Monterrey Open: Elina Switolina pokonała Anastasiję Potapową. Ważne słowa po wygranej

0
245
Ukraińska mistrzyni tenisa Elina Switolina pokonała Rosjankę Anastazję podczas turnieju Monterrey Open 1 marca, zobowiązując się do przekazania nagrody pieniężnej na rzecz ukraińskiego wojska. Zdjęcie: Twitter

Ukrainka Elina Switolina pokonała Rosjankę, Anastasiję Potapową 6:2, 6:1 w meczu pierwszej rundy turnieju WTA w Monterrey. Po zakończeniu spotkania Ukrainka zadeklarowała, że wszystkie pieniądze, jakie zarobi podczas turnieju przeznaczy na rzecz armii swojego kraju.

Switolina ubrana w narodowe barwy, ze łzami w oczach oświadczyła, że wszystkie pieniądze za swój udział w imprezie przekaże ukraińskiej armii.

27-latka początkowo odmówiła udziału w meczu, dopóki WTA i ATP nie powiedziały, że rosyjscy i białoruscy gracze muszą rywalizować jako neutralni sportowcy pod neutralną flagą.

„Jestem tu z misją dla mojego kraju” – powiedziała Ukrainka.

„Jestem w bardzo smutnym nastroju, ale cieszę się, że gram w tenisa.”

„Myślę, że moją misją jest zjednoczenie naszej społeczności tenisowej, aby stanąć po stronie Ukrainy, aby pomóc Ukrainie, ponieważ to, przez co przechodzimy, jest okropną rzeczą dla wszystkich Ukraińców.”

„Dlatego tu jestem. Dlatego gram dla mojego kraju i robię, co w mojej mocy, aby wykorzystać moją platformę do zapraszania ludzi do wspierania Ukrainy”.

Svitolina zmierzy się z bułgarską kwalifikatorką Wiktoriją Tomowa w drugiej rundzie w Meksyku.

Switolina to najwyżej sklasyfikowana Ukrainka i „jedynka” turnieju w Monterrey. Ogłosiła, że przekazuje swoją nagrodę pieniężną z imprezy na rzecz ukraińskiej armii.

„Gram, aby pomóc ukraińskiej armii i potrzebującym” – dodała. „Każde zwycięstwo, które odniosę, będzie wyjątkowe”.

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) zawiesiła Rosyjską Federację Tenisową i Białoruską Federację Tenisową w międzynarodowych rozgrywkach drużynowych po tym, jak Rosja, wspierana przez Białoruś, rozpoczęła militarną inwazję na Ukrainę w zeszły czwartek.

Czytaj: Rosja wykluczona przez FIFA i UEFA. Tak Rosjanie odpowiedzieli na ten ruch

Wszystkie turnieje ITF w Rosji i na Białorusi zostały odwołane, a zarządy WTA i ATP zawiesiły również swoje połączone wydarzenie, które miało odbyć się w październiku, w Moskwie.