Nowy Ronaldo w Madrycie

0
358
Kolejna pauza Viniciusa Juniora? (zdjęcie: Makaron Vini, X)

Czy w Viniciusie Juniorze Madryt może mieć talent, a nawet charakter, zdolny do osiągnięcia poziomu Cristiano Ronaldo?Brazylijczyk jest zupełnie innym graczem niż Portugalczyk, który ustanowił rekordy, które prawdopodobnie nigdy nie zostaną pobite, ale jego potencjał gwiazdorski jest oczywisty.

Po odejściu Ronaldo z Madrytu, Clasico z perspektywy Królewskich wydawało się zupełnie inne. Los Blancos brakowało aury nieuchronności, którą emanował Ronaldo, wyjątkowej postaci, która mogła przejąć grę zarówno z talentem na boisku, jak i osobowością poza nim.

Od czasu odejścia Cristiano, Madryt nadal wystawia swoich światowej klasy graczy. Karim Benzema jest napastnikiem, który zdobył Złotą Piłkę. Luka Modrić jest jednym z najlepszych pomocników, którzy kiedykolwiek grali w tej grze. Ale żaden z nich nie osiągnął stratosfery supergwiazdorstwa, którą osiągnął Ronaldo.

Przeczytaj jeszcze: Znamy pary ćwierćfinału Pucharu Anglii

Brazylijczyk Vinicius stał się równie skutecznym, co ekscytującym graczem, którego trzeba obserwować, nie tylko ze względu na swój talent, ale także instynkt zabójcy.

A w czwartek dostaje kolejną szansę, by pokazać, że jest teraz główną atrakcją Clasico.

Vinicius jest teraz tak wpływowy, że łatwo zapomnieć, że drużyna Realu Madryt, do której przyszedł, była w stanie kryzysu.

Klub przeszedł przez trzech menedżerów w sezonie 2018-19 i potknął się o trzecie miejsce w La Liga. Na początku kampanii Vinicius był tylko wyróżniającym się młodzieżowcem na skraju pierwszego zespołu, czekającym na swoją szansę.

Po przepracowaniu boiska Brazylijczyk swoim tempem i kreatywnością rozpoczął sezon w płaskiej linii.

Chociaż Vinicius był niewątpliwie ogromnym talentem, tracił szansę za szansą, rozpalając cyrk medialny, czy naprawdę jest wystarczająco dobry, aby założyć strój Madrytu. Wydawało się, że wszystko osiągnie punkt krytyczny w październiku 2020 roku.

Przeczytaj także: Duża zmiana na ławce rezerwowych Manchesteru United

Kamera w tunelu stadionu Borussii Monchengladbach zarejestrowała rozmowę Benzemy z Ferlandem. Chociaż dźwięk był słaby, Benzema zniechęcił lewego obrońcę do podania do kolegi z drużyny: „Nie graj z nim. Na życie mojej matki, on [Winicjusz] gra przeciwko nam!”

Benzema nie podał ani razu do Viniciusa w drugiej połowie, a Madrytczycy zremisowali 2:2.

Przez wiele miesięcy Vinicius był obiektem gniewu fanów Realu, krytykowany za brak kontaktu z Benzemą i często obwiniany za słabe występy w ataku. Być może była to niesprawiedliwa ocena. Chociaż 20-latek był z pewnością surowy, posiadał tempo gry i przynajmniej dodał Realowi trochę dynamizmu w ostatniej tercji.

W pewnym momencie sezonu 2020-21 przez prawie pięć miesięcy nie strzelił gola, zanim w końcu znalazł tył siatki dzięki wyrównującej bramce w ostatniej minucie przeciwko Realowi Sociedad.

Ale wkrótce wszystko się zmieni.

Pierwsze oznaki tego, że Vinicius może być w najlepszym wydaniu, pojawiły się w Europie, przeciwko jednemu z jego ulubionych przeciwników.

Liverpool grał z Madrytem w Lidze Mistrzów 2020-21. Fani Realu wspominają mecz z angielskim klubem u siebie z sentymentem, jako pierwszy wielki występ Viniciusa w Europie, występ, który faktycznie wzbudził zdziwienie na całym kontynencie.

Brazylijski skrzydłowy zaatakował przestrzeń za wysoką linią Liverpoolu. To był inny rodzaj pokazu niż zawodnik, który tak często przytulał się do linii dotykowej lub wchodził do środka, aby zaangażować się w budowanie akcji.

Zamiast tego pozostał wysoko na boisku, świetnie grając jeden na jednego. To zadziałało wspaniale dla Madrytu, a Vinicius strzelił dwa gole i asystował przy trzecim, aby zakończyć zwycięstwo 3-1.

Był dynamiczny i skuteczny w ataku. Od tego czasu jego gwiazda wschodzi. I z każdym wielkim meczem było jasne, jak bardzo się rozwinął.

Po pierwsze, był to Manchester City w Lidze Mistrzów w 2022 roku, kiedy Vinicius przyćmił Fernandinho na skrzydle i strzelił gola, inspirując historyczny powrót.

Potem był Liverpool w finale. Liverpool ponownie padł ofiarą w zeszłym tygodniu, gdy Vinicius strzelił dwa gole i wykreował trzecią akcję bramkową.

Ale pomimo wszystkich swoich jakości i wielkich momentów gry, Vinicius nie dotknął supergwiazdorstwa. Z pewnością wiele z tego ma związek z ciągłym hałasem, który go otacza.

Vinicius był przedmiotem rasistowskich przyśpiewek ze strony kibiców i źle traktowany przez sędziów, którzy często odmawiają ochrony go przed nadgorliwymi obrońcami. Przedstawiciele mediów nawet otwarcie kwestionowali, czy Winicjusz zasługuje na obelgi, których tak regularnie doświadcza.

Jest tak wiele analiz postaci Viniciusa, że jego ogromny talent piłkarski jest czasami pomijany.

Nie można być tylko piłkarzem. Tak wiele z jego umiejętności piłkarskich jest zapętlonych w jego tożsamości, jego stylu, jego wyraźnie brazylijskim sposobie gry.

Ale kiedy pojawiają się Clasicos, to naprawdę liczą się działania na boisku.

I w takich chwilach powstają supergwiazdy. Vinicius może być następnym Ronaldo Realu, ich nowym gwiazdorem w najważniejszym meczu w światowym futbolu.