Novak Djokovic: Sędzia nakazuje natychmiastowe uwolnienie gwiazdy tenisa

0
206
Sensacyjne doniesienia z Australii.Novak Djokovic zwycięża w sądzie. Postanowienie sądu cofa decyzje o anulowaniu wizy dla Serba i prawdopodobnie wystąpi w Australian Open. Źródło: Twitter

Sędzia rozpatrujący sprzeciw Novaka Djokovica na nakaz australijskiego rządu cofający mu wizę wjazdową unieważnił tę decyzję.

Nakaz deportacji Novaka Djokovica został unieważniony przez sąd, co oznacza, że może on pozostać w Australii i być może wziąć udział w Australian Open.

Sędzia Anthony Kelly nakazał uwolnienie gwiazdy tenisa z aresztu i kazał rządowi pokryć jego koszty.

34-letni Serb przyleciał do Melbourne w zeszłym tygodniu, mając nadzieję na obronę tytułu Australian Open.

Ale minister ds. migracji Alex Hawke wciąż może cofnąć tenisiście wizę i ponownie zatrzymać z nowych powodów. Jeśli podejmie taką decyzję, będzie to jednoznaczne z tym, że Serb może dostać trzyletni zakaz wjazdu do Australii.

Rząd australijski przyznał w sądzie, że Djokovic nie miał wystarczająco dużo czasu na odpowiedź po zawiadomieniu o anulowaniu wizy.

Graczowi powiedziano, że będzie miał czas do 08:30 czasu lokalnego w ostatni czwartek, aby zgłosić uwagi na temat anulowania wizy zgodnie z sekcją 116 Australian Migration Act, ale ostateczna decyzja została podjęta przez Border Force wkrótce po 07:40.

Sędzia powiedział, że Djokovic mógł mieć więcej czasu na złożenie wniosku, dlaczego jego wiza nie powinna zostać wycofana, gdyby władze trzymały się pierwotnego czasu.

„Wszyscy gramy według tych samych zasad” – powiedział sędzia Kelly. „Te zasady nie były przestrzegane”.

Czytaj: Australian Open: drugi gracz traci wizę z powodu statusu szczepionki

Proces rozpoczął się w poniedziałek rano po opóźnieniach spowodowanych problemami technicznymi z transmisją na żywo postępowania.

Prawnicy Djokovica argumentowali, że 20-krotny zwycięzca Wielkiego Szlema wjechał do kraju, rozumiejąc, że jego zwolnienie z ograniczeń wymagających od podróżnych pełnego zaszczepienia się przeciwko Covid-19 jest ważne.

Nick Wood powiedział sądowi, że zwolnienie zostało przyznane graczowi przez dwie odrębne komisje lekarskie po niedawnej infekcji koronawirusem i że przedstawił urzędnikom wszystkie niezbędne dowody medyczne.

„Zrobił absolutnie wszystko. Zaangażował się we wszystko, czego wymagał od niego Tennis Australia” – powiedział Wood.

Sędzia Kelly wydawał się zgadzać z argumentacją Wooda i powiedział prawnikom rządowym, że czuł się „poruszony” tym, co do tej pory usłyszał.

Cóż więcej mógł zrobić ten człowiek? – zapytał Kelly.

Na lotnisku podważono ważność jego dokumentów uprawniających do zwolnienia z kwarantanny i cofnięto wizę.

Prawnicy Djokovica argumentowali również, że jego traktowanie przez funkcjonariuszy australijskich sił granicznych po jego przybyciu było „ewidentnie niesprawiedliwe”.

Prawnik rządowy Christopher Tran twierdził, że niedawna infekcja Covid-19 Djokovica nie kwalifikowała go do zwolnienia z przepisów dotyczących podróży, i zaprzeczył, że decyzja ta była niesprawiedliwa lub nieuzasadniona.

Chociaż Djokovic nie mówił publicznie o swoim statusie szczepień, w swoim wywiadzie z funkcjonariuszami granicznymi potwierdza, że ​​nie jest szczepiony.

Powiedział ankieterowi, że dwukrotnie uzyskał pozytywny wynik testu na obecność Covid-19 – w czerwcu 2020 r. i 16 grudnia 2021 r. Ankieterowi dostarczono kopie jego pozytywnych testów PCR – jeden został wydany 16 grudnia 2021 r., dzień przed pojawieniem się Djokovica na imprezach publicznych bez maski.