Mistrzostwa Świata T20 przeniesione

0
324
W tym roku Mistrzostwa Świata T20 będą teraz rozgrywane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zdjęcie: Twitter

T20 World Cup zostaną przeniesione z Indii do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, potwierdza prezes BCCI, Sourav Ganguly.

Mistrzostwa Świata T20 rozpoczną się 17 października w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a finał 16-drużynowego turnieju zaplanowano na 14 listopada.

„Mistrzostwa Świata T20, które miały się odbyć w Indiach, zostały przeniesione do Zjednoczonych Emiratów Arabskich z powodu obaw związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym spowodowanych przez COVID-19” – powiedział w poniedziałek prezes BCCI, Sourav Ganguly, kończąc tygodnie spekulacji wokół megawydarzenia w październiku i listopadzie.

„Decyzja została podjęta mając na uwadze obawy wszystkich zainteresowanych stron o bezpieczeństwo zdrowotne” – dodał Ganguly.

Rada Kontroli Krykieta w Indiach (BCCI) pozostanie jednak gospodarzem pokazu.

Infekcje ponownie gwałtownie rosną w Indiach, ponieważ kraj stara się powstrzymać bardziej zakaźny wariant wirusa, uderzając w plany złagodzenia środków zablokowania. Oficjalna liczba infekcji w Indiach wzrosła do ponad 30,18 miliona, z 394.493 zgonami.

Zapytany, czy dzień 17 października został sfinalizowany jako data rozpoczęcia turnieju, Ganguly powiedział: „Będziemy w stanie sfinalizować szczegóły trasy za kilka dni. Start 17 października nie został jeszcze sfinalizowany.”

Nawet rzecznik ICC potwierdził, że nie zrealizowano jeszcze ostatecznego harmonogramu.

ICC na początku miesiąca dało BCCI czterotygodniowe okno na podjęcie decyzji i poinformowania, czy Indie mogą zorganizować imprezę namiotową, biorąc pod uwagę sytuację COVID-19 w tym kraju.

PTI jako pierwszy poinformował 4 maja, że turniej został przeniesiony do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Stało się to po tym, jak pandemia wymusiła odroczenie IPL, którego druga część również odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na przełomie września i października.

To był przesądzony wniosek, że Indie będą miały trudności z organizacją turnieju 16 krajów w dziewięciu miastach, w których występuje tak wiele warstw problemów związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym.

W rzeczywistości ICC rozpoczęło już przygotowania i logistykę turnieju, który odbędzie się w Dubaju, Szardży i Abu Zabi.

Czytaj: Igrzyska Olimpijskie w Tokio: brak widzów to „mniej ryzykowna” opcja

Runda kwalifikacyjna może odbyć się w Maskacie, co da idealny czas na odświeżenie się boisk w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po 31 pozostałych meczach IPL, które odbędą się do 15 października.

Po przeniesieniu IPL do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przesądzony był wniosek, że Puchar Świata T20 również zostanie przeniesiony, biorąc pod uwagę pojawiające się obawy dotyczące możliwej trzeciej fali infekcji COVID-19 w tym czasie.

Indie zostały spustoszone przez drugą falę w kwietniu-maju z niedoborem niezbędnych środków medycznych, co potęgowało horror, który rozwinął się z ponad 4 tysiącami przypadków dziennie w szczytowym momencie kryzysu.

„Jeśli BCCI nie jest w stanie zorganizować IPL dla ośmiu zespołów we wrześniu, jak może zorganizować World T20 w ciągu miesiąca? Również teraz mamy nowy wariant (Delta 3) i istnieje wszelkie prawdopodobieństwo trzeciej fali w kraju w październiku.

„Dowództwo BCCI zawsze było świadome, że nie będzie to praktycznie wykonalne” – powiedział PTI członek zarządu ICC pod warunkiem zachowania anonimowości.

Ponadto Indie znajdują się na „czerwonej liście” krajów takich jak Anglia i Australia, a podróżowanie może stanowić problem, jeśli do tego czasu zasady nie zostaną złagodzone.

Zrozumiałe jest również, że większość krajów członkowskich czuła się komfortowo grając w IPL w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Indyjska drużyna wraz ze swoimi zawodnikami T20 przyleci z Manchesteru do Dubaju 15 września samolotem czarterowym, aby zagrać w IPL. Będzie miał siedzibę w kraju przez blisko dwa miesiące, do drugiego tygodnia listopada, kiedy zakończy się Puchar Świata T20.