Odeszła w dobrym momencie

0
865
zdjęcie/źródło: https://www.facebook.com/AgnieszkaRadwanska1/photos/a.147832971921439/2012997318738319/?type=3&theater

Pod koniec października pisaliśmy o jej problemach zdrowotnych. Teraz ją żegnamy. Agnieszka Radwańska odkłada rakietę. Podziękowania ślą największe gwiazdy tenisa.

Przez wiele lat Polska nie miała wyróżniających się zawodniczek w damskim tenisie. Wszystko się jednak zmieniło wraz ze wkroczeniem na korty Agnieszki Radwańskiej. Polski tenis kobiecy miał w końcu zawodniczkę, na jaką czekał od lat. Perfekcyjna, odważna i waleczna. Radwańska mierzyła wysoko i krok po kroku osiągała swoje cele. Była nawet o krok od pozycji nr 1 w światowym rankingu. Jest więc czym się chwalić, prawda?

Nasza była rakieta nr 2 światowego rankingu pchnęła polski tenis kobiecy mocno do przodu. Dzięki niej Polska powróciła do gry o największe stawki na wszystkich kortach świata. Radwańska po prostu pokazała Polsce (na nowo), jak trzeba grać, żeby wygrywać. Jej pojawienie pozwoliło damskiemu tenisowi dogonić mężczyzn, u których częściej pojawiały się nowe talenty.

O krok od spełnienia

Chyba każdy sportowiec chciałaby być najlepszy na świecie. Marzy o tym, żeby chociaż raz poczuć, jak to jest być numerem 1 światowego rankingu w swojej dyscypliny. Chce poznać smak zwycięstwa i być zapamiętanym. Agnieszce Radwańskiej z pewnością część z tych rzeczy się udała.

Zasmakowała zwycięstwa, zyskała fanów na całym świecie i była niejednokrotnie doceniana za swoje poczynania na korcie. Jak sama Radwańska pisze w liście informującym o zakończeniu kariery:

W głowie jeszcze tyle wspomnień, emocji zwycięstw tych dwudziestu zdobytych turniejów i tych blisko sześciuset wygranych meczów.

cytat: źródło

Podczas 13 lat obecności w zawodowym tourze, Radwańska zagrała m.in. w finale (2012) i półfinale (2013) Wimbledonu, półfinale Australian Open (2014, 2016), a w 2015 roku wygrała finał sezonu, czyli ATP Finals 2015, do którego dostaje się 8 najlepszych zawodniczek danego sezonu. Przez kilkaset tygodni znajdowała w pierwszej 10 światowego rankingu.

Krótko rzecz ujmując, Radwańska była o krok od całkowitego spełnienia. Nie dość, że kilkakrotnie była o włos od triumfu w wielkim szlemie, to jeszcze w 2012 roku otarła się o miejsce nr 1 światowego rankingu, kiedy to przez moment objęła pozycję nr 2.

Odrodzenie

Radwańska odrodziła polski tenis kobiecy. Wyciągnęła go z wieloletniego kryzysu. Wymienione powyżej sukcesy Radwańskiej są czymś, o czym większość jej poprzedniczek mogła jedynie pomarzyć. Osiągnęła rzeczy, na których powtórzenie przez innych, chyba będzie trzeba jeszcze długo czekać.

Po zakończeniu przez Agnieszkę kariery mamy pustkę w polskim tenisie. Krakowianka przez wiele sezonów nie wypadała z „10” rankingu WTA. Potrafiła wygrywać turnieje. Teraz najlepszą polską tenisistką będzie Magda Linette, która jest 82. w zestawieniu zawodniczek. To pokazuje skalę tej straty z dnia na dzień. Proponuję zacząć liczyć od dzisiaj czas, kiedy kolejna Polka będzie w pierwszej „10” WTA. Nie sądzę by to się stało w ciągu dwóch-trzech lat […] Iga Świątek ma ogromny potencjał, ale jak to przed 17-latką, wciąż wiele zmiennych jest niepewnych. Pamiętajmy, że  u Agnieszki droga od zwycięstwa w Wimbledonie juniorek, do awansu do finału seniorskiego Wimbledonu trwała sześć lat. Uważam, że to był bardzo krótki czas. Gdyby Idze udało się za sześć lat wystąpić w finale dorosłego Wimbledonu, to powiedziałbym, że jej kariera rozwinęła się bardzo szybko.

– Artur Rolak z magazynu Tenisklub (rozmowa z sport.pl – cytat: źródło)

Oczywiście Radwańska ma za sobą kilka słabszych decyzji czy momentów w karierze. Trzymała się ciągle przetestowanych już rozwiązań, nawet gdy nie działały. Być może za późno zrezygnowała ze współpracy z ojcem (był jej trenerem) patrząc na jej wyniki po rozpoczęciu pracy z nowym trenerem. Czasami mogło się zdawać, że jest nieco zbyt wycofana czy oschła. Te rzeczy jednak nie przysłoniły jej sukcesów.

To już koniec!

Radwańska odłożyła rakietę w dobrym, ale też i ostatnim momencie. Od kilku sezonów borykała się z kontuzjami i znacznym spadkiem formy. Nic nie zdawało się przynosić poprawy. Radwańska sugerowała również w ostatnim czasie, że powrót do treningów umożliwiających jej walkę z najlepszymi tenisistkami w tourze może być już niemożliwy ze względu na zły stan zdrowia. Lepiej więc, że odchodzi w momencie, w którym ludzie zapamiętają ją za sukcesy, a nie fochy i frustrację spowodowane zgaśnięciem nadziei na poprawę. W październiku br. sama Radwańska przyznała, że nie jest już w stanie trenować na najwyższym poziomie, a granie dla samego grania, bez osiągania sukcesów i rozwijania się, ją nie interesuje.

W połowie listopada Radwańska podjęła ostateczną decyzję:

https://www.facebook.com/AgnieszkaRadwanska1/posts/2012997738738277?__tn__=K-R

Świat tenisa dziękuje Radwańskiej

Zobaczcie, jak największe sławy tenisa dziękują Adze za bycie w tourze.

 

Pani Agnieszko, dziękujemy za wszystkie piękne chwile i za ogromny wkład w rozwój polskiego tenisa!

 

 

 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl