Oczekiwania i cele stawiane przed Fernando Santosem, nowym selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej

0
81
Fernando Santos zarobi prawie 800 tys. zł za awans Polski na Euro. (zdjęcie: x)

Fernando Santos został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Portugalczyk podpisał kontrakt do 2026 roku. On i jego współpracownicy będą zarabiać dwa miliony euro za 12 miesięcy pracy. Pierwszym i głównym celem będzie awans na mistrzostwa Europy w 2024 roku.

Czego oczekują od Santosa eksperci i kibice? Poniżej kilka zebranych opinii.

Przeczytaj także: Rewolucja w Juventusie Turyn. Co z przyszłością Wojciecha Szczęsnego i Arkadiusza Milika?

Jacek Bąk, były reprezentant Polski, kapitan naszej drużyny. Na podstawie wywiadu dla WP Sportowe Fakty. Czego bym oczekiwał od Santosa? Oczywiście, żebyśmy wygrywali mecze
i grali na każdych mistrzostwach, ale to nie jest takie łatwe. Dobrze by jednak było też, aby przyglądał się też zawodnikom u nas w krajowej lidze. Nie wiem jednak, czy będzie w stanie wyłowić kogoś fajnego. Beenhakker jednak kiedyś wyłowił paru zawodników z naszej ligi, ale czy i tym razem się to uda, to się dopiero przekonamy – ocenił były kapitan Biało-Czerwonych. 

Zobacz jeszcze: Neuer zadarł z kibicami i władzami Bayernu Monachium

Co myśli Jan Tomaszewski, legendarny bramkarz biało-czerwonych? Powołuję się na Super Express. Dawna gwiazda uważa 68-letniego szkoleniowca za najlepszy możliwy wybór i liczy na to, że przełoży się to na wyniki kadry. – Bo jeśli nie Santos, jeden z najlepszych trenerów świata. Powtarzam, jeden z najlepszych trenerów świata. Jeśli nie wprowadzi naszej drużyny, to znaczy, że będzie trzeba coś zmienić. Ewentualne niepowodzenie misji Portugalczyka byłoby dla niego czarnym znakiem. – To pokolenie, jeśli nie zdobędą medalu na mistrzostwach Europy, jeszcze dołożyć do tego Piszczka, Błaszczykowskiego, to będzie pokolenie zmarnowane. Przez kogo? Przez ludzi, którzy nie umieli selekcjonować drużyny narodowej i z nią współpracować. Nie mylić z treningiem, bo nie są to trenerzy. To są selekcjonerzy, a takim człowiekiem jest właśnie Santos – ocenił 75-latek. – Życzę mu tylko powodzenia.

Adam Nawałka, na podstawie Przeglądu Sportowego Onet: To naprawdę bardzo dobry wybór. Znam jego warsztat, bo w 2016 r. rywalizowaliśmy na mistrzostwach Europy. Analizowaliśmy wtedy jego model gry i sposób prowadzenia przez niego drużyn w Portugalii i Grecji. Nie chcieliśmy pominąć żadnego detalu w trakcie przygotowań do tamtego meczu. Stąd mogę
z całym przekonaniem stwierdzić, że to bardzo dobry trener o niezwykle dużym doświadczeniu, który potrafi wykorzystać potencjał zawodników.