Novak Djokovic: Australia bada wizy innych tenisistów

0
218
Novak Djokovic, najlepszy tenisista świata. Zdjęcie: Twitter

W Australii badają wizy innych zagranicznych tenisistów po zatrzymaniu Novaka Djokovica w chaotycznej kłótni o przepisy dotyczące szczepień.

Najlepszy tenisista świata pozostaje w areszcie imigracyjnym w Melbourne i grozi mu deportacja po tym, jak w środę odmówiono mu wjazdu do kraju.

Wszczął pilne powództwo sądowe, które ma zostać wysłuchane w poniedziałek, na tydzień przed rozpoczęciem Australian Open.

Teraz więcej niepewności otacza harmonogram turniejów.

Czytaj: Australian Open: udział Novaka Djokovica w Melbourne wciąż niepewny

W wywiadzie minister spraw wewnętrznych Karen Andrews powiedziała, że istnieją dane wywiadowcze, które „wskazują, że są tu teraz osoby, które nie spełniły wymagań wjazdowych i musimy to zbadać” – powiedziała w piątek Channel 9.

Nie powiedziała jednak, ilu innych graczy było objętych dochodzeniem ani kim oni byli.

Pani Andrews dodała, że gwiazda tenisa nie była trzymana w niewoli.

„Może odejść w dowolnym momencie, kiedy zdecyduje się to zrobić, a Border Force faktycznie to ułatwi” – dodała.

Djokovic, który powiedział, że jest przeciwny szczepieniom, otrzymał zwolnienie lekarskie, aby zagrać w turnieju z nieokreślonych powodów, co rozwścieczyło wielu Australijczyków.

Twitter

Zwolnienie zostało wydane przez dwa niezależne panele medyczne zorganizowane przez Tennis Australia, organ prowadzący imprezę, oraz stan Victoria, powiedzieli organizatorzy turnieju.

Ale w środę urzędnicy australijskich sił granicznych (ABF) powiedzieli, że 34-letni serbski zawodnik „nie przedstawił odpowiednich dowodów” na lotnisku w Melbourne.

„Jeśli nie wypełni odpowiednio formularzy, to bierze suwerenną zdolność innego narodu za żart” – powiedział wicepremier Barnaby Joyce w programie Newshour BBC.

„Na 100% ktoś popełnił błąd i jeśli nie powiedział prawdy, to osobą, która popełniła błąd, jest pan Djokovic”.

Twitter

Rząd federalny skrytykował Tennis Australia za ignorowanie porad ABF dotyczących wymogów wjazdu. W piątek władze ze stanu Victoria powiedziały, że ​​Tenis Australia również nie przekazała tej rady.

Premier Scott Morrison jest również oskarżany o upolitycznienie sprawy. Sam premier jest pod presją w związku z gwałtownym wzrostem infekcji Covid-19 w kraju, a wybory federalne prawdopodobnie odbędą się w maju.

Awantura skłoniła serbskiego prezydenta Aleksandara Vucicia do stwierdzenia, że Djokovic padł ofiarą „nękania” i że „cała Serbia” go poparła.

Pan Morrison zaprzeczył, że anulowanie wizy nastąpiło z powodu „szczególnego stanowiska w stosunku do Serbii”.

Twitter

Nie jest jeszcze jasne, jak długo Djokovic pozostanie w hotelu dla imigrantów, który często był krytykowany przez uchodźców za złe warunki. Serbia zażądała od Australii przeniesienia go do ładniejszego hotelu.

Napięcia i emocje były odczuwalne przed hotelem, w którym przetrzymywany jest Novak Djokovic. Jego zwolennicy byli tam długo po północy w piątek.

Niektórzy napisali na chodniku dużymi żółtymi literami „bądź silny”. Inni zapalili świece.

„W piątek jest prawosławne Boże Narodzenie” – powiedziała pewna kobieta, wyraźnie wzruszona. – Będzie tam sam. To farsa.

Ta historia ma wiele wątków. Gniew. Politycy. Wiza. No i oczywiście tenis.

Fani Djokovica są wściekli, że pozwolono mu przyjechać aż do Australii tylko po to, by powiedzieć, że musi wyjechać z formalnościami wizowymi.

Ale inni Australijczycy są oburzeni, że światowej klasy sportowiec, który głośno wypowiadał się o swoim sprzeciwie wobec szczepionek, otrzymał zwolnienie, podczas gdy ich politycy namawiają ich od prawie roku, aby się zaszczepili.

Oba odcienie gniewu są zrozumiałe i mają co najmniej jedną wspólną cechę: wściekłość na to, jak władze sobie z tym poradziły.

Twitter

Między rządami stanowymi i federalnymi a Tennis Australia toczy się nieustanna walka – i wiele przerzucania winy.

Politycy chcieli udowodnić, że mogą kontrolować, kto wjeżdża i wyjeżdża z kraju, ale w ten sposób stracili kontrolę nad narracją.

To wstydliwa sytuacja dla Australii, jakkolwiek na to nie spojrzysz.

Żona Djokovica, Jelena, dziękowała ludziom „na całym świecie za użycie jej głosu, aby przesłać miłość swojemu mężowi”.

Ojciec gracza, Srdjan, powiedział, że jego syn był przetrzymywany w pomieszczeniu strzeżonym przez policję na lotnisku, dodając, że to „nie tylko walka dla Novaka, ale walka o cały świat”.

Djokovic uzyskał kwalifikowane wsparcie od australijskiego gracza Nicka Kyrgios, który napisał na Twitterze swoje poparcie dla szczepień, ale powiedział, że „to, jak radzimy sobie z sytuacją Novaka, jest złe, naprawdę złe”.

Ale inni, tacy jak hiszpańska gwiazda tenisa Rafael Nadal, przebywający obecnie w Melbourne, aby przygotować się do turnieju, powiedzieli, że to „normalne” dla Australijczyków, że są „bardzo sfrustrowani sprawą”.

„Jedyną dla mnie jasną rzeczą jest to, że jeśli jesteś zaszczepiony, możesz grać w Australian Open”, powiedział, dodając: „Oczywiście po tym, jak wiele osób umierało przez dwa lata, mam wrażenie, że szczepionka jest jedynym sposobem na powstrzymanie tej pandemii”.

Australian Open rozpocznie się 17 stycznia. Djokovic wcześniej wygrał turniej dziewięć razy.