Największy talent w futbolowym świecie

0
819
PSG - Paris Saint Germain Facebook

Młodym talentom jest zawsze trudno przebić się do pierwszego składu wielkiego zespołu i wnieść natychmiastowy wkład w wyniki, co dla takich klubów jest często konieczne ze względu na walkę o trofea co sezon. Jeśli nastolatek nie przyczyni się do pozytywnie zwiastującej gry, łatwo może trafić na ławkę i zostać do niej wręcz przywiązanym. Kylian Mbappe, bezsprzecznie największy talent na świecie, nie ma jednak takich zmartwień.

Francuz gra zdecydowanie poza granicami możliwości swoich rówieśników, a nawet i starszych od siebie piłkarzy, którzy są w najlepszych latach swojej kariery, a trzeba wspomnieć, że napastnik skończy dopiero 21 lat w grudniu. Zawodnik rozpoczął swoją obiecującą karierę w Monaco, gdzie Leonardo Jardim stworzył sporo miejsca dla młodzieży, którzy mieli szansę walczyć o pierwszy skład. Wkrótce ci piłkarze zaczęli stanowić o sile zespołu, który stał się wielką sensacją sezonu 2016/17, kiedy to przerwana została dominacja PSG w Ligue 1 i osiągnięto tytuł mistrzowski, a także półfinał Ligi Mistrzów. Mbappe rozpoczął tę kampanię jako utalentowany 17-latek, a skończył ją jako jeden z głównych celów transferowych największych klubów świata.

Francuz zdecydował się przenieść na północ Francji, do PSG. Paryski klub wypożyczył piłkarza z koniecznością jego wykupu. Już w swoim pierwszym sezonie po zmianie barw napastnik strzelił 13 goli i zaliczył 8 asyst w lidze. Zdobył również drugi tytuł mistrzowski w rzędu, jednak oczekiwania włodarzy były zdecydowanie większe – nie po to szejkowie płacili gigantyczne pieniądze za piłkarzy, by klub nie znalazł się w finale Ligi Mistrzów. PSG odpadło jednak w ⅛ finału po dwóch porażkach przeciwko Realowi Madryt.

Ten sezon jest już jednak znakomity dla napastnika. Jako pierwszy Francuz od ponad 30 lat zdobył ponad 30 bramek w jednym sezonie Ligue 1, co ostatnim razem udało się Jean-Pierre Papinowi. Mbappe jest już porównywany do Ronaldo Nazario, który w wieku 20 lat strzelił ponad 34 gole w jednym sezonie ligowym dla Barcelony. Wygląda więc na to, że dla tego zawodnika nie ma żadnych limitów i jeśli ominą go kontuzje, które spowolniły karierę Brazylijczyka, uda mu się rozwinąć jeszcze bardziej. Francuz już zdążył wyprzedzić legendę futbolu jeśli chodzi o zdobycie mistrzostwa świata, które wygrał w wieku zaledwie 19 lat, 7 lat szybciej niż Ronaldo. W dodatku samodzielnie wyeliminował Argentynę z turnieju i łącznie zdobył 4 gole w tych rozgrywkach.