MŚ 2018: ISIS straszy atakami podczas mundialu w Rosji.

0
1110

Bojownicy ISIS opublikowali propagandowe plakaty, na których grożą prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Terroryści straszą atakiem terrorystycznym podczas mundialu w Rosji, który rozpocznie się za niespełna dwa miesiące. Pogróżki są związane z działaniami Rosji w Syrii. 

Plakaty można odnaleźć w sieci już od kilku dni. Na jednym z nich w tle widać prezydenta Rosji na celowniku i stadion piłkarski, a z przodu dżihadystę z bronią. Na dole widnieje napis: „Rosja – 2018. Putin, jesteś niewierny. Zapłacisz za zabijanie muzułmanów”.

Wcześniej bojownicy ISIS publikowali również plakaty z groźbami pod adresem Lionela Messiego oraz Cristiano Ronaldo.

Państwo Islamskie na celownik wzięło Rosję głównie z powody udziału w wojnie w Iraku oraz w Syrii, gdzie Putin w walce z terroryzmem otwarcie popiera prezydenta Baszara al-Asada.

Islamscy terroryści już od jesieni ubiegłego roku podsycają informacje, że uderzą podczas mundialu. Zamieszczają w sieci plakaty nawołujące do terroryzmu. Na plakatach znajduje się nie tylko Putin, ale także piłkarskie gwiazdy, np. Leo Messi z zakrwawioną twarzą, czy Neymar błagający o litość.

 

Rosja od długiego czasu przygotowuje się do zabezpieczenia MŚ. Zamierza skorzystać z najnowszej broni, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo podczas Mistrzostw Świata. Szczegóły planu działania nie są podane do opinii publicznej, ale praca nad szkoleniem jednostek wojskowych trwa już kilka lat.

W zapewnieniu bezpieczeństwa każdemu podczas Mistrzostw Świata będą zaangażowane m.in. załogi oddziałów Floty Bałtyckiej i Floty Czarnomorskiej, siły obrony powietrznej oraz przynajmniej w Kaliningradzie, Soczi i Petersburgu, okręty wojenne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ile trzeba zapłacić za koszulkę reprezentacji Polski na mundial? Kosmicznie dużo! Kibice oburzeni!

Rosja od długiego czasu szkoli wojsko, policję, współpracuje z zagranicznymi służbami (np. z izraelskim wywiadem). Od wielu miesięcy pod obserwacją są rodzime grupy chuliganów. Putin zapewnia, że mundial będzie bezpieczny. Tak samo bezpieczny, jak organizowane cztery lata temu igrzyska w Soczi.

– Wszystkie środki bezpieczeństwa zostaną rozwiązane na poziomie światowych standardów. Bardzo ważne jest dla nas przestrzeganie wszelkich przepisów bezpieczeństwa na stadionach i obiektach w pobliżu, ale również istotne jest zapewnienie go na terenie całej infrastruktury. Duża liczba gości i fanów będzie mieszkać w sektorze prywatnym, w pensjonatach i u znajomych czy nawet w namiotach – tłumaczy minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Władimir Puczkow.

Sytuacja byłaby tragiczna 

– Na imprezę piłkarską przyjadą setki tysięcy kibiców z całego świata. Udany atak w Rosji byłby dla ISIS niezwykle skutecznym środkiem propagandy. Dlatego zagrożenie jest duże, a nawet bardzo duże. Ale Rosja doskonale zdaje sobie z tego sprawę – uważa Matthew Henman, specjalista z brytyjskiego ośrodka analitycznego IHS Markit.

Rozpoczęcie 14 czerwca, zakończenie 15 lipca 

Mistrzostwa Świata w Rosji rozpoczną się 14 czerwca i zakończą się 15 lipca. Mecze rozegrane zostaną na 12 stadionach w 11 miastach: Moskwie (tam odbędzie się mecz otwarcia i finał), Jekaterynburgu, Kaliningradzie, Kazaniu, Niżnym Nowogrodzie, Rostowie nad Donem, Sankt-Petersburgu, Samarze, Sarańsku, Soczi i Wołgogradzie.

Reprezentacja Polski mecz na mundialu zagra 19 czerwca w Moskwie z Senegalem, 24 czerwca w Kazaniu z Kolumbią i 28 czerwca w Wołgogradzie z Japonią.

Źródło: sport.pl/sportowefakty.wp.pl
Zdjęcia: internet