Mistrzostwa Europy skuterów wodnych już w ten weekend w Ełku

0
277
ME Skuterów Wodnych. Ełk 2020. Zdjęcie: Twitter

Już w ten weekend w Ełku odbędzie się pierwsza runda tegorocznych Mistrzostw Europy Skuterów Wodnych.

W dniach 2-4 lipca na jeziorze Ełckim będzie można oglądać w akcji ponad stu zawodników z kilkunastu krajów europejskich.

Rok temu w tym samym miejscu reprezentanci Polski zdobyli trzy medale mistrzostw Starego Kontynentu. Teraz Polacy zapowiedzieli walkę o kolejne medale do kolekcji.

W zawodach weźmie udział m.in. broniąca złoty medal ME Amanda Karasek, brązowi medaliści z 2020 roku Anna Jachimek i Robert Augustynowicz oraz lider światowego rankingu skuterzystów Andrzej Wiśniewski.

Za organizację mistrzostw odpowiadają Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego wraz z miejscowym klubem Black Shadows Power Team i miastem Ełk.

Czytaj: Top 7 najdroższych sportów na świecie

Rok temu te zawody na Ełckim jeziorze zostały bardzo wysoko ocenione przez światową federację UIM oraz samych zawodników.

– Mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji zawodów mistrzowskich. Od lat Międzynarodowa Unia Motorowodna (Union Internationale Motonautique), której jesteśmy członkiem, powierza nam mistrzostwa Europy i świata w sporcie motorowodnym. Skutery wodne rozwijają się w naszym kraju bardzo dynamicznie, mamy zawodników z międzynarodowymi sukcesami – medalami ME i MŚ. Przed rokiem udowodniliśmy, że nawet w czasie pandemii, jesteśmy w stanie przeprowadzić sprawnie, bezpiecznie i ciekawie tak dużą imprezę sportową. Całe przedsięwzięcie znakomicie przygotowali ludzie związani z klubem Black Shadows. Ełczanin Andrzej Wiśniewski, czyli nasz najbardziej utytułowany skuterzysta udowodnił, że jest nie tylko znakomitym zawodnikiem ale też niezwykle sprawnym organizatorem. Zakładam, że po zeszłorocznym sukcesie, jeszcze wyżej zawiesimy sobie poprzeczkę i to będzie wspaniały weekend ze skuterami wodnymi w Ełku – mówi Paweł Szabelewski, sekretarz generalny Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

– W 2020 roku w Ełku zorganizowaliśmy najważniejsze zawody skuterów wodnych w całym kalendarzu, bo mistrzostwa świata zostały odwołane z powodu pandemii. Gościliśmy światową czołówkę zawodników, którzy po kilku dniach spędzonych w Polsce mówili, że z przyjemnością wrócą w to miejsce, bo czuli się u nas, jak podczas największych imprez skuterowych na świecie – w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie, Włoszech, Francji, czy Chinach. To była dla mnie wystarczająca motywacja, by podjąć wyzwanie organizacyjne także w sezonie 2021 – ocenia Andrzej Wiśniewski, reprezentant Polski, członek klubu Black Shadows Power Team Ełk.

Reprezentanci Polski bronią trzy złote medale ME. Rok temu w klasie Runabout GP4 Ladies Mistrzynią Europy została Amanda Karasek (ATVJET Racing Team Rybnik).

– Jestem bardzo szczęśliwa. Tak naprawdę nie spodziewałam się, że już w 2020 roku zdobędę złoty medal na mistrzostwach Europy. Konkurencja była bardzo silna. Dziewczyny pływają na wysokim poziomie od wielu lat – komentowała tuż po zakończeniu ostatniego wyścigu zeszłorocznych mistrzostw Amanda Karasek.

– Pięć lat temu zaczynałam swoją przygodę z tym sportem. Najpierw były zawody amatorskie, potem mistrzostwa Polski, a w 2019 roku pierwszy brązowy medal mistrzostw Europy. Teraz będę broniła mistrzowskiego tytuły sprzed roku. Mam nadzieję, że skutecznie – ocenia swoje szanse Amanda Karasek.

Brązowy medal w tej samej klasie trafił w sezonie 2020 do Anny Jachimek (Prima Jet Łódź).

– W 2019 sezonie było złoto, w 2020 brąz, a więc do kolekcji brakuje mi już tylko srebra – z uśmiechem przyznaje reprezentantka Polski.

– Oczywiście, nie obrażę się, jeśli uda mi się powtórzyć sukces sprzed dwóch lat i wywalczę kolejny złoty medal – dodaje Anna Jachimek.

Trzeci medal ME z zeszłego roku dla Polski zdobył Robert Augustynowicz. Kolega klubowy Amandy Karasek wywalczył brąz w klasie Runabout GP1 Veterans. Na ełckim finale Augustynowicz korzystał z pożyczonego sprzętu, bo jego skuter został skradziony dosłownie kilkadziesiąt godzin przed zawodami.

To będzie emocjonujący weekend. Zawodnicy z kilkunastu krajów zawitają do Ełku już jutro. Prawdziwa rywalizacja na Ełckim jeziorze rozpocznie się w piątek 2 lipca i potrwa do niedzieli, 4 lipca.

Ceremonie medalowe są zaplanowane na niedzielny wieczór (w okolicach godziny 19:00) na Nowej Plaży Miejskiej w Ełku.

Wstęp dla kibiców jest wolny, podobnie jak na wszystkie zawody mistrzowskie organizowane przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Więcej o zawodach znajdziecie na www.motorowodniacy.org.