Odeszła w dobrym momencie

0
833
zdjęcie/źródło: https://www.facebook.com/AgnieszkaRadwanska1/photos/a.147832971921439/2012997318738319/?type=3&theater

Pod koniec października pisaliśmy o jej problemach zdrowotnych. Teraz ją żegnamy. Agnieszka Radwańska odkłada rakietę. Podziękowania ślą największe gwiazdy tenisa.

Przez wiele lat Polska nie miała wyróżniających się zawodniczek w damskim tenisie. Wszystko się jednak zmieniło wraz ze wkroczeniem na korty Agnieszki Radwańskiej. Polski tenis kobiecy miał w końcu zawodniczkę, na jaką czekał od lat. Perfekcyjna, odważna i waleczna. Radwańska mierzyła wysoko i krok po kroku osiągała swoje cele. Była nawet o krok od pozycji nr 1 w światowym rankingu. Jest więc czym się chwalić, prawda?

Nasza była rakieta nr 2 światowego rankingu pchnęła polski tenis kobiecy mocno do przodu. Dzięki niej Polska powróciła do gry o największe stawki na wszystkich kortach świata. Radwańska po prostu pokazała Polsce (na nowo), jak trzeba grać, żeby wygrywać. Jej pojawienie pozwoliło damskiemu tenisowi dogonić mężczyzn, u których częściej pojawiały się nowe talenty.

O krok od spełnienia

Chyba każdy sportowiec chciałaby być najlepszy na świecie. Marzy o tym, żeby chociaż raz poczuć, jak to jest być numerem 1 światowego rankingu w swojej dyscypliny. Chce poznać smak zwycięstwa i być zapamiętanym. Agnieszce Radwańskiej z pewnością część z tych rzeczy się udała.

Zasmakowała zwycięstwa, zyskała fanów na całym świecie i była niejednokrotnie doceniana za swoje poczynania na korcie. Jak sama Radwańska pisze w liście informującym o zakończeniu kariery:

W głowie jeszcze tyle wspomnień, emocji zwycięstw tych dwudziestu zdobytych turniejów i tych blisko sześciuset wygranych meczów.

cytat: źródło

Podczas 13 lat obecności w zawodowym tourze, Radwańska zagrała m.in. w finale (2012) i półfinale (2013) Wimbledonu, półfinale Australian Open (2014, 2016), a w 2015 roku wygrała finał sezonu, czyli ATP Finals 2015, do którego dostaje się 8 najlepszych zawodniczek danego sezonu. Przez kilkaset tygodni znajdowała w pierwszej 10 światowego rankingu.

Krótko rzecz ujmując, Radwańska była o krok od całkowitego spełnienia. Nie dość, że kilkakrotnie była o włos od triumfu w wielkim szlemie, to jeszcze w 2012 roku otarła się o miejsce nr 1 światowego rankingu, kiedy to przez moment objęła pozycję nr 2.

Odrodzenie

Radwańska odrodziła polski tenis kobiecy. Wyciągnęła go z wieloletniego kryzysu. Wymienione powyżej sukcesy Radwańskiej są czymś, o czym większość jej poprzedniczek mogła jedynie pomarzyć. Osiągnęła rzeczy, na których powtórzenie przez innych, chyba będzie trzeba jeszcze długo czekać.

Po zakończeniu przez Agnieszkę kariery mamy pustkę w polskim tenisie. Krakowianka przez wiele sezonów nie wypadała z „10” rankingu WTA. Potrafiła wygrywać turnieje. Teraz najlepszą polską tenisistką będzie Magda Linette, która jest 82. w zestawieniu zawodniczek. To pokazuje skalę tej straty z dnia na dzień. Proponuję zacząć liczyć od dzisiaj czas, kiedy kolejna Polka będzie w pierwszej „10” WTA. Nie sądzę by to się stało w ciągu dwóch-trzech lat […] Iga Świątek ma ogromny potencjał, ale jak to przed 17-latką, wciąż wiele zmiennych jest niepewnych. Pamiętajmy, że  u Agnieszki droga od zwycięstwa w Wimbledonie juniorek, do awansu do finału seniorskiego Wimbledonu trwała sześć lat. Uważam, że to był bardzo krótki czas. Gdyby Idze udało się za sześć lat wystąpić w finale dorosłego Wimbledonu, to powiedziałbym, że jej kariera rozwinęła się bardzo szybko.

– Artur Rolak z magazynu Tenisklub (rozmowa z sport.pl – cytat: źródło)

Oczywiście Radwańska ma za sobą kilka słabszych decyzji czy momentów w karierze. Trzymała się ciągle przetestowanych już rozwiązań, nawet gdy nie działały. Być może za późno zrezygnowała ze współpracy z ojcem (był jej trenerem) patrząc na jej wyniki po rozpoczęciu pracy z nowym trenerem. Czasami mogło się zdawać, że jest nieco zbyt wycofana czy oschła. Te rzeczy jednak nie przysłoniły jej sukcesów.

To już koniec!

Radwańska odłożyła rakietę w dobrym, ale też i ostatnim momencie. Od kilku sezonów borykała się z kontuzjami i znacznym spadkiem formy. Nic nie zdawało się przynosić poprawy. Radwańska sugerowała również w ostatnim czasie, że powrót do treningów umożliwiających jej walkę z najlepszymi tenisistkami w tourze może być już niemożliwy ze względu na zły stan zdrowia. Lepiej więc, że odchodzi w momencie, w którym ludzie zapamiętają ją za sukcesy, a nie fochy i frustrację spowodowane zgaśnięciem nadziei na poprawę. W październiku br. sama Radwańska przyznała, że nie jest już w stanie trenować na najwyższym poziomie, a granie dla samego grania, bez osiągania sukcesów i rozwijania się, ją nie interesuje.

W połowie listopada Radwańska podjęła ostateczną decyzję:

My Dear Friends, I’d like to share with you one of the most important decisions of my life. Today, after 13 years of…

Publisert av Agnieszka Radwanska Onsdag 14. november 2018

Świat tenisa dziękuje Radwańskiej

Zobaczcie, jak największe sławy tenisa dziękują Adze za bycie w tourze.

 

Pani Agnieszko, dziękujemy za wszystkie piękne chwile i za ogromny wkład w rozwój polskiego tenisa!

 

 

 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl