Oscar Pistorius ma spotkać się z rodzicami ofiary Reevy Steenkamp

0
337
Oscar Pistorius przeniósł się do niebezpiecznego więzienia, aby poznać rodziców zamordowanej dziewczyny. Źródło: Twitter/Daily Star Sport

Osadzony w więzieniu były sportowiec paraolimpijski Oscar Pistorius został przeniesiony do innego więzienia przed spotkaniem z rodzicami Reevy Steenkamp, swojej dziewczyny, którą zamordował w 2013 roku.

Spotkanie jest częścią procesu, który może doprowadzić 35-latka do ostatecznego zwolnienia warunkowego.

Pistorius może zostać zwolniony po odbyciu połowy kary 13 lat i pięciu miesięcy.

Ale najpierw musi uczestniczyć w tym, co władze RPA nazywają „sprawiedliwością naprawczą”.

W ramach tego oczekuje się, że przestępcy będą rozmawiać ze swoimi ofiarami lub ich bliskimi. Muszą także przyznać się do szkód, które wyrządzili, powiedział departament służb poprawczych.

Pistorius został przeniesiony z więzienia w stolicy, Pretorii, do jednego w portowym mieście Gqeberha, wcześniej znanym jako Port Elizabeth, na Przylądku Wschodnim.

Pistorius zastrzelił Reevy Steenkamp w 2013 roku, mówiąc, że pomylił ją z włamywaczem w swoim domu w Pretorii.

Strzelił cztery razy przez zamknięte drzwi toalety.

W 2014 roku, po zakończeniu procesu, który był śledzony na całym świecie, został skazany na pięć lat za nieumyślne spowodowanie śmierci. Ale Pistorius został uznany za winnego morderstwa w apelacji w 2015 roku, a wyrok został później podwyższony do 13 lat i pięciu miesięcy.

Czytaj: Oscar Pistorius nie wyjdzie z więzienia. Sąd Konstytucyjny RPA ostatecznie odrzucił apelację.

Oscar Pistorius został przeniesiony do innego więzienia, aby rodzice Reevy Steenkamp mogli z nim porozmawiać. Źródło: Twitter

Kiedy możliwość uwolnienia Pistoriusa pojawiła się po raz pierwszy na początku tego miesiąca, prawniczka Steenkamps, Tania Koen, powiedziała krajowej stacji telewizyjnej SABC, że „chcieliby uczestniczyć w dialogu ofiara-przestępca”.

„June [Steenkamp, matka Reevy] zawsze powtarzała, że wybaczyła Oscarowi, ale to nie znaczy, że nie może płacić za to, co zrobił… Barry [Steenkamp, ojciec Reevy] trochę z tym walczy, ale to jest coś, co będzie musiał wypowiedzieć w odpowiednim czasie” – dodała Koen.

„Rana, mimo że minęło tyle czasu, nadal jest bardzo świeża”.

Prawniczka powiedziała również brytyjskiej gazecie Daily Mirror, że Steenkampowie otrzymali list od Pistoriusa, który opisała jako „emocjonalnie przygnębiający”.

Władze nie podały, kiedy spotkanie się odbędzie, mówiąc po prostu, że „ramy czasowe… będą zależał od poziomu przygotowania wszystkich uczestników”.

Oscar Pistorius przygotowuje się do spotkania z rodzicami modelki Reevy Steenkamp, aby przekonać ich, że powinien otrzymać zwolnienie warunkowe za jej zabójstwo. Źródło: Twitter

Wydział służb poprawczych poprosił ludzi, aby nie wywierali nacisku na uczestników, aby ujawnili to, co zostało powiedziane.

Przed morderstwem Pistorius był dobrze znany jako złoty medalista paraolimpijski. W 2012 roku przeszedł do historii, stając się pierwszym sprinterem po amputacji, który wystartował na igrzyskach olimpijskich biegając na protetycznych „ostrzach”.

Jego nogi zostały amputowane poniżej kolana, gdy miał 11 miesięcy, ponieważ urodził się bez kości strzałkowych.