpliwości, gdy jego młody skład dostosowuje się do wysokich oczekiwań na Stamford Bridge.

Początek sezonu Chelsea w Premier League był daleki od ideału – zaledwie jedno zwycięstwo w pierwszych czterech meczach spowodowało pytania o znaczące inwestycje poczynione w składzie w ciągu ostatnich trzech okien transferowych, na łączną kwotę 1 miliarda funtów.

CZYTAJ: Legenda Chelsea zgodziła się zostać głównym trenerem saudyjskiej drużyny

Pochettino, którego skład Chelsea jest najmłodszy w Premier League, mówił o ogromnej presji i oczekiwaniach w klubie, mówiąc: „W Chelsea oczekiwania zawsze są ogromne. Kiedy przybywasz do Chelsea jako zawodnik lub jako trener, ludzie oczekują od ciebie zwycięstw, trofeów, imponujących występów i zdobywania goli.”

Pochettino podkreślił młodość swojego składu i potrzebę adaptacji, przestrzegając przed pochopnymi ocenami po kilku meczach. Pochettino użył przykładu Zinedine’a Zidane’a, który początkowo miał problemy w Realu Madryt, mimo że był legendarnym zawodnikiem i znaczącym transferem. Zidane potrzebował kilku miesięcy, aby się uspokoić i zacząć konsekwentnie występować.

„Mamy teraz naprawdę młody skład, zawodników, którzy są dobrą inwestycją dla klubu. Musimy wiedzieć, że nasi piłkarze są młodzi i potrzebują czasu, żeby się dostosować do nowych okoliczności, a także zachować spokój. Niesprawiedliwe jest ocenianie kogoś po jednym, dwóch czy trzech meczach i mówienie, że sobie nie radzi.”

„Zawsze posługuję się pewnym porównaniem. Otóż Real Madryt zapłacił za zawodnika o imieniu Zinédine Zidane 70 czy 80 milionów. Był niesamowitym piłkarzem, ale po sześciu miesiącach, gdy pytałeś fanów na Bernabéu o ten transfer, odpowiadali: „Oh, kogo my kupiliśmy?”. Zidane zaczął grać na swoim poziomie po siedmiu lub ośmiu miesiącach od transferu. Miał wtedy 26 czy 27 lat.”

Pochettino zauważył różnicę wieku, mówiąc: „Kiedy kupujesz piłkarzy mających 20 lub 21 lat musisz zachować ostrożność. To nie są maszyny. Ci zawodnicy muszą sobie poradzić ze wszystkimi okolicznościami, które spotkały ich w ostatnich miesiącach. Musimy dać im czas.”

CZYTAJ: Polska zdobywa tytuł mistrza Europy w siatkówce po emocjonującym zwycięstwie nad Włochami

Pomimo powolnego początku, Pochettino wyraził pewność co do postępów zespołu i stylu gry, cytując ich występy przeciwko Liverpoolowi i West Hamowi jako dowód poprawy. Przyznał, że chociaż wyniki mogą nie odzwierciedlać postępów drużyny na tym etapie, wierzy, że Chelsea jest na dobrej drodze.

„Jesteśmy zadowoleni z procesu budowy zespołu i sposobu, w jaki zespół pokazuje, co chcemy grać. Byliśmy lepsi od Liverpoolu i West Hamu. Myślę, że zasłużyliśmy na więcej. Jeśli po pięciu kolejkach mówilibyśmy o 12 punktach i awansie do następnej rundy Carabao Cup, to ktoś mógłby stwierdzić: „fantastycznie, co za robota”, ale może kryje się za tym coś więcej.”

Podczas gdy Chelsea stara się odzyskać siły po wczesnych niepowodzeniach i kontuzjach, Pochettino pozostaje optymistą, jeśli chodzi o przyszłość. Wierzy, że gdy skład się w pełni zbierze, a gracze powrócą po kontuzjach, Chelsea będzie potężną drużyną, a gra przeciwko niej będzie trudna. Cierpliwość i zaufanie do procesu rozwoju to kluczowe przesłania menedżera Chelsea podczas jego trudnego sezonu.

„W naszym przypadku istnieje złe odczucie z powodu wyników, ale cały proces przebiega w dobrym kierunku. Musimy pomóc piłkarzom, którzy wracają po kontuzjach, a gdy wrócą, na pewno będziemy w lepszej formie, a gra przeciwko nam będzie trudna” – dodał menedżer Chelsea.